Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WRACAMY DO TEMATU: Absurdalne prawo, które uderza w mieszkańców?

Marcin Szyndrowski
arch. NM
Wracamy do tematu krotoszyńskiego wysypiska, gdzie pracownik odmówił przyjęcia od starszego mieszkańca obudów od telewizorów. Dlaczego?

Przypomnijmy krótko. Na portalu FB „trucicieli” pojawił się ciekawy wpis pana, którego ojciec zetknął się z nietypowym zachowaniem pracowników krotoszyńskiego wysypiska.

Tam bowiem można wywozić np. zepsute telewizory i inne sprzęty, których zbiórki odbywają się rzadko w całym roku. Problem tylko w tym, jak pisze mężczyzna, że sprzęt oddawany musi być kompletny tymczasem jego ojciec powykręcał z telewizora niektóre rzeczy by na nich dodatkowo zarobić. Takiego telewizora od niego panowie nie przyjęli.

– Uzyskałem informację, że sprzęt AGD i RTV odbierają tylko w całości za darmo, ponieważ oni to sprzedają i na tym zarabiają. Tymczasem związek Eko-Siódemka informuje na stronie, że tworzywa sztuczne odbierają bez ograniczeń. I co ja mam zrobić z plastikowymi obudowami. Palić w piecu? Wywieźć do lasu? – pisał mężczyzna.

Napisaliśmy do Międzygminnego Związku Eko-Siódemki. Odpowiedź przyszła w minionym tygodniu. Związek informuje, że na podstawie art. 35 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym zakazuje się zbierania niekompletnego zużytego sprzętu oraz części pochodzących ze zużytego sprzętu podmiotowi niebędącemu: […] odbierającym odpady komunalne od właścicieli nieruchomości lub prowadzącym punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych, o których mowa w ustawie z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

– W myśl ustawy za nieko-mpletny zużyty sprzęt uważa się zużyty sprzęt, który nie zawiera istotnych, z uwagi na przeznaczenie sprzętu do jakiego został zaprojektowany, części składowych, podzespołów i materiałów eksploatacyjnych, stanowiących część tego sprzętu, z którego powstał zużyty sprzęt, w dniu wprowadzenia do obrotu tego sprzętu. W związku z powyższym, w myśl obowiązujących przepisów prawa, prowadzący Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych postąpił właściwie – informuje Marcin Gaszek z Eko-Siódemki.

Dodaje, że związek zbiera odpady tworzyw sztucznych, jednak obudowy od telewizorów się nie kwalifikują pod selektywną zbiórkę odpadów (są one najczęściej wykonane z materiału ABS – kopolimer akrylonitrylo-butadienowo-styrenowy, ABS/PC – jest to mieszanka tworzywa ABS oraz poliwęglanu, PS – polistyren).
Z wszystkich wymienionych materiałów wytwarza się również m.in., części samochodowe, składowe elementy sprzętu AGD oraz części różnych maszyn i urządzeń.

– Należy pamiętać, że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zawiera wiele niebezpiecznych substancji. Materiały, elementy i podzespoły urządzeń elektrycznych oraz elektronicznych zawierają substancje niebezpieczne: płytki obwodów drukowanych zawierają stopy lutownicze na bazie ołowiu; izolacja okablowania elektrycznego – zwłaszcza polichlorek winylu (PVC) 3); lampy kineskopowe – szczególnie niebezpieczne substancje to arsen, ołów, kadm, chrom, miedź, nikiel, cynk. W związku z powyższym należy zastanowić się, co mieszkaniec robi z pozostałościami z rozebranego sprzętu, którego nie sprzeda – informuje Marcin Gaszek.

W opisanej sytuacji, w której mieszkaniec podał się za osobę prowadzącą działalność gospodarczą polegającą na naprawie sprzętu elektronicznego, przepisy prawa są jednoznaczne – podmiot prowadzący taką działalność zobowiązany jest do podpisania umowy z firmą, która posiada stosowne pozwolenia na odbiór i zagospodarowanie np. bębnów, i wystawienie Karty Przekazania Odpadów.

Czy taka odpowiedź usatysfakcjonuje mieszkańców, którzy chcą pozbyć się na wysypisku np. zepsutych telewizorów? Jeśli oddadzą je w całości to jak widać nie będzie problemu z ich pozostawieniem. Same obudowy jednak to już inna historia i takich wysypisko nie przyjmie. – Gdzie zatem wylądują? – dopytują nasi czytelnicy. – Ci co mają stare piece to pewnie je porąbią siekierą i spalą, a inni wywiozą do lasu. Ot, i cała segregacja – dodają ironicznie inni.

TUTAJ SPRAWDŹ CO ZROBIĆ BY DOSTAĆ SIĘ DO STRAŻY POŻARNEJ W KROTOSZYNIE
INFORMACJE DLA KANDYDATÓW

Beer Yoga w Poznaniu

źródło: gloswielkopolski.pl/x-news.pl.

center>

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto