MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Policja umorzyła w tym roku już 238 spraw

Marcin Szyndrowski
Arch. ŻK
W tym roku krotoszyńska policja umorzyła już 238 spraw. To całkiem sporo!

Praktycznie co tydzień policja chwali się ujęciem jakichś sprawców włamań, kradzieży czy też aktów wandalizmu. Zatrzymuje na potęgę nietrzeźwych kierowców aut i jednośladów i chwała im oczywiście za to bowiem mieszkańcy czują się w miarę bezpiecznie. Niestety jest też sporo spraw, które ze względu na brak znamion czynu przestępczego bądź też z powodu braku wykrycia sprawcy są umarzane.
Takich spraw jest całkiem sporo. Tylko w 2015 roku wszczętych spraw było 1004. Umorzono 394 sprawy w tym 14spraw, które potraktowano jako wykroczenie. – W tym roku wszczętych jest 772 spraw. Umorzono 238 z nich w tym 5 zakwalifikowano jako wykroczenie – mówi Piotr Szczepaniak, rzecznik prasowy krotoszyńskiej policji.
Umorzone sprawy to przede wszystkim sprawcy różnych wykroczeń prawnych, którzy wciąż znajdują się na wolności, a więc teoretycznie mogą ponownie dopuszczać się swoich czynów. W tym roku głośno komentowana przez mieszkańców i naszych czytelników była sprawa pedofila, który zaczepiał dziewczynki pod SP nr 8 w Krotoszynie. Następnie pojawił się kolejny pedofil, który tym razem w sieci prosił dziewczęta o nagie zdjęcia. Czy te dwie sprawy coś łączyło? Tego niestety się nie dowiemy bowiem sprawę umorzono. – Właściwie to nie prowadziliśmy żadnej sprawy bowiem nie było oficjalnego zgłoszenia. Sprawdzaliśmy tylko te informacje i prowadziliśmy czynności operacyjne, które zakończyliśmy wynikiem negatywnym. Takie sytuacje się nie powtarzały więc postępowanie umorzono – tłumaczy rzecznik.
Głośno było również o podpaleniach w powiecie m.in. w zakładzie przemysłowym w gminie Koźmin, gospodarstwie w Mokronosie i domniemanym podpalaniu aut, których w tym roku spłonęło już sporo. – W pierwszym przypadku sprawę umorzono bo nie znaleziono znamion przestępstwa. W przypadku pożaru w Mokronosie pierwotnie sprawę umorzono, ale wpłynęło zażalenie i postawiono tam jednej osobie akt oskarżenia. W przypadku samochodów postępowania umorzono podobnie jak w pierwszym przypadku – tłumaczy Piotr Szczepaniak.
Trzeba pamiętać, że większość umorzonych spraw wynika z wielu aspektów. Jak tłumaczy rzecznik policji w wielu przypadkach po mediacjach dochodzi do zmiany kwalifikacji czynu na wykroczenie. Tak jest z pewnością w przypadku wielu aktów wandalizmu. W tym przypadku bardzo często sprawy są umarzane, a pokrzywdzony może dochodzić swoich praw przed sądem. W wielu przypadkach również nie udaje się policji ustalić sprawcy.
Policja może również odmówić wszczęcia postępowania, bądź je umorzyć z przyczyn określonych w ustawie i jedynie na nie może się powołać w postanowieniu. Przyczyny te zachodzą m.in. gdy:
– okaże się, że danego czynu w ogóle nie popełniono albo, że nie ma uzasadnionego podejrzenia jego popełnienia;
– zostanie stwierdzone, że dane zdarzenie nie ma cech przestępstwa;
– czyn ma znikomą społeczną szkodliwość.
Środkiem, który zmierza do uchylenia postanowienia o odmowie wszczęcia lub umorzeniu postępowania jest zażalenie.

*****

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto