Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś Bank Spółdzielczy w Krotoszynie obchodzi 150-lecie istnienia! [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
arch. Banku Spółdzielczego w Krotoszynie
Dokładnie w czwartek, 10 marca Bank Spółdzielczy w Krotoszynie obchodzi 150-lecie istnienia!

Dokładnie 10 marca 1872 r. ks. Paulin Wojciechowski założył spółkę pn. "Towarzystwo Pożyczkowe dla przemysłowców miasta Krotoszyna", które dało początek przyszłemu Bankowi Spółdzielczemu. Początkowo organizacja skupiała 64 osoby z udziałami w wysokości 1676 marek, wkładami oszczędnościowymi w wysokości 5223 marek oraz pożyczek wekslowych w wysokości 6450 marek. W 1875 r. doszło do zmiany Ustawy Spółki, która dała możliwość nabywania nieruchomości i zaciągania zobowiązań. Wkrótce przyłączono się do Związku Spółek Zarobkowych, a w 1889 r. spółka została akcjonariuszem Banku Związku Spółek Zarobkowych. Bank Ludowy w Krotoszynie pod koniec XIX wieku miał czterokrotne wyniki niż banki w Poznańskiem, czy na Pomorzu. W okresie I wojny światowej bank był zmuszony wspomagać niemiecką machinę wojenną.

Z powodu kryzysu finansowego i reformy walutowej bank borykał się z problemami udzielania kredytów w I poł. lat 20. XX w. Obok Banku Ludowego działał Bank Kupiecki, który powstał przez zmianę nazwy z Kasy Pożyczkowej w 1911 r. W 1930 r. zmieniono nazwę na Bank Kupiecki Spółdzielczy. Połączenie obu banków nastąpiło w 1934 r. W 1939 r. po wejściu Niemców wkłady oszczędnościowe uległy przepadkowi na rzecz III Rzeszy, natomiast rachunki kredytowe przeliczono na marki i przystąpiono do egzekucji. Później bank zlikwidowano, dokumenty przewieziono do Poznania, a lokal przeznaczono dla telegrafistów.

7 kwietnia 1945 r. postanowiono, że bank wznowi działalność 25 maja 1945 r. W 1950 r. przemianowano Bank Ludowy w Krotoszynie na Gminną Kasę Spółdzielczą w Krotoszynie. W 1956 r. przywrócono bankowi prawo przyjmowania wkładów na swój rachunek. W 1961 r. zmieniono nazwę na Bank Spółdzielczy w Krotoszynie. Obejmowal on 33 wsie sołeckie i 3 miasta. W 1972 r. obchodzono 100-lecie banku. Wtedy zatrudniał on 27 osób. W Krotoszynie była siedziba centralna, w Sulmierzycach - filia, w Zdunach - oddział banku, a w Osuszy i w Orpiszewie - Punkty Kasowe. W kolejnych latach bank wykazywał zyski.

W 1993 r. prezesem został Jan Pluta. 3 marca 2022 r. Jan Pluta odszedł na emeryturę, a jego miejsce zajęła dotychczasowa wiceprezes ds. finansowych Monika Kaczmarek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto