Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog to ściema jeśli nie będzie dla mieszkańców wsparcia rządu. Zgadzacie się z tym?

Marcin Szyndrowski
M.Szymańska
Spalanie węgla, zarówno w domowych piecach, jak i instalacjach przemysłowych, wiąże się z emisją wielu szkodliwych dla zdrowia substancji. Pyły, tlenki azotu, rtęć, dwutlenek siarki i benzo(a)piren, które wdychamy codziennie w zanieczyszczonym powietrzu, przenikają do organizmu, wpływając m.in. na układy: oddechowy, krążeniowy, odpornościowy.

O tym wie już dzisiaj każdy mieszkaniec Polski oraz powiatów. Nie inaczej jest u nas. Gminy i sam powiat walczą z problemem jak tylko mogą. Wymiana piecy z dofinansowaniem na paliwo, które ma chronić środowisko to bardzo dobry kierunek, ale niestety kosztowny w dalszej eksploatacji. Nad tym problemem podczas przedstawiania raportu z działalności gmin w zakresie ochro-ny powietrza i likwidacji smogu przedstawionego przez Grzegorza Ziętkiewicza z wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Krotoszynie pochylali się radni komisji, które odbyły się w minionym tygodniu. Wszyscy byli zgodni, że w powiecie mamy do czynienia z dużym natężeniem smogu i nawet zamontowany niedawno czujnik na budynku krotoszyńskiego ZSP nr 3 tylko potwierdzi te obawy.
Zdaniem radnych, sam pomysł projektów antysmogo-wych jest bardzo ważny i potrzebny. Niestety nie idzie za tym żadne wsparcie ze strony aktualnego rządu. – Są dopłaty do wymiany ogrzewania w domach m.in. na gazowe i fajnie. Tylko, że za chwilę jak w sezonie przyjdzie rachunek do zapłacenia to ludzie zrobią wielkie oczy, bo gaz jest drogi. Tego chyba najbardziej się ludzie boją i dlatego wciąż palą tym czym palą, bo jest taniej – mówiła radna Renata Zych-Kor-dus.
Zgodziło się z nią wielu radnych. – Niestety nie ma wsparcia ze strony rządu w tej materii. Bez przysłowiowego kija i marchewki niestety czystego powietrza nie będzie – dodawał radny Dariusz Rozum. – O ile bowiem kij jest pod postacią mandatów za palenie byle czym, tej marchewki brakuje. Wymiana pieca niczego nie rozwiąże. Tutaj rząd powinien poważnie rozpatrzyć wniosek o obniżenie akcyzy za paliwa, którymi ma potencjalny mieszkaniec ogrzewać dom. Dodatkowo gminy mogłyby nagrodzić dane gospodarstwo domowe np. zwolniem z opłaty za podatek od nieruchomości. To już byłoby konkretną zachętą – mówił radny.
Jak się okazuje dochody np. gminy Krotoszyn z tytułu podatku od nieruchomości to rocznie wpływy rzędu 1,5 miliona złotych. – Myślę, że przy tak ważnym temacie zdrowia naszych mieszkańców wniosek ten jest godny rozważenia, a gmina z pewnością od tego nie zubożeje – mówił Rozum.
Radni w większości podzielali tę opinię dochodząc do konkluzji, że tak naprawdę cały program antysmogowy to jed-na wielka ściema, bo bez wspa-rcia – i to realnego – rządu może się okazać przysłowiową walką z wiatrakami.
W związku z tym wystąpiono oficjalnie z wnioskiem o wysłanie apelu do Ministerstwa Środowiska w sprawie zniesienia akcyzy na paliwa, które w założeniu mają pomóc w likwidacji smogu i dbania o środowisko. Dodatkowo wnioski wpłyną do samorządów odnośnie zwolnienia z podatku od nieruchomości tych, którzy zadeklarują zmianę ogrzewania. Czy wnioski znajdą uznanie? Do tematu powrócimy.

(Źródło: TVN24)

center>

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto