Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

100. rocznica fundacji pierwszego klasztoru oblackiego na ziemiach polskich. Z tej okazji poświęcono dzwon [ZDJĘCIA + FILMY]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Zdjęcia pochodzą ze strony internetowej Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej - www.oblaci.pl
W niedzielę, 14 czerwca w Krotoszynie odbyła się niezwykła uroczystość 100. rocznicy fundacji pierwszego klasztoru oblackiego na ziemiach polskich. Z tej okazji poświęcono dzwon.

100 lat istnienia Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej to dobra okazja, by przypomnieć ich historię. Oblaci to Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (łac. Oblati Mariae Immaculatae - OMI) założone 25 stycznia 1816 r. przez późniejszego świętego Eugeniusza de Mazenoda. Zgromadzenie zostało zatwierdzone przeze papieża Leona XII 17 lutego 1826 r. Obecnie oblatów jest ok. 4,5 tys. na całym świecie. W 1920 r. oblaci przyjechali do Polski i zatrzymali się w Piekarach Śląskich, jednak niebawem wynajęli dom przy obecnej ul. Staszica w Krotoszynie. Założyli tutaj Niższe Seminarium Duchowe, czyli junorat. Wkrótce otwarto Wyższe Seminarium Duchowe, czyli scholastykat w pobliskiej Krobi.

W 1920 r. w Polsce było 8 oblatów, jednak ich liczba w tym samym roku wzrosła do 40. Ponadto do oblatów należało 16 nowicjuszy i 175 juniorów. Klasztor w Krotoszynie istniał zaledwie do 1922 r. Później rada prowincjalna zadecydowała o opuszczeniu budynku. Nowicjat został otwarty w Markowicach, a junorat w Lublińcu. Obecnie oblatów jest ok. w Polsce i pracują w 20 domach: Bodzanowie, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Grotnikach, Iławie, Katowicach, Kędzierzynie-Koźlu, Kodniu, Kokotku, Laskowicach Pomorskich, Lublinie, Lublińcu, Łebie, Obrze, Poznaniu, Siedlcach, Świętym Krzyżu, Warszawie, Wrocławiu i Zahutyniu.

Z okazji 100. rocznicy pojawienia się w Polsce oblatów odbyła się uroczysta msza św. w kościele farnym pw. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie. Przewodniczył jej prowincjał Polskiej Prowincji o. Paweł Zająć OMI przy koncelebrze wikariusza prowincjalnego o. Józefa Wcisło OMI oraz proboszcza fary i dziekana krotoszyńskiego ks. prałata dr. Aleksandra Gendery.

- Krotoszyn okazał się miejscem, w którym można było to pierwsze ziarenko życia oblackiego na polskiej ziemi zaszczepić. (…) Kiedy my myślimy o Krotoszynie, nawet jeśli byliśmy tutaj niespełna dwa lata jako wspólnota, to jednak odczuwamy takie ciepło w sercu, ponieważ pośród tej całej niepewności, tego wielkiego zabiegania, Krotoszyn stał się miejscem, gdzie można było zacząć tworzyć wspólnotę zakonną - mówił podczas uroczystości o. Paweł Zając OMI. Wręczył on również pamiątkowe medale z okazji 100-lecia Polskiej Prowincji. Na zakończenie liturgii poświęcono nowy dzwon. Po uroczystościach duchowni udali się na ul. Staszica przed budynek dawnego klasztoru oblackiego.

To bardzo ważne miejsce w historii oblatów w Polsce. Erygowano go 6 czerwca 1920 r.. Zamieszkało w nim 8 oblatów, w tym 5 ojców i 3 braci zakonnych, a naukę rozpoczęło 29 juniorów. Pierwszym superiorem oblatów został o. Paweł Czekaj OMI. Oblaci wprowadzili się do nowej placówki już 1 lipca. Budynek był jednak za mały i o. Teofil Nandzik OMI w 1922 r. nabył za kwotę 300 tys. marek Zakład Wychowawczy im. Grottowskiego w Lublińcu. Wśród pierwszych wychowanków w Krotoszynie znalazł się błogosławiony o. Józef Cebula OMI - późniejszy superior klasztorów w Lublińcu i Markowicach, męczennik obozu koncentracyjnego w Mauthausen.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Epidemia koronawirusa – raport minuta po minucie o najnowszych informacjach dotyczących wirusa w Polsce i na świecie

Koronawirus w Polsce i na świecie. W piątek 23 242 nowe zaka...

Pan Tomasz w kościele pw. św. Stanisława wciąż się modli. Woli jednak przebywać tam sam na sam z Bogiem...

Tomaszu, tylko nie mów nic nikomu! Wywiad z ofiarą molestowa...

Krotoszyńskie muzeum i galeria Refektarz już otwarte. Wpadli...

Drużyna LKS Ceramika Krotoszyn na początku lat 90-tych: sędzia Zenon Ratayczyk, trener Lech Pauliński, Piotr Nowakowski, Marek Patalas, Romuald Ratayczyk, Wiesław Wojtkowiak, Grzegorz Zieliński, Andrzej Piechocki, Dariusz Drewniak, Ryszard Smal, Adam Panek, Mariusz Kaczmarek, Tomasz Wudarski, Paweł Nowak i Wojciech Wala.

SPORT: LKS Ceramik Krotoszyn ma już 50 lat. Poznajcie bogatą...

Eksploracja dawnego zakładu Bakutil w Baszkowie. Zobaczcie n...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto