W sobotę, 9 czerwca w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Krotoszynie odbyło się uroczyste otwarcie wyremontowanej pracowni RTG z nowym sprzętem. Sprzęt pracuje już od 25 kwietnia.

Nowy aparat ma wiele atutów, m.in. krótki czas badania, ma mobilny i bezpieczny dla pacjentów stół rentgenowski oraz posiada wyższą niż dotychczas jakość uzyskiwanych obrazów. Nowy aparat RTG zastąpił działający dotychczas, 12 – letni aparat analogowy. Sprzęt był już wyeksploatowany, bowiem szpitalna pracownia RTG wykonywała ok. 13 tys. badań rocznie zarówno dla pacjentów przebywających w szpitalu, jak i wykonujących zdjęcia ambulatoryjnie. Aparat wykonywał od 2 do 4 zdjęć podczas jednego badania.

Z kolei cyfrowy aparat RTG typu Telekomando posiada rozwiązanie zaawansowanej diagnostyki radiologicznej. Dotyczy to nie tylko wykonywania zdjęć z zakresu radiologii, dla każdej części ciała, ale pozwala na badania z użyciem kontrastu, a dodatkowo aparat zapisuje zdjęcia w formacie cyfrowym.

Nowy sprzęt pozwoli skrócić czas wykonywania badań, ponieważ nie używa płyt radiologicznych. Mniejsza jest również emitowana dawka promienia jonizującego.

Z kolei opcja Stitching jest przydatna w diagnostyce złamań kości długich, które ucierpiały w wypadku, czy schorzeń ortopedycznych. Dzięki niej zdjęcia można zrobić nawet z odległości do 2 metrów, które zostają złożone w jeden obraz.

RTG wykonuje również badania fluoroskowowe, w których pacjentowi podaje się kontrast do określonego narządu w celu uwidocznienia zmian chorobowych.

Koszt nowego apratu to 969 tys. 840 zł, z czego MAHLE POLSKA sp. z o.o. przekazała 500 tys. zł (darowizna dla Fundacji „Szpital Powiatowy w Krotoszynie”), Powiat Krotoszyński - 100 tys. zł, Gmina Krotoszyn - 100 tys. zł, Gmina Koźmin Wielkopolski - 50 tys. zł, Gmina Kobylin - 25 tys. zł, Gmina Zduny - 20 tys. zł, Gmina Rozdrażew - 10 tys. zł, a SPZOZ w Krotoszynie - 164.840 zł.

Warto dodać, że MAHLE POLSKA sp. z o.o. sfinansowało także remont pomieszczenia pracowni RTG w SP ZOZ.
__________________________________________________________________________________-
ZOBACZ RÓWNIEŻ: START LPR PO ZDARZENIU W WARSZTACH (POW. OSTROWSKI)Z regionu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!