Śpiąca spokojnie rodzina, grzejnik gazowy, cicha muzyka. "Słyszysz? Tak zabija czad" - słowa zza kadru burzą spokój filmu. W ten sposób Zbigniew Bródka - mistrz olimpijski z Soczi, zawodowo strażak z KP PSP w Łowiczu - apeluje o bezpieczeństwo w spocie MSW i Państwowej Straży Pożarnej.

Zbigniew Bródka włączył się akcję "Nie dla czadu". Film na YouTube został opublikowany 29 grudnia.

Zbigniew Bródka - Nie dla czadu
Zbigniew Bródka wie, o czym mówi. To strażacy najczęściej trafiają do domów, w którym znajdowane są ofiary czadu. Zatrucie tlenkiem węgla jest najczęściej tragiczne w skutkach - nierzadko dotyczy całych rodzin. Czad jet tym bardziej niebezpieczny, że jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i lżejszym od powietrza.

Jak ustrzec się zatrucia czadem? Najprościej jest zainstalować czujnik do wykrywania tlenku węgla w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia grzewcze.

Mistrz olimpijski z Soczi apeluje o ostrożność


Jeśli w łazience zainstalowany jest piecyk gazowy, należy ją przed kąpielą dokładnie przewietrzyć, nie zasłaniać kratek wentylacyjnych w drzwiach łazienki i kratki do przewodu kominowego.

Często strażacy przyjeżdżający na miejsce zdarzenia, w który doszło do zatrucia czadem, zastają okna i drzwi dokładnie uszczelnione. Okazuje się, że - zwłaszcza w pomieszczeniach gdzie są piece, piecyki lub inne urządzenia, które mogą wytwarzać tlenek węgla - warto pozostawić trochę nieszczelności. Świeże powietrze dostarcza tlen, a jednocześnie odprowadza spaliny.

Prawdopodobnie nie raz Zbigniew Bródka tłumaczył podczas interwencji jak ważne są regularne kontrole przewodów kominowych (wentylacyjnych, spalinowych i dymowych) i przeglądy pieców, piecyków i urządzeń służących do grzania.

Nie warto zabierać się za to samemu - wszystkie prace konserwacyjne i instalacyjne powinny być wykonywane przez osoby do tego uprawnione.

Mistrz olimpijski jest w filmie przekonujący.

A ty? Jesteś pewien, że twój piecyk jest sprawny?

Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji


Z regionu

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

piła (gość)

po tylu latach doszlo do mnie ze ja tez moglabym byc wsrod nich.....upadek na drzwi 1 osoby obudzil mnie i tylko to uratowalo zycie bo juz spalismy.Mialam 18 lat,tylko

piła (gość)

prawda. o wlos a doszloby do tragedii u mnie pare lat temu.... 4osoby nieprzytomne....juz prawie na tamtym swiecie.... o wlos....