Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

POWIAT KROTOSZYŃSKI: Gminy i powiat zmieniają swoje statuty!

Wiesław Zdobylak
Przemawia przewodniczący Rady Miejskiej w Koźminie Wlkp. Justyn Zaradniak. Obok siedzą (od lewej) burmistrz gminy Maciej Bratborski i wiceburmistrz Jarosław Ratajczak
Przemawia przewodniczący Rady Miejskiej w Koźminie Wlkp. Justyn Zaradniak. Obok siedzą (od lewej) burmistrz gminy Maciej Bratborski i wiceburmistrz Jarosław Ratajczak Wiesław Zdobylak
Wszystkie krotoszyńskie samorządy zapowiedziały lub już wprowadziły zmiany w swoich statutach. To wynik zmian ustawowych, które wymuszają rejestrowanie obrad, oddają większą inicjatywę mieszkańcom i zapewniają przejrzystość procesu decyzyjnego. Zmiany jednak nie wszystkim się podobają.

Koniec kadencji przyniósł poważne i daleko idące zmiany w sposobie prowadzenia obrad komisji i sesji rad gmin i rad powiatów, co jest wynikiem wprowadzonych 11 stycznia tego roku zmian w ustawie o samorządzie gminnym. Ustawodawca postanowił wymusić większą przejrzystość pracy ciał uchwałodawczych, tak by każdy mieszkaniec wiedział, jak reprezentuje go w radzie ten czy ów radny.
Zmiany są poważne i dlatego konieczne jest ich zapisanie w statutach gmin i powiatów. Stare, a na pewno nowe rady będą musiały te zmiany przegłosować. Zrobiono to już w Koźminie Wlkp., Rozdrażewie, Sulmierzycach i Zdunach. Najważniejsza ze zmian to wy-dłużenie kadencji z 4 do 5 lat oraz dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i starostów. Szkoda jednak, że te zmiany wchodzą w życie dopiero odnowej kadencji, bo zablokowany został oczekiwany przez wielu mieszkańców proces oczyszczania samorządów z lokalnych klik i sitw, które potworzyły się wokół wieloletnich włodarzy gmin i powiatów.
Od teraz każde głosowanie w radzie gminy będzie imienne, a to za sprawą aplikacji e-sesja, która wymusza głosowanie elektroniczne. Każdy obywatel będzie mógł w każdej chwili poznać, jak głosował dany rad-ny i nie będzie już możliwe “ściemnianie”, że nie było tak, jak było np. w ważnych dla społeczności lokalnej głosowaniach. Co więcej, ustawa wymaga długotrwałego przechowywania transmisji Głosowanie z wykorzystaniem laptopów oznacza również zmianę mentalną i konieczność pójścia radnych z duchem czasu. Tonie wszystkim się podoba. – Mamy szczęście, że jeszcze możemy głosować normalnie. W następnej kadencji już tak nie będzie – narzekał na ostatniej sesji przewodniczący Rady Miejskiej w Koźminie Wlkp. Justyn Zaradniak.
Bardziej otwarty na zmiany okazał się wójt Rozdrażewa, który nie tylko zmiany w statucie miny wprowadził, ale nawet zorganizował pierwsze elektroniczne głosowanie! Określił również, jak długo nagrania filmowe z sesji będą przechowywane w archiwum. – Ustawodawca nie określił dokładnie, jak długo nagrania mają być przechowywane. Proponuję zatem, aby było to okres całej kadencji, czyli 5 lat, plus 12 miesięcy kadencji następnej – mówił na ostatniej sesji Rady Gminy wójt Mariusz Dymarski.
Wszystkie samorządy muszą też powołać komisje skarg, wniosków i petycji, a to dlatego, że mieszkańcy zyskują prawo do inicjatywy uchwałodawczej oraz zabierania głosu podczas obrad sesji rady gminy.

+++

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto