SPORT: Megasukcesy Weroniki Karwik i Weroniki Połczyńskiej z klubu bilardowego UKS Bila Zduny

Marcin Szyndrowski
arch. UKS Bila Zduny
Klub bilardowy UKS Bila Zduny ma wiele powodów do dumy. Weronika Połczyńska została niedawno brązową medalistką Mistrzostw Polski Kobiet. Weronika Karwik reprezentowała Europę w Atlantic Cup w Las Vegas.

Weronika Połczyńska, zaledwie 16-letnia zawodniczka z UKS „Bila” Zduny zdobyła brązowy medal w odmianę 9 - bil w Mistrzostwach Polski Seniorów w Kielcach. Weronika zakwalifikowała się do gry w dwie odmiany 10 – bil i 9 – bil. W odmianę 10 – bil Weronika zakończyła turniej na 9 miejscu. Z kolei „dziewiątka” okazała się odmianą Weroniki. W drodze po medal pokonała B. Humańską 6:1, A. Sochacką 6:3 i przegrała ze złotą medalistką MP Izabelą Łącką 1:6. Kolejny pojedynek o medal stoczyła z utytułowaną zawodniczką Ewą Bąk. Weronika kontrolowała mecz od samego początku i konsekwentnie wykorzystywała każdy błąd przeciwniczki. Prowadziła nawet 4:1 by ostatecznie zwyciężyć 6:3. W meczu finałowym uległa Mistrzyni Europy Oliwii Czupryńskiej 6:0.

- Jest to ogromny sukces tak młodej bilardzistki ze Zdun. Sam start w najważniejszym turnieju seniorskim był dużym wyróżnieniem dla Weroniki a pokonanie Ewy Bąk i zdobycie medalu było wisienką na torcie. Weronika Połczyńska była jedną z najmłodszych uczestniczek mistrzostw. Dobrze to rokuje na kolejny sezon bilardowy - cieszą się trenerzy zawodniczki: Ilona i Paweł Galejowie.

Z kolei Weronika Karwik została powołana do kadry Europy i wzięła udział w Atlantic Cup w Las Vegas.
Od 2015 roku, na wzór Mosconi Cup, rozgrywany jest mecz pomiędzy reprezentacjami Europy i Stanów Zjednoczonych. W 2015 roku wynik brzmiał 11:9 dla Europy. W kolejnych latach dominacja bilardzistów Starego Kontynentu rosła i w sezonie 2016 padł wynik 11:3 a rok później 11:2. W czwartej edycji miała pomóc legenda kobiecego bilarda - Alison Fisher, która wystąpiła w roli trenera tegorocznego składu "Team USA". Europa pod dowództwem Litwina Tomasa Birkmanisa wystąpiła w zestawieniu: Fedor Gorst (Rosja), Jan van Lierop (Holandia), Patrick Hoffman (Niemcy), Valeria Trushevskya (Rosja), oraz reprezentanci Polski - Weronika Karwik i Wiktor Zieliński. Stany Zjednoczone wystawili natomiast skład: April Larson, Shane Wolford, Joey Tate, Kaiden Hunkins, Michelle Jiang i Justin Matrin. Faworytami w tym starciu byli oczywiście Europejczycy. Nikt się jednak nie spodziewał, że ostatecznie padnie wynik... 11:0 a USA nie będzie w stanie nawiązać jakiejkolwiek walki z rywalem.

Te miejsca podobno znają tylko poznaniacy. A Ty?