Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza pomoc na odbudowę zniszczonych gospodarstw rolnych

Wiesław Zdobylak
Archiwum NM
W terminie od 6 do 20 listopada poszkodowani w wyniku tegorocznych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof naturalnych rolnicy będą mogli składać wnioski w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie pomocy na odtworzenie zniszczonych składników gospodarstwa. Pomoc finansowana jest z budżetu PROW 2014–2020. Wnioski o taką pomoc można składać w oddziale regionalnym ARiMR w Poznaniu lub za pośrednictwem biura powiatowego ARiMR w Krotoszynie. Możliwe jest też wysłanie wniosku rejestrowaną przesyłką pocztową nadaną w placówce Poczty Polskiej do właściwego oddziału regionalnego.

O przyznanie wsparcia mogą starać się rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, deszcz nawalny, suszę, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawinę, grad, huragan, uderzenie pioruna.
Przyznanie wsparcia uzależnione będzie od powstania w gospodarstwie szkód spowodowanych przynajmniej przez jedną z wymienionych klęsk, jeżeli miały one miejsce w roku, w którym jest składany wniosek o przyznanie pomocy lub w roku poprzedzającym rok, w którym składany jest wniosek.
O pomoc mogą ubiegać się rolnicy, którzy ponieśli straty w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich czy rybach w wysokości co najmniej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie. Wysokość poniesionych strat, jakie powstały w gospodarstwie rolnika, określa komisja powołana przez wojewodę.
Pomoc może być przyznana np. na odtworzenie plantacji wieloletnich czy sadów. Dofinansowanie można również otrzymać na zakup nowych maszyn lub urządzeń rolniczych w miejsce tych, które zostały zniszczone w wyniku klęsk żywiołowych, zakup stada podstawowego zwierząt gospodarskich w przypadku utraty zwierząt oraz odbudowę zniszczonych budynków (z wyłączeniem budynków, do których rolnik jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia obowiązkowego) lub budowli w miejsce tych, które zostały zniszczone.
Maksymalna kwota wsparcia, jaką może otrzymać rolnik wynosi do 300 tys. zł, z tym że nie może przekroczyć ona poziomu 80 proc. kosztów kwalifikowanych.
Jeżeli zniszczony składnik gospodarstwa był ubezpieczony, wówczas wysokość pomocy w odniesieniu do odtwarzanego składnika pomniejsza się o kwotę odszkodowania uzyskanego z tytułu jego ubezpieczenia.
Złożone przez rolników wnioski zostaną poddane ocenie punktowej. Pod uwagę będzie brana m.in. procentowa wysokość szkód w produkcji.

+++

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto