Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walka ze smogiem w powiecie trwa. Podejmuje ją coraz więcej mieszkańców

Marcin Szyndrowski
arch. FB
Temat smogu dość mocno jest eksponowany w tym roku przez wiele osób w tym również powiat i gminy. Nic w tym dziwnego, bowiem czyste powietrze powinno być priorytetem dla wszystkich mieszkańców. Stąd też zachęty w postaci dofinansowania wymiany pieców na te ekologiczne przyciągnęło spore grono chętnych.

Ostatnio prawdziwą wojnę trucicielom wypowiedział też znany krotoszyński lekarz – Maciej Hoffmann, który na profilu facebookowym „Truciciele z pow. krotoszyńskiego” zachęca wszystkich mieszkańców do podsyłania zdjęć i filmów dymiących kominów, które zatruwają okolicznych mieszkańców. Profil przyjął się bardzo szybko, a chętnych ludzi – często z imion i nazwisk – demaskujących „trucicieli” nie brakuje. – Super, że taki profil powstał. W końcu może ktoś z gmin lub Straży Miejskiej ruszy się do roboty i weźmie się za sprawdzanie czym ludzie palą w piecach – pisze jeden z internautów.
Profil ma swoich zwolenników (na dzień składu gazety 700 polubień – przy. red.), jak i przeciwników, którzy zaczęli nawet grozić administratorowi. – Oczywiście gróźb karalnych się obawiam i poinformowałem, że kolejne takie groźby będę zgłaszał odpowiednim służbom. Natomiast tego co robię i robią świadomi mieszkań-cy zupełnie się nie obawiam. Walczymy bowiem o nasze wspólne zdrowie, które jest najważniejsze – mówi Maciej Hoff-mann.
Na profilu udzielają się też osoby z gminy, które przypominają m.in. o możliwości dofinansowania wymiany piecy. Dla wielu jest to jednak już późny termin, bo przegapili – po ludzku – wcześniejszy. Stąd pojawiają się pytania do burmistrza. – Dlaczego przy tak dużym nacisku na ochronę środowiska utrudniacie ludziom pozyskanie dotacji czy nawet możliwość uzyskania dotacji do wymiany kotłów C.O.? Chciałem wymienić kocioł, ale dowiaduję się, że w tym roku nie ma szans. Co zrobić jeśli przyjdzie do mnie jakaś kontrola? – pisze do burmistrza Krotoszyna jeden z mieszkańców.
Okazuje się, że w grudniu 2017 roku przy procedowaniu uchwały budżetowej gminy Krotoszyn zabezpieczono na ten cel (wymiana ogrzewania na ekologiczne – przyp. red.) kwotę 200 tys. zł, która została już wydatkowana. – W związku z powyższym na najbliższej sesji rady miejskiej planuje się zwiększenie środków o kolejną kwotę przeznaczoną na ten cel. Zatwierdzony uchwałą rady miejskiej w Krotoszynie regulamin udzielania dotacji celowej z budżetu na pokrycie kosztów zmiany systemów grzewczych na proekologiczne przewiduje ponowne rozpatrywanie wniosków złożonych po terminie, czyli po 31 stycznia 2018 r. Jednak jest to uzależnione od zabezpieczenia dodatkowych środków finansowych – informował na dzień składu gazety Franciszek Marszałek.
Oprócz wspomnianych akcji każdy mieszkaniec Kroto-szyna może bezpłatnie sprawdzić poziom jakościa powietrza. Na stronie powiatu kroto-szyńskiego funkcjonuje już zakładka: „Sprawdź jakość powietrza w Krotoszynie”. Niestety, jak się okazuje, jest ono fatalne i znacznie przekroczone są normy, a z komunikatu: „lepiej zostań w domu” korzysta wiele osób.
Od kilku dni również koźmiński urząd monitoruje poziom zanieczyszczenia. Burmistrz Maciej Bratborski podjął decyzję o zamontowaniu czujnika w centrum miasta. I tu nie jest najlepiej.

Źródło: tvn

center>

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto