Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O TYM SIĘ MÓWI: VII Ogólnopolski Zjazd Szkół im. rtm. Witolda Pileckiego w Ostrowi Mazowieckiej [ZDJĘCIA]

Redakcja
Barabara Siwek - arch. Muzeum Dom Rodziny Pileckich FB
W miniony weekend 17-19 maja w Ostrowi Mazowieckiej odbył się VII Ogólnopolski Zjazd Szkół im. rtm. Witolda Pileckiego.

Dyrektor Muzeum - Dom Rodziny Pileckich Dorota Socik oraz Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej Grzegorz Jasionowski powitali licznie przybyłych przedstawicieli szkół imienia Rotmistrza W. Pileckiego z całego kraju.Honorowymi gośćmi na wydarzeniu byli: Pani Zofia Pilecka – Optułowicz, Andrzej Pilecki, Marek Ostrowski, burmistrz Jerzy Bauer oraz wiceburmistrz Daniel Choinka.

Na uczestników zjazdu czekało wiele atrakcji. Można było m.in. obejrzeć musicalu pt. „Kryptonim Druh” czy odwiedzić ognisko w Publicznej szkole Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Kozikach.
Zaproszeni goście wzięli również udział w uroczystej Mszy Świętej w intencji rodzin Pileckich, Ostrowskich, Radwańskich, Wasilewskich i uczestników VII Ogólnopolskiego Zjazdu Szkół im rtm. Witolda Pileckiego.

- Tegoroczna edycja obfitowała w wiele niepowtarzalnych wrażeń. W gronie obecnych gości znaleźli się wicemarszałek Senatu RP Adam Bielan, który odczytał list intencyjny premiera Mateusza Morawieckiego, burmistrz Jerzy Bauer, Andrzej Pilecki, wychowankowie ogniska prowadzonego przez Marię Pilecką oraz uczestnicy VII Ogólnopolskiego Zjazdu Szkół im. rtm. Witolda Pileckiego. Aż trudno uwierzyć, że scena pomieściła Nas Wszystkich - mówią organizatorzy kolejnego już zjazdu.

Bardzo ciekawym eventem była inscenizacja walk „Ostrowski Sierpień 1920”, pokaz przedwojennego tanga oraz walca w wykonaniu uczestników warsztatów tanecznych, koncert zespołu "Warszawskie Combo". Na koniec miał się odbyć koncert zespołu Luxtorpeda, który jednak ze względu na opady deszczu został odwołany, ale muzycy zapowiedzieli, że przyjadą w najbliższym czasie.

O ROTMISTRZU PILECKIM SŁÓW KILKA
Historia rotmistrza Witolda Pileckiego mianowanego w 2013 r. na pułkownika Wojska Polskiego jest bardzo ciekawa, tragiczna i mogłaby posłużyć do stworzenia biografii kilku, o ile nie kilkunastu osób.
Urodził się on 13 maja 1901 r. w Ołońcu znajdującego się w dzisiejszej Rosji. W młodości działał w harcerstwie, a w wieku 17 lat wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W czasie bitwy warszawskiej walczył w składzie 211 Pułku Ułanów.

W czasie kampanii wrześniowej podporucznik Witold Pilecki walczył jako dowódca plutonu w szwadronie kawalerii dywizyjnej 19 Dywizji Piechoty Armii Prusy.

Po zakończeniu kampanii wrześniowej przeszedł do konspiracji. W nocy z 21 na 22 września 1940 r. trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz - Birkenau na ochotnika. Otrzymał numer 4859. To dzięki niemu świat po raz pierwszy dowiedział się o tym obozie. Uciekł z Auschwitz w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. W 1944 r. walczył w powstaniu warszawskim, następnie trafił do niewoli niemieckiej. Wrócił do kraju i założył siatkę konspiracyjną, jednak 9 maja 1947 r. został aresztowany. Był torturowany, a podczas ostatniego widzenia z żoną stwierdził: “Oświęcim to była igraszka”. 15 marca 1948 r. został skazany na karę śmierci, wyrok wykonano 25 maja 1948 r.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto