Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

25. rocznica reaktywacji Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Koźminie Wlkp. [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
W niedzielę, 29 maja odbyło się strzelanie z okazji 25. reaktywacji Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Koźminie Wielkopolskim.

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Koźminie Wielkopolskim powstało 16 marca 1690 r., kiedy to dziedzic Koźmina Aleksander Przyjemski przekazał prośbę królowi Janowi III Sobieskiemu o pozwolenie na utworzenie takiego bractwa. Król zgodę wyraził, a dziedzic przygotował strzelnicę i wydał ustawy 1 czerwca 1691 r. i tę datę liczy się, jako początek koźmińskiego bractwa.

Po rozbiorach bractwo musiało zmagać się z silną germanizacją. Udało się jednak zachować polski charakter, a niemieckie władza założyły w 1893 r. Deutsche Schuetze Verein, które upadło w latach 20. XX w. Pierwsze dwie strzelnice znajdowały się na ul. Strzeleckiej w Koźminie, a kolejna, czyli obecna została wydzierżawiona w 1928 r., a następnie w 1938 r. odkupiona.

Od 1925 r. bractwo należało do Zjednoczenia Bractw Zachodnich Ziem Polskich przekształcone w Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich RP, a dokładnie do Podokręgu Ostrowskiego zamienionego w 1930 r. w Okręg Ostrowski. Po reaktywacji Zjednoczenia KBS RP w III Rzeczypospolitej i reaktywacji koźmińskiego bractwa, organizacja wróciła w szeregi, jak analogicznie w okresie międzywojennym. W 1933 r. zmieniono nazwę z Bractwa Strzeleckiego na Kurkowe Bractwo Strzeleckie.

Działalność przerwał wybuch II wojny światowej. W marcu 1946 r. reaktywowano bractwo, jednak na mocy polskiego prawa los koźmińskiej organizacji był taki sam, jak innych w Polsce. Zostało zlikwidowane, a majątek znacjonalizowany. Proces zakończył się w 1955 r. Próba reaktywacji bractwa w 1956 r. nie powiodła się.

Wreszcie dochodzimy do daty, którą członkowie świętowali, czyli 24 czerwca 1997 r. w domu Romana Otworowskiego z inicjatywy członka KBS w Krotoszynie Michała Wawrzyniaka i Romana Otworowskiego odbyło się spotkanie nt. reaktywacji bractwa. W spotkaniu uczestniczyli też Artur Bobusia, Daniel Szczepaniak, Karol Gaweł i Tadeusz Pospiech Reaktywacja odbyła się 1 lipca 1997 r. w Domu Katolickim, gdzie w latach 1910-1919 odbywały się spotkania brackie. Powołanej wówczas organizacji przewodniczył Michał Wawrzyniak.

Pierwsze strzelanie królewskie odbyło się w 1998 r. Ponadto przywrócono członkostwo braciom z lat 40. XX w., czyli Nikodemowi Dziurli i Czesławowi Błaszczykowi.

Na przestrzeni lat bractwo organizowało lub organizuje strzelania zielonoświątkowe, strzelanie żniwne, strzelanie o Laur św. Wawrzyńca, strzelanie wiosenne, strzelanie andrzejkowe oraz wigilię bracką.

Podczas spotkania odbyła się premiera książki "Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Koźminie Wlkp. | 1691 | 1997 | 2022" autorstwa prezesa Leszka Lewandowicza w konsultacji z Danielem Szczepaniakiem, który jest uzupełnieniem monografii brackiej Daniela Szczepaniaka z 1998 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto