Gmina Koźmin Wielkopolski jest pierwszą w powiecie krotoszyńskim, która powołała Społeczny Komitet Gminnych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości i Setnej Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego. To szacowne gremium spotkało się już na posiedzeniu inauguracyjnym, teraz zaś, 9 marca, przyszedł czas na spotkanie robocze, które jednak okazało się bardzo owocne.

Burmistrz gminy Maciej Bratborski zaprezentował logo gminnych obchodów, które zaprojektowała koźmińska artystka-plastyk Iwona Cyunczyk. Projekt zyskał uznanie i akceptację członków Społecznego Komitetu. Logo przedstawia sylwetkę powstańca wielkopolskiego obok konturu współczesnej Polski z zaznaczonymi granicami województwa wielkopolskiego. Całość zdobi biało-czerwona flaga.
Burmistrz zaprezentował również kilkanaście z ponad 30 pomysłów na uczczenie rocznic, które napłynęły do Społecznego Komitetu w odpowiedzi na styczniowy apel o zgłaszanie takich pomysłów przez organizacje pozarządowe, stowarzyszenia i osoby prywatne.
W ramach gminnych obchodów stulecia odzyskania niepodległości i wybuchu powstania wielkopolskiego zaplanowano m.in.: 1. spotkanie pn. „W hołdzie Powstańcom Wielkopolskim” w Bibliotece Miejskiej oraz zorganizowanie wystaw, w tym wystawy w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości, 2. gminny konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży pt. „W hołdzie Powstańcom Wielkopolskim”, 3. wystawę plenerowa w koźmińskim parku, 4. wydanie albumu na 100-lecie Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Koźmińskiej; 5. gminny konkurs graficzno-filmowy „Koźmińskie ślady Powstania Wielkopolskiego”, 6. montowanie tabliczek na grobach powstańców wielkopolskich, 7. gminny przegląd małych form teatralnych dla szkół o tematyce patriotycznej, 8. koncert pieśni patriotycznych na 966 głosów, 9. piknik powstańczy ze śpiewaniem pieśni patriotycznych, 10. rajd pieszo-rowerowy „Na 100-lecie Niepodległej” w Borzęciczkach, 11. okolicznościowy koncert w wykonaniu Kuby Michalskiego pn. „Śpiewająca historia Polski”, 12. Turniej Piłki Halowej z okazji 100-rocznicy Odzyskania Niepodległości, 13. Turniej Piłki Halowej z okazji 100-rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego, 14. odsłonięcie pomnika w Parku im. Powstańców Wielkopolskich i tablicy w hołdzie Powstańcom Wielkopolskim, 15. wykonanie patriotycznego graffiti. Plan jest bogaty.

+++


Patriotycznie zakręceni