Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podpisano umowę na trzy ważne zadania rolnicze [ZDJĘCIA]

Wiesław Zdobylak
7 czerwca w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego podpisano umowę pomiędzy Wielkopolską Izbą Rolniczą a UMWW na realizację kilku zadań w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (PROW 2014–2020).

W wyniku zakończonej po kilku miesiącach oceny formalnej i merytorycznej Wielkopolska Izba Rolnicza otrzyma wsparcie finansowe ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, przyznawanej jako pomoc techniczna w ramach PROW 2014–2020. W ramach pomocy realizowane będą trzy zadania.
Pierwsze z nich to zadanie pn. „Pieczarka – od produkcji, aż po stół”, w ramach którego realizowane będą działania promocyjne. do tej pory zorganizowano konferencję dotyczącą uprawy pieczarek oraz promocji tego produktu w skali regionu i kraju. Konferencji towarzyszył „Konkurs na najsmaczniejszą potrawę z pieczarki” zorganizowany w Wielichowie (powiat grodziski) i skierowany do wielkopolskich Kół Gospodyń Wiejskich. Projekt realizowany był przy udziale Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu, stowarzyszenia KGW w Wielichowie oraz stowarzyszenia Ziemi Grodziskiej Leader. Dzięki elastycznym przepisom sfinansowany został projekt, który został już zrealizowany w dniu 27 maja.
Kolejne zadanie, na które pozyskano dofinansowanie to „Rolnicze wykorzystanie oraz ochrona wód przed zanieczyszczeniami”. W ramach tego działania zaplanowano realizację aż 20 spotkań informacyjno-szkoleniowych o zasięgu powiatu (w tym powiatu krotoszyńskiego), w których przewidywany jest udział każdorazowo około 50 osób. Szkolenia będą miały na celu zapoznania rolników z nowymi przepisami ustawy Prawo wodne (w zakresie ich obowiązków wynikających z nowych przepisów) oraz wypracowanie zasad współpracy pomiędzy wszystkimi podmiotami, które w myśl nowych przepisów odpowiedzialne będą za szeroko rozumianą gospodarkę wodną (przede wszystkim za utrzymanie, eksploatację i konserwacje cieków i urządzeń wodnych oraz działania związane z ochroną przed powodzią i suszą). Do udziału w spotkaniach zaproszeni zostaną przedstawiciele lokalnych samorządów, instytucji działających w zakresie gospodarowania wodami (jednostki podległe Wodom Polskim), spółek wodnych oraz firm sektora prywatnego związanego z tematyką spotkań. Spotkania realizowane będą do końca września. Partnerami projektu są: Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu, Stowarzyszenie Sołtysów Województwa Wielkopolskiego oraz Konwent Powiatów Województwa Wielkopolskiego.
Trzecie i jednocześnie bardzo ważne działanie to „Prawo Łowieckie w aspekcie społecznym, środowiskowym, rolniczym i ekonomicznym”. Ta sprawa wzbudza bardzo wielkie emocje, również w Wielkopolsce. Zadanie zakłada zorganizowanie 5 subregionalnych konferencji dla łącznie 750 osób. Organizacja konferencji w założeniu ma przyczynić się do nawiązania merytoryczne-go dialogu dotyczącego problematyki łowieckiej w kontekście gospodarki leśnej, rolnej i w szczególności środowiskowej. Obecnie obowiązujące prawo łowieckie wywołuje wiele kontrowersji, zarówno wśród rolników, jak i myśliwych i samorządowców. Spotkania, które będą realizowane do końca października, będą miały na celu przedstawić zmiany zachodzące w prawie, a z drugiej pokazać możliwości rozwiązywania sytuacji kryzysowych z udziałem zainteresowanych stron.

+++

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto