Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

95-lecie OSP w Lutogniewie w strugach deszczu [ZDJĘCIA + FILM]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
95-lecie OSP w Lutogniewie w strugach deszczu
95-lecie OSP w Lutogniewie w strugach deszczu Łukasz Cichy
W sobotę, 17 czerwca odbyła się uroczystość z okazji 95-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Lutogniewie. Niestety ambitne plany przerwała ulewa i zrezygnowano z wielu atrakcji, m.in. defilady.
od 16 lat

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku wiceprezesowi Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP dh. Krzysztofowi Grabowskiemu. Później wiceprezes Huber Kosakowski odczytał historię jednostki. Podczas uroczystości wręczono odznaczenia najaktywniejszym strażakom. Złotym Medalem "Za Zasługi dla Pożarnictwa" odznaczono Grzegorza Kołodzieja, Henryka Milewskiego, Dariusza Szymczaka i Dariusza Talagę, a Srebrnym Medalem "Za Zasługi dla Pożarnictwa" odznaczono Huberta Kosakowskiego.

Warto przytoczyć historię Ochotniczej Straży Pożarnej z Lutogniewa. Jednostka powstała wiosną 1928 roku. W momencie powstania liczyła 40 członków, a w skład pierwszego zarządu weszli: Walenty Basiński (prezes), Franciszek Terakowski (naczelnik), Stanisław Kaczmarek (sekretarz), Piotr Machowski (skarbnik) oraz Piotr Krystek (gospodarz). Pierwszą remizą OSP w Lutogniew była... szopa znajdująca się przy gminnej kuźni. Była wówczas wyposażona w pompę Gustaw Ewald „Kistrin”. W czasie II wojny światowej jednostka, jak wszystkie inne, została przemianowana na przymusową pod nadzorem niemieckim. W 1942 roku jednostka otrzymała pompę „Fischer”, która służyła do 1967 roku. Jeszcze w 1931 roku nowym prezesem został Stanisław Kaczmarek, który piastował swoją funkcję aż do roku 1968! W 1945 roku jednostka została reaktywowana i liczyła 35 członków. Remiza powstała w czynie społecznym w 1950 roku. W 1968 roku prezesem został Marian Basiński, naczelnikiem – Józef Pierunek, jego zastępcą – Franciszek Matysiak, sekretarzem – Jerzy Bilewicz, skarbnikiem – Czesław Mielcarek, a gospodarzem – Julian Machowski. W 1982 roku prezesem został Bronisław Kaczmarek, naczelnikiem – Stanisław Machowski, sekretarzem – Wacław Jagodziński, skarbnikiem – Józef Marszałek, mechanikiem –Lech Pierunek, gospodarzem – Janusz Panek, natomiast członkiem zarządu – Kazimierz Bartoszak. W komisji rewizyjnej pod przewodnictwem Franciszka Szóstaka znaleźli się Sylwester Talaga i Ryszard Szkudlarek. 3 lipca 1988 roku jednostka otrzymała swój sztandar. W maju 1995 roku jednostka otrzymała samochód marki Żuk, a w maju 2008 – Volkswagen T4. 3 maja 2011 roku poświęcono figurę św. Floriana przed remizą.

- Spotykamy się dzisiaj na 95-leciu jednostki OSP Lutogniew. Gmina Krotoszyn ma 21 jednostek, które są w stanie prowadzić działania ratowniczo-gaśnicze, w tym 3 jednostki są z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Strażacy bardzo często wyjeżdżają do zdarzeń różnego rodzaju, jednak najbardziej wyjeżdżają do zdarzeń związanych z wypadkami drogowymi, które znajdują się na drodze Krotoszyn-Kobylin. Jest to jednostka z dużymi tradycjami. Bardzo mobilna, rozwijająca się z duchem czasu. Jednostka OSP dysponuje samochodem typu Ford. Jest to jest to samochód ratowniczo-gaśniczy przystosowany generalnie bardziej do ratownictwa drogowego. Oprócz tego posiadają Volkswagen jako pojazd gospodarczy. Jest to jednostka też ściśle związana ze swoją miejscowością i współpracująca z różnymi stowarzyszeniami w swojej miejscowości, jak Koło Gospodyń Wiejskich, czy Rada Sołecka, także, że nie można im po prostu niczego zarzucić - powiedział nam dh Waldemar Florkowski, prezes Zarządu Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Krotoszynie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto