Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

47. Spotkanie z Wiosną na Borownicy [ZDJĘCIA + FILM]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
W sobotę, 6 maja odbyło się 47. Spotkanie z wiosną zorganizowane przez Koło Terenowe Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
od 16 lat

Tradycja i pamięć

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia wiązanek kwiatów i zniczy przez przewodniczącego Rady Powiatu Krotoszyńskiego Juliusza Pocztę, burmistrza Zdun Tomasza Chudego, prezesa PTTK w Krotoszynie Karola Piotrowskiego oraz prezes KT PTTK w Zdunach Iwonę Jankowską.

Później zebranych powitała Iwona Jankowska, a dyrektor Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie Piotr Mikołajczyk przybliżył zebranym losy walk Powstania Wielkopolskiego pod Borownicą. Szaniec powstańczy powstał na miejscu walk w 1968 r. Podczas imprezy nie brakowało wspólnego pieczenia kiełbasek, biesiadowania oraz gier, konkursów i zabaw.

Ponad wiek od zaciętych walk

27 grudnia 1918 r. wybuchło Powstanie Wielkopolskie w Poznaniu. 3 stycznia zostały wyzwolone Zduny przez kompanię powstańczą z Jarocina. W tym mieście powstała Straż Ludowa, którą dowodził ks. Bolesław Jaśkowski. 29/30 stycznia nastąpiło rozbrojenie polskich posterunków na szosie do Cieszkowa. 6 lutego Zduny zostały zaatakowane i zdobyte przez Niemców. Kompania rozdrażewska zmuszona była się wycofać. W walkach poległo 17 powstańców z tej miejscowości oraz jeden mieszkaniec Zdun. Na front pod Zdunami skierowano 3. kompanię koźmińską w sile 118 ludzi pod dowództwem sierżanta Stanisława Sowińskiego. Rozpoczęła się walka o Krotoszyn! Miasto zostało obronione, jednak kilkukrotne próby odbicia Zdun nie przyniosło skutku. 16 lutego odbyły się naprawdę krwawe walki. Niemcy przy udziale pociągu pancernego podjęli próbę zdobycia miasta, jednak dzięki heroizmowi Ludwika Zielezińskiego, który wysadził tory kolejowe pomiędzy Perzycami a Zdunami, atak się nie powiódł. W dniach 18-21 lutego Niemcy przystąpili szturm na Borownicę, jest to dziś zachodnia część Chachalni. Miejscowość była bohatersko broniona przez naszych powstańców... Niestety utraciliśmy ją, a co najgorsze w trakcie walk poległo kilkunastu żołnierzy, w tym 5 zatrutych gazami. W trakcie tych nierównych walk Niemcy stosowali artylerię, gaz, pociski gazowe, a nawet miotaczy min. Pod Zdunami walczyli powstańcy z Krotoszyna, Zdun, Kobylina, Ostrowa, Pleszewa, Koźmina, Jarocina, Odolanowa i Skalmierzyc. Pod Zdunami poległo łącznie ponad 30 powstańców. 16 lutego 1919 r. nastąpił pokój w Trewirze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto