W piątek, 6 października, na Starym Rynku w Koźminie Wielkopolskim odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci Janusza Podlewskiego, byłego burmistrza Koźmina, uczestnika Strajku Dzieci Koźmińskich 1906/1907. Z inicjatywą upamiętnienia wystąpił w ubiegłym roku były radny Jacek Zawodny, który w tej sprawie złożył stosowną interpelację.

W uroczystości wzięły udział liczne delegacje, w tym Urzędu Miejskiego, szkół podstawowych, Towarzystwa Miłośników Koźmina Wielkopolskiego. Stawiła się też licznie rodzina byłego burmistrza oraz przedstawiciele kleru.
Tablica została zamontowana na ścianie zabytkowej kamienicy przy Starym Rynku 3, w której mieszkał Janusz Podlewski.
Odsłonięcie tablicy poprzedziła msza św. w kościele farnym w intencji byłego burmistrza i wszystkich mieszkańców miasta.

Na tablicy widnieje następujący napis:
„W tym domu mieszkał Janusz Podlewski (1897–1977).
Zasłużony Burmistrz Koźmina (1934–1939), powstaniec wielkopolski, porucznik Wojska Polskiego, organizator i komendant placówki ZWZ–AK, uczestnik Strajku Dzieci Koźmińskich 1906/1907, więzień niemieckich obozów koncentracyjnych i działacz społeczno-gospodarczy.
W 120 rocznicę urodzin
Rodzina i mieszkańcy miasta i gminy Koźmin Wielkopolski”.

+++


Patriotycznie zakręceni

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!