Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wycieczka Zakładu Aktywności Zawodowej do Ziemi Świętej [ZDJĘCIA]

Wiesław Zdobylak
W ramach uroczystych obchodów X-lecia istnienia Zakładu Aktywności Zawodowej w Koźminie Wlkp. jego pracownicy – w sumie 38 osób niepełnosprawnych z opiekunami – udali się na wycieczkę do Ziemi Świętej. Bazą pobytową w Izraelu, w dniach od 2 do 9 czerwca, był prowadzony przez siostry elżbietanki Nowy Dom Polski w Jerozolimie. Zwiedzono najważniejsze miejsca związane z życiem i dziełem Jezusa Chrystusa.

Podczas pobytu w Ziemi Świętej zwiedzono m.in. Ścianę Płaczu, święte miejsce judaizmu rabinicznego, instytut Yad Vashem, czyli muzeum upamiętniające holocaust, oraz Górę Oliwną, na której znajduje się klasztor elżbietanek i z którego rozpościera się cudowny widok na Święte Miasto Jerozolimę z charakterystyczną Złotą Kopułą na Skale. Wycieczka ZAZ podziwiała ten widok z cmentarza żydowskiego. Z najwyższym wzruszeniem odwiedzono również Bazylikę Grobu Pańskiego.
Oprócz Jerozolimy odwiedzono również kilka innych miejsc w Izraelu. I tak np. udano się do Galilei, gdzie jedną z atrakcji był rejs po Jeziorze Tyberiadzkim i odnowienie przyrzeczeń małżeńskich w Kanie Galilejskiej. Z kolei w Hajfie zorganizowany został przystanek na kąpiel w Morzu Śródziemnym oraz podziwianie panoramy Hajfy z perspektywy wiszących ogrodów Bahai. Uczestnicy wycieczki odwiedzili także Nazaret oraz Betlejem. Jednym z ostatnich punktów wycieczki było odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w rzece Jordan i kąpiel w uzdrowiskowej wodzie Morza Martwego. W Nowym Domu Polskim w Jerozolimie, jak i we wszystkich ważniejszych miejscach związanych z życiem i dziełem Jezusa Chrystusa odprawiano msze św.
Pracownicy ZAZ spotkali się z Rivka Parciak i Riną Benari – współtwórczyniami programu Anty-schematy, którego pomysłodawcą był kierownik koźmińskiego ZAZ Jerzy Fornalik. Program ten miał za zadanie współpracę młodzieży polskiej i żydowskiej przy renowacji cmentarzy żydowskich w Polsce i na Ukrainie.
W ostatnim dniu pobytu grupa przeżywała wieczerzę szabatową na tarasie Nowego Domu Polskiego, który bezpośrednio sąsiaduje z dzielnicą Mea Shearim, zamieszkałą przez ultraortodoksyjnych żydów kwestionujących istnienia państwa Izrael. Pozwoliło to uczestnikom wycieczki obserwować powitanie szabatu przez tych religijnych żydów.
oprac. Wiesław Zdobylak

+++

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto