Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

100-lecie Służb Sanitarnych w Polsce i 65-lecie Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Obchody rocznicowe w Gnieźnie

Redakcja
W Centrum Konferencyjnym Ibis Styles w Gnieźnie odbywała się uroczystość z okazji podwójnego jubileuszu: 100-lecia Służb Sanitarnych w Polsce i 65-lecia Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Wydarzenie było okazją przypomnienia historii, podsumowania obecnej działalności, a także podkreślenia wagi wyzwań, które stoją przed współczesnymi służbami sanitarnymi.

100-lecie Służb Sanitarnych w Polsce i 65-lecie Państwowej Inspekcji Sanitarnej
W tym roku przypada jubileusz 100-lecia Państwowej Inspekcji Sanitarnej, powołanej do życia w 1919 roku przez Józefa Piłsudskiego. Obchody rocznicowe odbywały się dziś (27 września) w Centrum Konferencyjnym Ibis Styles w Gnieźnie.

Spotkanie uświetniła obecność Jadwigi Kuczmy-Napierały, zastępcy Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz liczna obecność władz samorządowych z całego powiatu i parlamentarzystów, m.in. posła Pawła Arndta, posła Krzysztof Ostrowskiego, posłanki Pauliny Hennig-Kloski, posła Zbigniewa Dolaty. Na spotkanie przybyły również Służby Mundurowe powiatu gnieźnieńskiego. Nie zabrakło również dyrektorów, przedstawicieli podmiotów leczniczych oraz innych instytucji publicznych.

Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gnieźnie Anna Stejakowska przywitała licznie zebranych gości oraz krótko przedstawiła wyzwania, które stoją przed współczesnymi służbami sanitarnymi. Wspomniała m.in. o potrzebie promocji szczepień w obliczu walki z chorobami zakaźnymi, przeciwdziałania w zakresie narkotyków i dopalaczy oraz większej współpracy ze szpitalami w zakresie występującej bakterii odpornej na antybiotyki.

-Państwowa Inspekcja Sanitarna realizuje zadania z zakresu zdrowia publicznego, w szczególności poprzez sprawowanie nadzoru nad warunkami higieny środowiska, higieny pracy, higieny procesów nauczania i wychowania, wypoczynku i rekreacji, warunkami zdrowotnymi żywności, nad warunkami higieniczno-sanitarnymi, jakie powinien spełniać personel medyczny. Te działania realizujemy w naszej codziennej pracy. Najważniejszym celem dla nas jest ochrona życia i zdrowia ludzkiego - zaznaczyła na wstępie swojego przemówienia. -Państwowa Inspekcja Sanitarna przez dziesięciolecie swojego istnienia dokonała wielkich przemian - stworzyła odpowiednie warunki sanitarne na terenie kraju, wypracowała nowoczesny system procedur, wprowadziła -zgodnie z wymogami Unii Europejskiej- najwyższe standardy bezpieczeństwa zdrowia publicznego - podkreśliła pani dyrektor.

Dalej odniosła się do współczesnych wyzwań, które stoją przed Państwową Inspekcją Sanitarną. - Jednym z najważniejszych wyzwań dla naszych pracowników jest przeciwdziałanie wzrastającej liczbie niezaszczepionych obowiązkowymi szczepieniami dzieci, promowanie szczepień ochronnych oraz podejmowanie działań mających na celu przekonanie rodziców do nich po to, by nie powtórzyła się historia sprzed 100 lat, kiedy to w Polsce występowały epidemie chorób zakaźnych. Te zostały wtedy powstrzymane dzięki szczepieniom ochronnym. Szczepienia wtedy dla ludzi były dobrodziejstwem, a dzisiaj dla niektórych są nawet przekleństwem, bo ruchy antyszczepionkowe w Polsce podważają ich znaczenie- przyznała Anna Stejakowska. -Innym wyzwaniem dla nas jest dalsze prowadzenie profilaktyki i działań edukacyjnych, które mają na celu kształtowanie właściwych postaw zdrowotnych w zakresie odżywiania, aktywności fizycznej, wypoczynku, higieny zdrowia psychicznego, jednym słowem - promowanie zdrowego stylu życia - wymieniła dalej pni dyrektor. Przeciwdziałanie i sprawowanie nadzoru w zakresie ograniczenia zagrożenia wynikające z substancji psychoaktywnych i środków zastępczych obecnych w produktach, które potocznie nazywamy dopalaczami to kolejne wyzwanie, z którym borikają się służby sanitarne. Przy okazji pani dyrektor wspomniała o dwóch konferencjach organizowanych przez Stację Sanitarno-Epidemiologicznej w Gnieźnie wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Gnieźnie w zakresie przeciwdziałania narkomani i używania dopalaczy. Wyraziła nadzieję na możliwość kontynuacji cyklu w kolejnych latach.

-Powinniśmy jeszcze bardziej wzmocnić nadzór nad zapobieganiem i rozprzestrzenianiem chorób zakaźnych. Należy wspomnieć o problemie, który dotyczy całej Polski w zakresie wzrostu występowania szczepów bakterii stanowiących jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia publicznego. Jest to problem występujący w wielu polskich szpitalach. Leczenie pacjentów zakażonych taką bakterią jest bardzo trudne, a wręcz nie możliwe, ze względu na oporność tych bakterii na antybiotyki. Jest to ogromnie ważne wyzwanie zarówno dla szpitali, jak i dla stacji sanitarnych. Współpraca między nimi powinna być jeszcze bardziej ścisła - dodała na koniec.

W kolejnym punkcie programu jubileuszowych obchodów Joanna Bogucka-Gnat, zastępca państwowego Powiatowego inspektora Sanitarnego w Gnieźnie przedstawiła rys historyczny Służb Sanitarnych w Wielkopolsce i powiecie gnieźnieńskim. Wyświetlono również pokaz filmu pt. "100-lecie Służb Sanitarnych".

Ważnym akcentem uroczystości była również wystawa zdjęć przedstawiająca wieloletnią historię Służb Sanitarnych w Gnieźnie. Organizatorzy gościli również byłych pracowników , którzy mieli okazję by obejrzeć tablice z pamiątkowymi zdjęciami.

Wydarzenie było także okazją do wręczenia odznaczeń państwowych pracownikom Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Po zakończeniu oficjalnej części spotkania odbył się koncert zespołu Manufaktura Dixie Band.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto