Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ASF: Skontrolowano już 37 gospodarstw rolnych w powiecie pod kątem stosowania zasad bioasekuracji

Wiesław Zdobylak
Wiesław Zdobylak
Od kwietnia do końca lipca na terenie powiatu krotoszyńskiego skontrolowano już 37 gospodarstw rolnych, w których hodowane są świnie. W 12 z nich stwierdzono uchybienia w stosowaniu zasad bioasekuracji. Kontrole prowadzi dwóch inspektorów weterynarii.

Na terenie powiatu krotoszyńskiego świnie są utrzymywane w aż dwóch tysiącach gospodarstw rolnych, na 3200 ogółem korzystających z unijnych dopłat bezpośrednich i pozostających pod kontrolą Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).
Zgodnie z ustawą o zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń (ang. African Swine Fever – ASF), obowiązującą od stycznia tego roku, wszyscy hodowcy trzody chlewnej zobowiązani są do rygorystycznego stosowania zasad bioasekuracji, mającej zapobiegać kontaktom świń z dzikami oraz swobodnego przenoszenia wirusa ASF.
Do najważniejszych zasad bioasekuracji należy ogrodzenie gospodarstwa, w którym świnie utrzymywane są w systemie otwartym, ograniczenie możliwości wchodzenia osób postronnych na teren farmy, zwalczanie gryzoni, przeprowadzanie okresowych zabiegów dezynsekcji, zabezpieczenie budynku, w którym utrzymywane są świnie, przed dostępem zwierząt domowych (psów, kotów), stosowanie mat dezynfekcyjnych i rozdzielenie systemów karmienia i usuwania nieczystości, w przypadku, gdy w gospodarstwie rolnym oprócz trzody chlewnej utrzymywane są inne zwierzęta gospodarcze.
W myśl ustawy na terenie takich powiatów jak krotoszyński do 2023 roku mają być skontrolowane wszystkie gospodarstwa zajmujące się hodowlą świń.
Na naszym terenie kontrole rozpoczęły się w kwietniu. Jak nas poinformował powiatowy lekarz weterynarii Anna Lis-Wlazły, do dnia 31 lipca skontrolowano 37 gospodarstw zajmujących się hodowlą trzody chlewnej. W dwunastu z nich zostały wszczęte postępowania administracyjne i wydano decyzje nakazujące usunięcie uchybień w stosowaniu zasad bioasekuracji. Natomiast w jednym z gospodarstw rolnych w wyniku niespełnienia wymagań bioasekuracji zakazano utrzymywania trzody chlewnej.
– Najczęściej stwierdzane na naszym terenie nieprawidłowości to złe oznakowanie zwierząt w siedzibie stada, nieterminowe zgłaszanie do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zdarzeń dotyczących świń, brak zabezpieczenia budynków, w których są utrzymywane zwierzęta, przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz domowych, nieutrzymywanie świń w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach, w których utrzymywane są tylko świnie, brak mat dezynfekcyjnych przed wejściami do budynków oraz odzieży ochronnej używanej tylko do obsługi świń, jak również brak rejestrów środków transportu wjeżdżających na teren gospodarstwa oraz spisu posiadanych świń z podziałem na grupy wiekowe – wylicza powiatowy lekarz weterynarii Anna Lis-Wlazły.
Kontroli w terenie dokonuje obecnie 2 inspektorów weterynarii, co zdaniem wielu jest niewystarczające przy tak wielkiej liczbie gospodarstw do skontrolowania.
Krotoszyński powiatowy lekarz weterynarii nie dysponuje informacjami na temat liczby gospodarstw, które w wyniku niemożliwości dostosowania się do warunków bioasekuracji planują zakończyć produkcję trzody chlewnej. Jak udało nam się ustalić, takich gospodarstw jest np. w gminie Krotoszyn co najmniej trzy.

+++

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto