Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

AKTYWNIE: Pracownicy starostwa dali dobry przykład

Redakcja
arch. powiat
Akcja pt. „sprzątaMY” zatoczyła w Polsce olbrzymie koło. Brali w niej udział wszyscy. W akcję włączyli się również pracownicy starostwa w Krotoszynie.

Starostwo Powiatowe w Krotoszynie wspólnie z Nadleśnictwem Krotoszyn uczestniczyło w promocyjnej akcji społecznej pod nazwą „sprzątaMY”.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda i było skierowane do wszystkich obywateli naszego kraju. Miało ono na celu zaangażowanie społeczeństwa w aktywną działalność na rzecz polskiego leśnictwa i ochrony przyrody. W ramach inicjatywy zaplanowano ogólnopolską akcję sprzątania lasu na terenach dobrze skomunikowanych z siecią dróg publicznych, parkingi leśne i inne elementy architektury turystycznej. Pracownicy nasze-go starostwa posprzątali połacie lasu wzdłuż drogi wojewódzkiej w kierunku Sulmierzyc. Podczas dwugodzinnego zbierania odpadów zebrali kilkanaście worków śmieci.

Zanim jednak wyruszyli objaśnień i instruktażu całej akcji dokonała pani leśnik Renata Wencławiak, w asyście leśników Piotra Roszaka i Macieja Janickiego oraz ks. Piotra Woźniaka. Na czele pracowników starostwa stanął pan wicestarosta Paweł Radojewski, potwierdzając jednocześnie ważność akcji. Pozostali przedstawiciele starostwa biorący ochoczo udział w przedsięwzięciu to: Przemysław Wójcik, Mikołaj Lachman, Paulina Goździela, Marzena Nowakowska, Natalia Kubiak, Mariusz Woźny, Alicja Rynkiewicz i Danuta Kułaga.

Podczas tegorocznej akcji w całym powiecie krotoszyńskim nikt nie zawiódł. Aktywnie włączali się w sprzątanie przedszkolaki, uczniowie naszych szkół oraz liczne stowarzyszenia. Organizatorzy nie mają żadnych wątpliwości, że tego typu akcje są dziś bardzo potrzebne. – Podejmujcie działania, dzięki którym nauczymy się nie tworzyć niepotrzebnych odpadów i będziemy stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami, a w konsekwencji dzięki temu nie będziemy zaśmiecać ani w takim stopniu jak dotąd zużywać i ni-szczyć środowiska. To będzie stosowna w praktyce filozofia Zero Waste. Inincjujcie sprzątania tam, gdzie należy posprzątać, ale także wyszukujcie zanieczyszczone miejsca i zgłaszajcie ich lokalizacje do swoich urzędów gmin. Równie ważne jak nieśmiecenie i sprzątanie: zmiana - tak naszych indywidualnych nawyków, jak też zmiana procedur w instytucjach i firmach na przyjaźniejsze środowisku (np. rezygnacja z jednorazowych plastików) ­­– informują Mira Stanisławska-Meysztowicz i Sławek Brzózek z Fundacji „Nasza Ziemia”.

Co godne podkreślenia, fundacja istnieje już 25 lat i przez cały ten czas zachęca do sprzątania, nie tylko w czasie ogólnopolskiej akcji. –Zachęcamy do promowania nieśmiecenia (np. może promocja wielorazowych produktów? Może jakaś lokalna kampania propagująca wymianę „jednorazówek”?), do sprzątania cennych przyrodniczo i kulturowo terenów publicznych, do akcji, konkursów czy festiwali promujących segregację odpadów – dodają przedstawiciele fundacji.

W powiecie oczywiście takich aktywnych akcji ostatnio nie brakuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto