Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstaniec spoczywający w Rozdrażewie. Zdobywca Ławicy-jego żołnierze zbombardowali Frankfurt. Poznajcie jego losy[FOTO]

Łukasz Cichy
Lotnicy z Ławicy - od lewej Piechowiak, Korcz, Pniewski, Lang, Hendricks, Mierzejewski
Lotnicy z Ławicy - od lewej Piechowiak, Korcz, Pniewski, Lang, Hendricks, Mierzejewski fot. Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu arch. naszahistoria.pl
Prezentujemy postać pułkownika pilota Wiktora Nepomucena Pniewskiego (1891-1974), który spoczywa na cmentarzu w Rozdrażewie.

Wiktor Nepomucen Pniewski urodził się 5 grudnia 1891 r. jako syn Stanisława Pniewskiego i Anny z d. Chrzanowskiej w Kłecku w pobliżu Gniezna. Uczył się w Szkole Handlowej w Poznaniu i tam był od 1906 r. członkiem Towarzystwa Tomasza Zana. W 1911 r. został żołnierzem 9 Pułku Huzarów w Straburgu. Potem był w 4 batalionie lotniczym. Przed wybuchem I wojny światowej został pilotem obserwatorem. Jak wielu jego rówieśników wziął udział w tzw. Wielkiej Wojnie, czyli w I wojnie światowej w szeregach Armii Cesarstwa Niemieckiego. W 1917 r. mianowano go sierżantem. Po zakończeniu wojny Pniewski wziął udział w Powstaniu Wielkopolskim. 4 stycznia 1919 r. przeprowadził sławny atak na Ławicę w Poznaniu, gdzie zdobyto m.in. 400 samolotów i ok. 300 balonów niemieckich oraz dużą ilość sprzętu. Później przeprowadził jedne z pierwszych polskich bombardowań lotniczych. Jego celem padł Frankfurt nad Odrą. Wykonał sześć takich nalotów. Zrzucono wówczas trzydzieści sześć bomb dwudziesto pięcio kilogramowych. Później Wiktor Pniewski był pierwszym komendantem lotniska w Ławicy.
Formował także I Eskadrę Wielkopolską. Wówczas był już porucznikiem. 14 marca 1919 r. gdy skończono formować eskadrę. Po latach pisał: -"Widzę i podziwiam potęgę ducha ówczesnego żołnierza-powstańca, który odważył się dla odzyskania niepodległości podnieść broń przeciwko mocarstwu, które przez nieomal 4 lata walczyło z całym światem. Musieliśmy zwyciężyć, albowiem przed przemocą wroga szły nasze święte prawa do ziemi polskiej...".

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wariaci z Ławicy - królowie przestworzy z poznańskiego lotniska

która trafiła do Galicji. W czerwcu 1919 r. eskadra wróciła do Wielkopolski, by we wrześniu wysłać ją na północny
odcinek frontu polsko-bolszewickiego. Tam Wiktor Pniewski został mianowany kapitanem ze starszeństwem z 1 czerwca 1919 r. z 32 lokatą. W okresie pokoju w II Rzeczypospolitej Wiktor Pniewski pozostał w wojsku, a dokładnie w lotnictwie. W 1922 r. został zastępcą dowódcy Centralnej Składnicy Lotniczej w Warszawie. W 1923 r. był w 3 Pułku Lotniczym, początkowo dowódca dywizjonu, później jako kwatermistrz. Później Wiktor Pniewski został mianowany majorem ze starszeństwem z 1 stycznia 1927 r. z 5 lokatą. W 1936 r. został mianowany podpułkownikiem, a przed pobytem w Anglii – Pułkownikiem Pilotem. W latach 1935-1936 był komendantem Centrum Wyszkolenia Lotnictwa w Warszawie, a potem zastępcą Kierownictwa Zaopatrzenia Lotnictwa w Warszawie. Gdy rozpoczęła się II wojna światowa przez Rumunię dotarł do Francji. Tam dowodził Eskadrą Oficerską. W czerwcu 1940 r. ewakuował się do Wielkiej Brytanii. Tam był komendantem Obozu Żołnierskiego Polskich Sił Powietrznych w Lodge w latach 1940-1947. Dzięki liście Tadeusza Krzystka wiemy, że posiadał stopień pułkownika, choć w Royal Air Force miał stopień Wing Commander (podpułkownik). W RAF-ie miał numer P-0588. W 1947 r. wrócił do Polski. Nie była już to ta sama Polska... Odnalazł się z trudem w nowej rzeczywistości. Zweryfikowano go w stopniu pułkownika i dowodził pułkiem lotniczym, był szefem Wydziału Wojskowego w Państwowym Instytucie Hydrologiczno – Meteorologicznym, a po 1952 r. pracował tam cywilnie. W 1968 r. przeszedł na emeryturę. Należał do Klubu Seniorów Lotnictwa przy Aeroklubie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Mieszkał w Maciejewie k. Rozdrażewa. Zmarł 13 sierpnia 1974 r. i spoczął wraz z żoną na cmentarzu w Rozdrażewie.

Spoczywa przy głównej alei otoczony grobami i pomnikami poległych i zmarłych bohaterów i patriotów. Otrzymał: Virtuti Militari V kl. (1920 r.), Wielkopolski Krzyż Powstańczy (1958 r.), Złoty Krzyż Zasługi (przed 1932 r.), Krzyż Oficerski Orderu Korony Rumunii, Krzyż Niepodległości (II Rzeczypospolita) oraz Krzyż Kawalerski i Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (Polonia Restituta). Jego żoną była Jadwiga Pniewska (1893-1970). Poślubił ją ok. 1919 r. Pułkownik pilot Wiktor Pniewski był jednym z pierwszych lotników polskich, który zmodernizował polskie lotnictwo.

_____________________

Źródło: Agencja TVN/x-news

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto