MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Będą tablice edukacyjne na Alejach

Łukasz Cichy
Aleje Powstańców Wielkopolskich będą w przyszłości zrewitalizowane, tablice edukacyjne będą bardzo cennym eksponatem w tym miejscu, historii miasta i okolic
Aleje Powstańców Wielkopolskich będą w przyszłości zrewitalizowane, tablice edukacyjne będą bardzo cennym eksponatem w tym miejscu, historii miasta i okolic Marcin Szyndrowski
Po rewitalizacji zostaną zamontowane tablice edukacyjne o Powstaniu Wielkopolskim.

Aleje Powstańców Wielkopolskich to kolejna miejska ulica, która będzie rewitalizowana i wkrótce dołączy do grona ulic, które są już po remontach, czyli Farnej, Kaszarskiej, Piekarskiej, Gołębiej, Rynkowej, Kaliskiej, Rynkowej, części Zdunowskiej i samego Rynku.

Rewitalizacja Alei Powstańców Wielkopolskich w Krotoszynie
Projekt zakłada, że każda z jezdni będzie miała identyczną szerokość i będą one jednokierunkowe.

Wzdłuż północnej jezdni znajdować się będzie 180 miejsc parkingowych dla aut osobowych, 9 miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych oraz kilka dla autobusów i busów. Przebudowie ulegnie też nawierzchnia jezdni i chodników, a środkowy pas zieleni zamieni się w część rekreacyjną.

Szacowany koszt całego projektu to sporo, bo aż 8 mln 282 tys. 566 zł.

Może tablice edukacyjne?
Warto byłoby, gdyby podczas takiego przedsięwzięcia powstały tablice informujące o przebiegu walk powstańczych na naszym terenie. - Wszystko jest pomyślane w tym projekcie - poinformował nas burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek. - Plansze zaproponowałem podczas prac nad koncepcjami instalacji, które miałyby się znaleźć na alejach. Myślałem o dziesięciu planszach edukacyjnych z dziejami powstania w regionie - poinformował nas z kolei dyrektor Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie, Piotr Mikołajczyk, który przymierza się do tego pomysłu.

Powstanie wiecznie żywe
Powstanie Wielkopolskie jest nadal żywe w naszej pamięci. Pierwszym upamiętnieniem walczących było postawienie niegdyś pomnika Powstańców Wielkopolskich u zbiegu ulic: Zdunowskiej i Sebastiana Fabiana Klonowicza. Później nazwano część ul. Kaliskiej Aleją Powstańców Wielkopolskich, a jednym z ostatnich upamiętnień było wymalowanie muralu za wspomnianym pomnikiem przedstawiającego postaci: majora doktora Władysława Jana Bolewskiego, porucznika Jana Szlagowskiego oraz sierżanta Władysława Rybakowskiego.

Krotoszyn pamięta o Powstaniu Wielkopolskim nie tylko w ten sposób. Co jakiś czas powstają publikacje poświęcone powstaniu, a w każdą rocznicę wybuchu powstania, czyli 27 grudnia oraz wyzwolenia Krotoszyna - 1 stycznia - organizowane są marsze, wieczornice i pochody.

Krotoszynianie często odwiedzają groby Powstańców Wielkopolskich, którzy spoczywają w Krotoszynie. Z kolei kibice Lecha Poznań organizują zbiórki celem przeprowadzenia renowacji powstańczych grobów, czy oznakowania ich, że osoba spoczywająca tam właśnie powstańcem była.

Niedawno odnowiono grób Władysława Jana Bolewskiego, a przed miesiącem odbyło się jego poświęcenie.

Z kolei ulice Powstańców Wielkopolskich mają: Koźmin Wielkopolski, Rozdrażew, Sulmierzyce i i Zduny, a Aleje Powstańców Wielkopolskich - Kobylin i właśnie Krotoszyn. To oczywiście motywuje do działań.

_________________--
Księżyc został nieco "nadgryziony". To była ostatnia w tym roku szansa na zobaczenie zaćmienia

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto