Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Benickie korzenie premiera Stanisława Mikołajczyka [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Mikołajczyk Stanisław - premier RP - ok. 1943-1944
Mikołajczyk Stanisław - premier RP - ok. 1943-1944 Fotografia pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego
Premier polskiego rządu na uchodźstwie, wicepremier Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej i szef Polskiego Stronnictwa Ludowego, Stanisław Mikołajczyk miał związki z naszymi stronami.

Premier polskiego rządu na uchodźstwie, wicepremier Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej i szef Polskiego Stronnictwa Ludowego miał związki z naszymi stronami. Nim jego rodzice wyjechali na zachód (zapewne do pracy) mieszkali w Wielkopolsce, a jego ojciec pochodził z... Benic.

Benickie korzenie premiera Stanisława Mikołajczyka
Stanisław Mikołajczyk urodził się w 18 lipca 1901 r. w Dorsten-Holsterhausen. Jego rodzicami byli Stanisław Mikołajczyk oraz Zofia z d. Parysek. Poznali się oni w Niemczech i wzięli ślub w 1900 r. w Eickel. Ojciec pracował jako górnik w Westfalii, a tuż przed I wojną światową kupił majątek w Benicach.

Stanisław Kostka Mikołajczyk urodził się w 1865 r. w … podkrotoszyńskich Benicach jako syn Wawrzyna Mikołajczyka i Marianny zd. Szczepaniak. Z kolei żona Stanisława pochodziła z Galewa. Rodzice premiera Polski wyjechali na zachód w celach zarobkowych (z resztą była to bardzo powszechna praktyka), po powrocie kupili trzyhektarowe pole ziemi w Borzęcicach, a później mieszkali w Strzyżewie.

Wawrzyn Mikołajczyk urodził się w Benicach w 1832 r. jako syn Antoniego Mikołajczyka i Katarzyny z d. Brody. W wieku 20 lat wziął ślub z Katarzyną Skałoską, która zmarła. W 1864 r. Wawrzyn ponownie wziął ślub z 22 – letnią
Marianną Szczepaniak. Z pierwszą żoną miał Mikołaja (1852-1857), Mariannę (ur. 1855 r.), Agnieszkę (1858-1864), Mikołaja (ur. 1860 r.) i Józefa (ur. 1863 r.). Z kolei owocami drugiego związku byli: Katarzyna (1867-1868) i wspomniany wcześniej Stanisław. Wawrzyn Mikołajczyk zmarł 4 listopada 1869 r., a 5 grudnia urodziła się
jego córka Antonina (zmarła w 1910 r.). Jego dzieci mieszkały w Starymgrodzie i Krotoszynie. Czyli rodzeństwo ojca premiera Polski mieszkało na naszych ziemiach jeszcze przed II wojną światową.

Pójdźmy dalej. Rodzice Wawrzyna, czyli Antoni Mikołajczyk (1789-1852) i Katarzyna Broda (1807-1849) wzięli ślub w Benicach w 1831 r. On był wtedy wdowcem. Rodzicami Antoniego byli Michał Mikołajczyk (1757-1842) oraz Franciszka Konieczna (1763-1813).

Rodzicami Katarzyny Brody byli Bonaventura Broda (1777 - 1851) oraz Marianna Leonianka (1762-1832, to nazwisko może dzisiaj brzmieć inaczej). Rodzicami Marianny mieli być Leon Owczarzak (1723-1813) oraz Rozalia Rybka (1732-1802).

Oczywiście genealogia Stanisława Mikołajczyka jest szersza, jednak ja przybliżyłem jedynie benicki fragment korzeni byłego premiera.

Informacje dostarczyła nam Baza Systemu Informacji Archiwalnej oraz portal internetowy Poznan Project, z pozostałych informacji korzystałem ze strony Christiana Michaela Orpla.

Kim był Stanisław Mikołajczyk?
Stanisław Mikołajczyk był uczestnikiem Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 i wojny polsko-bolszewickiej. Po wojnie wstąpił do Polskiego Stronnictwa Ludowego. W latach 1930-1935 pełnił funkcję posła na Sejm III kadencji. W 1927 r. zorganizował i został wiceprezesem Związku Młodzieży Wiejskiej. Od 1932 r. był członkiem Stronnictwa Ludowego, a z ramienia tej organizacji pięć lat później kierował strajkiem chłopskim na terenie całego kraju, za co
został skazany na cztery miesiące więzienia. W wyniku interwencji policji podczas wystąpień zginęło 44 chłopów, 5 tys. osób aresztowano, a 617 skazano wyrokami sądowymi. Brał udział w wojnie obronnej w 1939 r. Potem udał się
na emigrację. W latach 1940-1943 był wicepremierem tamtejszego rządu, a po tragicznej śmierci generała broni Władysława Sikorskiego, zajął jego miejsce premiera. Prezesem Rady Ministrów został 14 lipca 1943 r. Bezskutecznie zabiegał o wschodnią granicę Polski. W październiku 1944 r. dowiedział się, że losy polskich kresów
są już przesądzone i pod wpływem tych wydarzeń złożył swój urząd. Informację przekazał mu osobiście minister spraw zagranicznych ZSRR Wiaczesław Mołotow w obecności Józefa Stalina i brytyjskiego premiera Winstona
Churchilla. Później powrócił do Polski. Został przywódcą Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz został posłem do Sejmu Ustawodawczego w 1948 r. W sejmie został prezesem klubu PSL. Zagrożony aresztowaniem udał się na emigrację. Zmarł 13 grudnia 1966 r. w Waszyngtonie.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Epidemia koronawirusa – raport minuta po minucie o najnowszych informacjach dotyczących wirusa w Polsce i na świecie

Koronawirus w Polsce i na świecie. W piątek 23 242 nowe zaka...

Galeria Krotoszyńska już oficjalnie otwarta. Część sklepów j...

Krotoszyńskie muzeum i galeria Refektarz już otwarte. Wpadli...

Drużyna LKS Ceramika Krotoszyn na początku lat 90-tych: sędzia Zenon Ratayczyk, trener Lech Pauliński, Piotr Nowakowski, Marek Patalas, Romuald Ratayczyk, Wiesław Wojtkowiak, Grzegorz Zieliński, Andrzej Piechocki, Dariusz Drewniak, Ryszard Smal, Adam Panek, Mariusz Kaczmarek, Tomasz Wudarski, Paweł Nowak i Wojciech Wala.

SPORT: LKS Ceramik Krotoszyn ma już 50 lat. Poznajcie bogatą...

Eksploracja dawnego zakładu Bakutil w Baszkowie. Zobaczcie n...

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto