Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasi Powstańcy: Zygmunt Wieliczka z Krakowa [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Ppor. inż. Zygmunt Michał Wieliczka jako szef sztabu Okręgu Wojsk VII Frontu Południowego w czasie Powstania Wielkopolskiego
Ppor. inż. Zygmunt Michał Wieliczka jako szef sztabu Okręgu Wojsk VII Frontu Południowego w czasie Powstania Wielkopolskiego arch. Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie
Przedstawiamy szefa sztabu Okręgu Wojsk VII Frontu Południowego, autora licznych prac o Powstaniu Wielkopolskim, publikowanych w okresie II Rzeczypospolitej - podporucznika inżyniera Zygmunta Michała Wieliczkę (1890-1975). Poznajcie bliżej jego wojenne losy.

Michał Zygmunt Wieliczka urodził się dokładnie 25 września 1890 r. w Krakowie, jako syn Henryka i Alberty z d. Boglar.

W 1912 r. ukończył Politechnikę we Lwowie. W czasie I wojny światowej walczył w szeregach cesarsko-królewskiej armii austro-węgierskiej. W listopadzie 1918 r. znalazł się w Kołomyi. 9 listopada zgłosił się do komendanta Krakowa generała Bolesława Roji.

- Nazajutrz 10 listopada 1918 r. postanowienie moje było powzięte: dla mnie nie ma miejsca w Krakowie, muszę gdzie indziej szukać pola działalności. Myśl ma błąkała po całej Polsce i wreszcie zamajaczyłaś w mej pamięci zanana mi dobrze jeszcze z czasów przedwojennych, piękna równino wielkopolska, gdzie drugi swój dom znalazłem. Tak! O Wielkopolsce nic w Krakowie nie mówiono i słusznie! Ktoby tam wówczas ośmielił się marzyć o odebraniu Poznańskiego, potężnemu Prusakowi! - pisał w swej książce „Od Prosny po Rawicz” Zygmunt Wieliczka (zachowaliśmy oryginalną pisownię).

14 listopada 1918 r. Zygmunt Wieliczka dotarł do Krakowa. 16 listopada dotarł do Borku, do swojej rodziny. -Wracając, przeleciałem Jarocin, Krotoszyn i Ostrów. Wszędzie widziałem tę samą ochotę zrzucenia jarzma niemieckiego - pisał w swoim dziele o Powstaniu Wielkopolskim.

Z resztą takich właśnie opisów znajdziecie Państwo więcej we wspomnianej książce.

-Przyszłe pokolenia dopiero będą mogły należycie ocenić znaczenie i skutki powstania wielkopolskiego 1918/1919 i wyznaczyć mu odpowiednie miejsce w całokształcie naszych walk o wywalczenie i ugruntowanie naszej niepodległości państwowej. Aby to było możliwe, należało już obecnie zająć się utrwalaniem dziejów powstania, dopóki żyją jego uczestnicy. Jest to tem więcej wskazane, już teraz, że wobec szybkiego przesuwania się ważnych wypadków dziejowych w naszych oczach, zwłaszcza przy przewrotach politycznych, nie było czasu na tworzenie aktów, któreby cierpliwie mogły czekać na kompetentne pióro przyszłych historyków. Z tego powodu wiele szczegółów przychodzi odtwarzać w oparciu na pamięci uczestników - pisał w swej książce „Od Prosny po Rawicz” Zygmunt Wieliczka (zachowaliśmy oryginalną pisownię).

Dzięki niemu dużo wiemy o powstaniu wielkopolskim

Nasz bohater był autorem książek: „Od Prosny po Rawicz” Poznań 1932, „Wielkopolska a Prusy w dobie powstania 1918/1919” Poznań 1931, „Tło polityczne Powstania Wielkopolskiego 1918/19 r.” Poznań 1931, „Powiat witkowski w okresie rewolucji niemieckiej 1918-1919”, Kurytyba 1964, „Prawda a legendy powstania wielkopolskiego 1918-1919”, Kurytyba 1961, „Szkice i fragmenty z powstania wielkopolskiego 1918/19”, Poznań 1933.

Po zakończonej II wojnie światowej osiadł w Brazylii, gdzie zmarł w 1975 r.

_________________________________________________________________
Ruszyła kwalifikacja wojskowa. Obejmie mężczyzn urodzonych w 1999 roku

Źródło: tvn24

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto