Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprzedano całość drewna wystawionego w ramach Międzynarodowej Aukcji Cennego Drewna Dębowego!

Wiesław Zdobylak
T. Świerblewski/Nadleśnicctwo Krotoszyn
Podczas XXVIII Międzynarodowej Aukcji Cennego Drewna Dębowego zorganizowanej w hotelu Wawrzyniak w czwartek 17 stycznia br. Nadleśnictwo Krotoszyn sprzedało 1387,85 m sześc. surowca dębowego, w tym 743,16 m sześc. tego rodzaju drewna pochodziło z naszego terenu. Do przetargu stanęło 14 firm, w tym 4 zagraniczne. Ośmiu kontrahentów zakupiło całość wystawionego do sprzedaży drewna.

Międzynarodowa Aukcja Cennego Drewna Dębowego to pierwsza i najstarsza giełda surowca drzewnego w powojennej Polsce, która przyczyniła się m.in. do zbudowania pierwszego "komercyjnego" cennika na drewno w polskich Lasach Państwowych. Jest jedyną w Polsce formą sprzedaży bezpośredniej. Żadna z pozostałych dyrekcji Lasów Państwowych nie zdecydowała się na przeprowadzenie sprzedaży w formie ustnej, tak jak ma to miejsce w Nadleśnictwie Krotoszyn.
Podobnie jak w roku ubiegłym do przetargu stanęło 14 firm, w tym 4 zagraniczne, pochodzące z Austrii, Estonii, Czech i Rumunii.
Do sprzedaży wystawiono 1387,85 m sześc. surowca dębowego, w tym 743,16 m sześc. pochodziło z Nadleśnictwa Krotoszyn. Aż 426 m sześc. drewna miało najwyższą jakość okleinową. Na giełdę trafiło wyłącznie drewno pochodzące z wykonanych w październiku i listopadzie cięć planowych, przeprowadzonych w nadleśnictwach Krotoszyn, Piaski, Jarocin, Taczanów, Czerniejewo, Grodzisk, Pniewy, Karczma Borowa, Kościan, Koło, Łopuchówko i Sieraków.
Jako zasadę przyjęto, że oferta aukcji każdorazowo musi obejmować ok. 1100 m sześc. drewna dębowego jakości okleinowej oraz tartacznej. Drewno grupuje się według specjalnych kategorii jakościowych w tzw. „losy". Termin „los" odnosi się zarówno do jednej kłody, jak i kilku, a nawet kilkunastu kłód charakteryzujących się zbliżonymi cechami. Tym razem drewno pogrupowano w 483 losy o zbliżonych cechach jakościowo-wymiarowych. Tylko jeden los nie znalazł nabywcy.
Najwyższą cenę 5250 zł/1 m sześc. uzyskało drewno z Nadleśnictwa Krotoszyn.
Drewno aukcyjne posiada wyjątkowe cechy jakościowo-techniczne. Dzięki grubej warstwie glin zwałowych dęby z tzw. Płyty Krotoszyńskiej mają utrudniony wzrost, co przekłada się na równomierne i gęste usłojenie, nawet powyżej 12 słojów przyrostów rocznych na centymetrze, jasną jednolitą barwę, mały skręt włókien i idealnie prosty pień. To cenny i poszukiwany surowiec do produkcji drewna okleinowego, gdyż dobrze się skrawa. Aby wyhodować dęby najwyższej wartości potrzeba 160–200 lat.
Jak zwykle kontrahenci jeszcze kilka dni przed aukcją mieli możliwość oglądania surowca na placach ekspozycyjnych zlokalizowanych na terenie nadleśnictw Krotoszyn (3 place) i Pniewy (1 plac). Sztuki drewna układa się starannie, oczyszcza, a czoła odświeża, aby klienci mogli ocenić barwę i usłojenie dębiny. Nad zgodnością losów z katalogiem czuwają brakarze.
Warto podkreślić, że najwyższej jakości drewno oznaczone symbolem ATF („czysta okleina" lub „częściowa okleina", czyli drewno wykorzystywane do produkcji forniru) osiągnęło podczas tegorocznej aukcji cenę 4023 zł/1 m sześc.

+++

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto