Z ulicy do świetlicy

Dobre wychowanie i kształtowanie charakteru młodych to misja harcerstwa. Od stycznia działająca w naszym regionie chorągiew zaangażowana jest w pomoc najmłodszym mieszkańcom, realizując projekt „Wielopolskie podwórka”.

Gdy dzieci nie dorastają w ciepłym i bezpiecznym środowisku, ich życie staje się trudniejsze. Nie tylko gorzej radzą sobie w szkole, mają utrudniony start w dorosłe życie, ale narażone są też na liczne niebezpieczeństwa. Oprócz wsparcia systemowego, w naszym województwie z pomocą przychodzą harcerze realizując projekt „Wielkopolskie podwórka”. To przedsięwzięcie skierowane do najmłodszych mieszkańców regionu, w szczególności wywodzących się ze środowisk potencjalnie zagrożonych wykluczeniem społecznym, które często postrzegane są negatywnie.

Dobra robota
Krzyś, Wojtek, Magda. Choć mieszkają niedaleko, poznali się dopiero w świetlicy. Do tej pory bezproduktywnie spędzali czas kręcąc się po podwórkach. Teraz nie mają chwili na nudę. Raz w tygodniu pędzą do świetlicy, gdzie mogą uczestniczyć w grach integracyjnych i inspirujących zajęciach edukacyjnych. Otrzymują też specjalne wyzwania domowe, które wykonują wspólnie po lekcjach. Z niecierpliwością czekają też na biwaki i wypady za miasto… – Zauważyliśmy, że dzieci i młodzież ze środowisk zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym odczuwają silną potrzebę akceptacji i wsparcia, zarówno w sferze edukacyjnej, jak i społecznej. Młodzi bywają zagubieni, bez pomysłu na przyszłość. Wielu przeżywa trudne emocje i nie potrafi sobie z nimi poradzić. Podejmujemy kroki, aby rozbudować ofertę dla najmłodszych i dać im alternatywę, czyli stworzyć atrakcje, jakich młodzi potrzebują – mówi hm. Tomasz Kujaczyński, komendant Chorągwi Wielkopolski Związku Harcerstwa Polskiego. – Pomysł stworzenia podwórkowych świetlic „pożyczyliśmy” od kieleckiej chorągwi, która ma duże doświadczenie w wyciąganiu najmłodszych z bezczynności – dodaje.

Przedsięwzięcie ruszyło w styczniu br. Na terenie 55 miejscowości Wielkopolski działa już 90 świetlic podwórkowych w formie placówek wsparcia dziennego. Powstały one w powiatach: złotowskim, pilskim, konińskim, leszczyńskim, ostrowskim, wrzesińskim, jarocińskim, poznańskim, wolsztyńskim, kępińskim, śremskim, tureckim, kościańskim, ostrzeszowskim oraz w Poznaniu. Placówki koordynowane są przez dwanaście Centrów Wspierania Świetlic Podwórkowych. W najbliższych tygodniach powstanie kolejnych dziesięć. Łącznie w ciągu dwóch lat z oferty skorzystać może blisko dwa tysiące dzieci! Każda świetlica prowadzona jest przez wychowawcę i wolontariuszy. Uczestnicy rekrutowani są w środowiskach potencjalnie zagrożonych wykluczeniem. Problemy rodziców związane chociażby z utratą pracy odbijają się na dzieciach, które często mają gorszy start niż ich rówieśnicy pochodzący z bardziej zamożnych rodzin. Często też doświadczają wielu problemów związanych z koniecznością ograniczania swoich potrzeb do minimum. Nie mogą pobudzać ani rozwijać swoich pasji i zainteresowań. Są też często odrzucani przez grupę rówieśniczą. Program świetlic został więc ukierunkowany na wspieraniu ich i rozwijaniu tak potrzebnych w dorosłym życiu - kompetencji społecznych i obywatelskich.
– Pracujemy w małych grupach – maksymalnie piętnastoosobowych, dzięki czemu możemy dobrze poznać naszych podopiecznych, rozeznać czego najbardziej potrzebują, w jakich obszarach trzeba wzmocnić ich kompetencje, jak pomóc im pokonać słabości, a czasem zwyczajnie porozmawiać – mówi hm. Tomasz Kujaczyński. - Działamy między innymi w oparciu o metodę harcerską, która zakłada służbę, czyli czynną, pozytywną postawę wobec świata i drugiego człowieka; braterstwo - przyjacielskie i serdeczne nastawienie wobec innych oraz pracę nad sobą, a więc nieustanne kształtowanie i doskonalenie własnej osobowości – podkreśla. Dla uczestników projektu harcerze przygotowali szeroki wachlarz warsztatów edukacyjnych, muzycznych, plastycznych, w trakcie których mogą wyrażać własną ekspresję. Wiele pozytywnych emocji wśród najmłodszych budzą też zajęcia terenowe – rajdy i biwaki, na których mogą odpocząć od zgiełku miasta i sprawdzić się w polowych warunkach. Aby zwiększyć zaangażowanie najmłodszych w organizowane działania, harcerze za aktywność i dobrze zrealizowane zadania przyznają im specjalne odznaczenia. Zdrowe współzawodnictwo wzmaga emocje, zwiększa też motywację do działania. Ważnym elementem przedsięwzięcia są też spotkania z rodzicami, mające zachęcić do budowania głębszych relacji ze swoimi dziećmi. W ramach projektu cyklicznie odbywać się będą też przeglądy artystyczne świetlic, podczas których podopieczni będą mogli się poznać, a wychowawcy i wolontariusze wymienić doświadczeniami.

Dobry start
„Wielkopolskie podwórka” pomocą objęły już ponad 1,2 tys. dzieci! Rekrutacja dalej trwa.
– Po kilku miesiącach widać, jak cenna i potrzebna to inicjatywa, zwłaszcza z punktu widzenia dzieci ze środowisk wiejskich i małomiasteczkowych, gdzie dostęp do wielu wydarzeń integracyjnych i kulturalnych jest utrudniony. Zarówno dzieci w wieku siedmiu, ośmiu lat, jak i nastolatkowie chętnie uczestniczą w zajęciach. Z pasją angażują się także w działania międzyświetlicowe – rajdy i biwaki. Są pełni energii i otwarci – mówi Michał Kałużny, kierownik Centrum Wsparcia Świetlic Podwórkowych w Koninie, który pod swoją opieką ma jedenaście świetlic w dziewięciu gminach powiatu konińskiego, słupeckiego i tureckiego oraz Konina. Harcerze są przekonani, że ich oferta nie tylko na chwilę zainteresuje młodych, ale trwale wzmocni ich poczucie wartości.
– Dobra zabawa w tym przypadku ma również charakter terapeutyczny. Część naszych podopiecznych być może zasili harcerskie szeregi, by własnym przykładem pokazywać rówieśnikom, że przy odrobinie chęci można obudzić w sobie człowieka pełnego radości i odpowiedzialnego za innych – zaznacza hm. Tomasz Kujaczyński.

Projekt, prowadzony przez Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Wielkopolska, realizowany będzie do grudnia 2019 roku w ramach Poddziałania 7.2.2 Usługi społeczne i zdrowotne WRPO 2014+. Wartość przedsięwzięcia to ponad 6,1 mln zł, z czego dofinansowanie z UE wyniosło 5,2 mln zł.

Redaktor

Więcej na temat:

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3