Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Renowacja tablicy na dworcu już trwa. Inicjatywa dwójki mieszkańców została zaaprobowana

Łukasz Cichy
Arch. ŻK
O renowację tablicy zabiegało dwóch mieszkańców Krotoszyna: Zdzisław Dudek i Łukasz Starczewski. – To było zgłoszone w listopadzie –poinformował nas Zdzisław Dudek.

–W związku ze zbliżającą się 100. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego, wspólnie z panem Zdzisławem Dudkiem zwróciliśmy się do dyrektora Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami w Poznaniu, Aliny Stachowiak z prośbą o odnowienie tablicy pamiątkowej, poświęconej Powstańcom Wielkopolskim, która znajduje się w holu dworca PKP w Kroto-szynie. Aktualnie trwają prace renowacyjne. Chcielibyśmy serdecznie podziękować pani dyrektor za przychylne rozpatrzenie naszego wniosku – poinformował nas Łukasz Starczewski.
–Zdecydowali, że przeprowadzą renowacje. Będzie ta sa-ma tablica, ale zrekonstruowa-na i odnowiona – dodał Zdzisław Dudek.
Podczas Powstania Wielkopolskiego dworzec odegrał ważną rolę. Był wspierany przez pociąg pancerny nr 11 „Poznańczyk”. Czyn ten został upamiętniony tablicą wmurowaną dokładnie 1 stycznia 1932 r., czyli 13 lat później.
Znajduje się na niej napis: „W dniu 1 stycznia 1919 r. o godz. 18 wydarli dworzec ten spod przemocy pruskiej Powstańcy Wielkopolscy. Wspierani przez pociąg pancerny nr 11. „Poznańczyk” nadesłany przez Naczelne Dowództwo WP w Warszawie celem poparcia działań powstańczych. Czyn ten zadecydował o zdobyciu Miasta Krotoszyna i rozprzestrzenieniem Powstania w Powiecie Krotoszyńskim. Ku wiecznej pamięci – dla pokrzepienia serc Rodaków tablice tę ufundował związek b.(byłych-red.) uczestników Powstań Narodowych R.P Grupa Kroto-szyn”.
Dworzec przeżył również walki w 1939 r. podczas wojny obronnej i w 1945 r. podczas wycofywania się wojsk hitlerowskich. Krotoszyński dworzec kolejowy został otwarty pod koniec XIX w. i stał się ważnym miejscem w komunikacji wielkopolskiej.
Warto przybliżyć kilka faktów historycznych. W 1875 r. uruchomiono linię Oleśnica - Krotoszyn - Gniezno, w 1888 r. linię Leszno (Kąkolewo) - Krotoszyn - Ostrów oraz rozbudowano stację. W 1900 r. uruchomiono wąskotorową linię Krotoszyn-Pleszew (o której pisze-my na str. 9). W 1912 r. dobudowano kolejny tor na linii Kro-toszyn-Ostrów Wielkopolski. W 1970 r. nastąpiła przebudowa dworca kolejowego w Krotoszynie, która zmieniła mocno dawny wygląd budynku. Zdaniem wielu mieszkańców, jak i naszym – kompletnie niepotrzebnie...
Tablica upamiętnia ważne wydarzenia z historii powiatu krotoszyńskiego. Obaj wnioskodawcy co roku składają kwiaty pod tą tablicą 1 stycznia udowadniając tym samym, że lokalna historia jest ważna i powinna taka być dla potomnych. Tym bardziej cieszy fakt, że głos zwykłych ludzi jest słyszalny poza granicami naszego powiatu.

źródło: telemagazyn.pl/x-news.pl.

center>

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto