Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

AKTYWNIE: IX rajd rowerowy bibliotekarzy, czytelników oraz wszystkich miłośników książki „Odjazdowy Bibliotekarz" [ZDJĘCIA]

Redakcja
Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie oraz Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 - Koło Krotoszyn zorganizowały IX rajd rowerowy bibliotekarzy, czytelników oraz wszystkich miłośników książki, bibliotek i rowerów pod hasłem „Odjazdowy Bibliotekarz”.

W tym roku trasa rajdu wyznaczona została do Dzierżanowa. Tradycyjnie jechali z nami uczniowie należący do Międzyszkolnego Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego „AS” Biadki. W rajdzie uczestniczyło 90 rowerzystów ubranych w pomarańczowe kamizelki i mających odblaskowe elementy promujące akcję „Bezpieczny przejazd – zatrzymaj się i żyj!”.

Wszystkich uczestników zgromadzonych na parkingu przy bibliotece powitała dyrektor biblioteki Ewa Bukowska i Burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek. Następnie zostały przypomniane zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas rajdu. O godz. 9:00 ruszono w trasę.

Po drodze zatrzymywano się w miejscach związanych z historią naszej „małej ojczyzny”. Fakty historyczne dotyczące tych miejsc w ciekawy sposób przedstawił dr Edward Jokiel – prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Koło Krotoszyn.

W Konarzewie odwiedzono Bibliotekę Publiczną Gminy i Miasta Zduny – Filia w Konarzewie. Tam przywitała wszystkich sołtys Barbara Łasińska, która opowiedziała o ciekawych inicjatywach lokalnych w tej miejscowości.
Jadąc przez Trafary zatrzymano się przy Krzyżu Napoleońskim, który postawiono na miejscu dawnego cmentarza ofiar epidemii z 1812 roku. Wtedy to w armii Napoleona Bonaparte, która zmierzała na Moskwę wybuchła epidemia, najprawdopodobniej tyfusu. W rejonie Trafar i Dzierżanowa zbudowano lazaret dla chorych na tę chorobę, a zmarłych grzebano w lesie, w miejscu obecnego krzyża. Krzyż ten (wystawiony w 1813) przetrwał do roku 2000, kiedy to zdemontowano go z uwagi na bardzo zły stan techniczny. Oryginał przeniesiono do Izby Muzealnej w Zdunach, a w jego miejscu postawiono nowy krzyż wykonany przez Jerzego Zakowicza. Na krzyżu umieszczona jest tabliczka z napisem: „W 2000 roku milenijnym wzniesiono Krzyż Napoleoński. Jest to replika oryginału z 1813 roku”. Następnie dojechano do Dzierżanowa, gdzie czekały na nas pieczone kiełbaski i przepyszne placki upieczone przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich.

Po krótkim odpoczynku nastąpił czas gier, zabaw i konkursów. Nagrodami były książki oraz materiały promocyjne powiatu krotoszyńskiego i kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd”. Kolumnę „kolarzy” eskortowała Straż Miejska, zaplecze techniczne zapewnili członkowie Międzyszkolnego Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego „AS” Biadki.

Dyrekcja i pracownicy biblioteki w Krotoszynie pragną podziękować wszystkim osobom i instytucjom, dzięki którym rajd mógł się odbyć. Szczególne podziękowania składamy panu sołtysowi Krzysztofowi Szczotce i paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Dzierżanowie za życzliwość i miłe przyjęcie.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto