Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Służył w siedmiu armiach... Major Florian Braunek

Łukasz Cichy
Fot. Łukasz Cichy
Major Florian Braunek służył w armii niemieckiej, francuskiej, greckiej, egipskiej, austriackiej, polskiej oraz amerykańskiej w Europie, Afryce i Ameryce Północnej...

Florian Braunek urodził się 3 lutego 1797 r. w Grudnie w powiecie obornickim jako syn Józefa i Brygidy Borzewskiej. Jego ojciec był dzierżawcą Grudna w latach 1794 - 1803. W 1816 r. Florian Braunek ukończył szkołę w Poznaniu i w tym czasie skończyło się jego spokojne życie, a zaczęła ogromna przygoda, prosząca się aż o materiał filmowy. Przygoda była może i wielka oraz ciekawa, aczkolwiek smutna i tragiczna, o czym zaraz się Państwo przekonają. Przyszły oficer wywodził się ze starokaszubskiej rodziny pieczętującej się herbem własnym.

Florian Braunek po ukończeniu edukacji wstąpił do 1 Pułku Gwardii Ułanów w Berlinie. Wkrótce został oficerem. W 1823 r. poprosił o dymisję i wstąpił do oddziałów francuskich w Paryżu. Jego dowódcą był pułkownik Murphi. Szybko awansował na stopień kapitana i trafił do sztabu generała Dijona. W tym czasie Francja toczyła wojnę z Hiszpanią. Kapitan Florian Braunek wziął udział w 1823 r. w bitwie pod Trocadero, gdzie Francuzi zadali poważne straty partyzantom oraz w oblężeniu Kadyksu. Po zakończeniu kampanii w Hiszpanii Braunek wystąpił z wojsk francuskich i udał się do Londynu, gdzie skontaktował się z lordem admirałem Thomasem Cochranem. Ten z kolei w latach 1827-1828 dowodził marynarką wojenną Grecji, która walczyła przeciwko Imperium Osmańskiemu. Widocznie morska służba nie spodobała się Braunkowi i wystąpił on również i z tej armii. Udał się do Egiptu. Wstąpił tam pod rozkazy barona generała Piotra Boyera, który był głównym organizatorem armii wicekróla Egiptu Ali-Ahmet Baszy. Otrzymał tytuł majora (Bim Baszy) i rozkaz sformowania szwadronu przybocznego gwardii konnej dla wicekróla Egiptu. Po wykonaniu zadania został przeniesiony do artylerii. Przez kolejne dwa lata dowodził artylerią w Kairze. - Tu ztąd przeniesiony został do głównego sztabu jenerała księcia Osmana Naru-din-Beja, z którym robił wyprawę przeciwko zbuntowanym pokoleniom murzynów. Przebywszy Abissynią [Etiopię - red.], Nubią, Dongola i wielką puszczę Saharę, złączyli się z wojskiem arabskiem w Senar i Cordofan po nad Nilem, który się tu dzieli na dwie rzeki na białą i niebieską - pisał po jego śmierci Teodor Żychliński (zachowaliśmy oryginalną pisownię).

Po kampanii wrócił do Kairu, gdzie przebywał w sztabie głównym. W 1830 r. udał się do Palestyny by zwiedzić miejsca święte. Odwiedził również: Jerozolimę, Nazaret i wrócił do Aleksandrii. - Zabawiwszy tu krótki czas, zaciągnął się na nowo do wyprawy przeciwko Piratom greckim pod rozkazy wice admirała austriackiego Bandiera, z którym na admiralskim okręcie przez sześć tygodni wszystkie niemal wyspy archipelagu na morzu Śródziemnym zwiedził. W końcu udał przybył na wyspę dawnej Troi. Z Tenedos udał się do Carogrodu, ambarkując się z Bajukdere na okręcie greckim do Odessy, lecz zaraz pierwszej nocy przy okropnej burzy rozbił się z okrętem na Czarnem Morzu po nad brzegami Rumelii, przyczem utracił prześliczny i bardzo kosztowny zbiór różnych starożytności, które tak starannie przez cały przeciąg czasu w Egipcie zgromadzał. Tu ztąd w towarzystwie pięciu osób odbył pieszo podróż przez Rumelią, Bułgaryą, do Warny; następnie po tygodniowym wypoczynku puścił się w dalszą podróż przez Mołdawią, Wołoszczyznę, Bukowinę, Galicyą, Szląsk do W. Księstwa Poznańskiego. Lecz i tu niedługo na łonie rodziny pobawił, już trzeciego dnia bowiem pośpieszył na odgłos powstania listopadowego w szeregi ojczyste - pisał Żychliński.

W ówczesnym czasie major Braunek był bardzo sławny i został natychmiast wybrany na dowódcę gwardii przybocznej naczelnego wodza generała Józefa Chłopickiego. Po rozwiązaniu oddziału wstąpił do pułku Krakusów pod dowództwem pułkownika Szymańskiego, a następnie walczył w oddziale jazdy podlaskiej pod dowództwem pułkownika Antoniego Kuszla. - (...) z którym to pułkiem przy różnych korpusach odbył bitwy pod Grochowem, Cieszewem, Gassami, Glinkami, Ostrołęką, Jeruzalem i Zebrakiem, następnie pod Kuflewem i Wężyczy-nem. Później odbył bitwy pod Wielkiem Dębem, Odrowążem, Wierzbicą, Skarszewem, Iłżą, Mirowem i Odechowem. (Na to jest dokument: Stan służby pułku jazdy podlaskiej). W korpusie jenerała Dembińskiego za szczególniejsze się odznaczenie pod Kuflewem przeciwko Dybiczowi, został wymieniony w Kuryerze Warszawskim przez naczelnego wodza jenerała Skrzyneckiego, a później ozdobiony krzyżem złotym - pisał Teodor Żychliński.

Po bitwie pod Ostrołęką został odkomenderowany do prowadzenia straży przedniej na Litwę pod dowództwem generała Jankowskiego, a później Braunek otrzymał polecenie zorganizowania pułku jazdy z wojsk stacjonujących w Mszczowie i Rawie. - Tu trzy nowe szwadrony utworzył, a czwarty był mu przydany gwardyi strzelców konnych pod rozkazami kapitana Wendorff. Pułk ten przeszedł powtórnie pod dowództwo pułkownika Kuszla do korpusu jenerała Samuela Różyckiego; w końcu przecież prowadził go major Braunek, aż do wkroczenia do Galicyi na Podgórze - pisał Żychliński.

Florian Braunek przebywał rok w niewoli austriackiej, a po powrocie do Wielkopolski skazany został przez sąd we Wschowie na karę 9 miesięcy pozbawienia wolności, a karę odsiadywał w Srebrnej Górze (Silberberg). - Śp. Floryanowi duszno było w znękanej Ojczyźnie, więc tęskniąc za wolnością i wojaczką w roku 1845 ponownie kraj opuścił i udał się do państwa Texas, gdzie za przybyciem został obywatelem amerykańskim - kontynuował Żychliński.

W latach 1846 - 1848 trwała wojna między Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej. Braunek wziął udział w walkach po stronie amerykańskiej. Po zakończeniu wojny walczył w oddziale kapitana M. Cowne’a przeciwko Indianom (przez rok). Był wówczas żołnierzem formacji Strażników Teksasu (Texas Rangers)-(...) poczem znów należał do wyprawy z majorem Franch i pułkownikiem Johnson celem założenia twierdzy dla wojska Stanów Zjednoczonych ponad Rio grande u El passo del norte, gdzie pozostawał około dziewięć miesięcy. W końcu piastował przez dwa lata urząd sędziego pokoju i inne publiczne urzędy. Zwiedziwszy rozmaite okolice i kraje Stanów Zjednoczonych, zatęsknił nareszcie za Ojczyzną i powrócił na końcu 1860 r. po tylu latach rozmaitej służby i różnych trudów przy skołatanem zdrowiu do swego rodzinnego kraju, gdzie nie doczekawszy się tylu upragnionego oswobodzenia Polski, żywota w domu bratanka dokonał - pisał Żychliński. W latach 1855-58 Florian Braunek był szeryfem hrabstwa Medina. Braunek zmarł 11 lutego 1871 r. i został pochowany przy kościele w Pogrzybowie (gm. Raszków), 17 kilometrów od Krotoszyna.

Jak groźne jest palenie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto