MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

AKTYWNIE: Roki, Hejnał, Idol, Wojtek i Witek to koniki, które dają dzieciom radość [GALERIA + FILM]

Redakcja
Odwiedziliśmy Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. ks. J. Twardowskiego w Konarzewie, gdzie od kilku ładnych lat odbywa się hipoterapia, czyli zajęcia z końmi.

Hipoterapia jest to ukierunkowane działanie terapeutyczne mające służyć poprawie funkcjonowania człowieka w sferach fizycznej, emocjonalnej, poznawczej i/lub społecznej, podczas którego, specjalnie przygotowany koń, stanowi integralną część procesu terapeutycznego. Realizowana jest przez wykwalifikowanego hipoterapeutę .

Takich w Konarzewie nie brakuje. Kolejno pracują tam wspaniali instruktorzy rekreacji ruchowej o specjalizacji hipoterapia. Są to: Arkadiusz Figaj, Izabela Piasna, Paulina Sobierajska, Marcin Kłopocki, Adrian Kubiak i Szymon Szkudłapski. Zajęcia z konikami, których jest już w ośrodku aż pięć odbywają się codziennie i dają wymierne efekty. Koniki: Roki, Hejnał, Idol to już stali bywalcy, którzy z dziećmi pracują od dawna. Wojtek i Witek są na przeszkoleniu i dopiero uczą się swojego fachu.

Zajęcia z hipoterapii działają na wiele aspektów. - Hipoterapia podnoszeni ogólną sprawność, normalizuje napięcia mięśniowe; toruje w pewien sposób prawidłowy wzorzec chodu; poprawia zdolności motoryczne, głównie równowagę i poczucie rytmu; poprawia orientację w przestrzeni i schemacie własnego ciała; stymuluje i normalizuje czucie głębokie i powierzchniowe - mówi Izabela Piasna.

W strefie emocjonalno-motywacyjnej następuje też wzrost motywacji i akceptacji procesu terapeutycznego; zwiększenie poczucia własnej wartości; zmniejszenie zaburzeń emocjonalnych. W strefie poznawczej następuje stymulacja odbioru wrażeń zmysłowych; poprawa percepcji wzrokowej i słuchowej; stymulacja uwagi, pamięci, myślenia, mowy; nabywanie i rozwijanie nowych umiejętności. W strefie społecznej z kolei jest większa aktywizacja psychospołeczna; rozwijanie pozytywnych relacji społecznych.

Ważne są również liczne formy hipoterapii stosowane w ośrodku. Są to kolejno: fizjoterapia na koniu – gimnastyka lecznicza na koniu poruszającym się stępem, mająca na celu usprawnienie ruchowe; psychopedagogiczna jazda konna i woltyżerka – zespół działań jeździeckich, pedagogicznych i psychologicznych podejmowanych w celu usprawnienia intelektualnego, poznawczego, emocjonalnego i fizycznego; terapia kontaktem z koniem – celem terapii jest nawiązanie kontaktu pacjenta ze zwierzęciem, z otaczającym środowiskiem, wreszcie z innymi ludźmi, jej istotą jest kontakt pacjenta z koniem, stworzenie sytuacji terapeutycznej, a nie samo dosiadanie konia;
Ponadto wyróżnia się jazdę konną dla osób niepełnosprawnych (rekreacyjną i sportową), która nie stanowi części hipoterapii, ale jest z nią ściśle związana i może mieć aspekt terapeutyczny.

- Dzieci uwielbiają zajęcia z konikami. Jest to dla nich naprawdę bardzo ważne. Cieszymy się, że możemy aktywnie stosować hipoterapię w naszym ośrodku - puentuje Arkadiusz Figaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto