Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasi Powstańcy: Władysław Boroń z Krotoszyna [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
arch. Tomasza Boronia
Prezentujemy postać Władysława Boronia, urodzonego w Krotoszynie; Powstańca Wielkopolskiego i uczestnika walk pod Zdunami, Perzycami, Chachalnią oraz Sulmierzycami, Czarnymlasem i Kępnem, a także pod Mińskiem, Mołodecznem Wilejką. Poznajcie jego ciekawe losy.

Informacjami o kolejnym Powstańcu Wielkopolskim podzielił się z nami Tomasz Boroń, wnuk Władysława Boronia.

Władysław Boroń urodził się 22 lutego 1901 r. w Krotoszynie. Jego rodzicami byli Paweł (1875 - 1933) i Marianna z domu Morgiel (1875 - 1935). Po ukończeniu szkoły powszechnej w Krotoszynie pracował w Urzędzie Pocztowym w Krotoszynie. Po wybuchu Powstania Wielkopolskiego włączył się w jego działania. 1 stycznia 1919 roku brał udział w zdobywaniu Krotoszyna. Później został włączony w szeregi 2 kompanii 12 Pułku Strzelców Wielkopolskich. Przysięgę wojskową złożył 14 stycznia 1919 roku. Jako strzelec brał udział w walkach pod Zdunami, Perzycami, Chachalnią, Sulmierzycami, Czarnym Lasem i Kępnem. W czasie wojny polsko-bolszewickiej razem z całą dywizją został przeniesiony na front wschodni. Tam stoczył walki pod Mińskiem, Mołodecznem, Wilejką, a podczas odwrotu pod Grodnem, dnia 19 lipca 1920 roku, dostał się do niewoli bolszewickiej. Po powrocie z niewoli otrzymał przydział do 70 Pułku Piechoty Wielkopolskiej (dawnego 12 PSW), dokładnie do batalionu zapasowego, skąd 6 sierpnia 1921 roku został zwolniony do cywila.

-Na podstawie zachowanych dokumentów, Paweł (ojciec Władysława) wyemigrował za “chlebem” do Francji. Osiadł w mieście Metz i zatrudnił się jako górnik. Przed emigracją był pracownikiem cegielni w Krotoszynie - poinformował nas Tomasz Boroń, wnuk Władysława Boronia.

Około 1922 roku do Metz we Francji przybył również Władysław Boroń. Tam poznał swoją przyszłą małżonkę Weronikę Szymczak (1907 - 1977) urodzoną w Zalesiu (obecnie powiat bełchatowski). Ślub odbył się 1 lutego 1930 roku w Bazylice św. Wincenta w Metz we Francji. Doczekali się oni pięciu synów i jednej córki. W Metz Władysław Boroń pracował jako górnik. 5 października 1932 roku przybył z rodziną do Bydgoszczy, gdzie podjął pracę w Miejskich Zakładach Komunikacji (tramwaje). Po wybuchu II wojny światowej został zatrudniony w Bromberger Eisenbahn-Signalwerk (Bydgoska Fabryka Sygnałów Kolejowych C. Fiebrandt S-ka z o.o.). Po II wojnie, aż do śmierci pracował jako motorniczy w Miejskich Zakładach Komunikacji w Bydgoszczy. Na emeryturę nie zdążył przejść, ponieważ zmarł 29 marca 1957 roku. Został pochowany na Cmentarzu Parafialnym w Bydgoszczy przy ul. Kossaka 74.

Szanowni Państwo! Apelujemy o poszukiwanie Powstańców Wielkopolskich z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Jeżeli posiadają Państwo jakiekolwiek informacje, prosimy o kontakt telefonicznie: + 48 605 106 594 (plus), + 48 514 800 938 (orange), + 48 575 071 702 (play), mailowo: [email protected] lub osobiście w siedzibie naszej redakcji, która znajduje się przy ul. Piastowskiej 31 w Krotoszynie.

+++

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto