Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasi Powstańcy: Piotr Zmyślony z Kaniewa [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
arch. dr. inż. Mirosława Zmyślonego
Informacje dostarczył nam dr inż. Mirosław St. Zmyślony, bratanek Piotra Zmyślonego, współdziałający z Jego wnukiem Piotrem Warczyńskim.

Piotr Zmyślony urodził się 2 grudnia 1897 r. w Kaniewie, jako syn Ludwika Zmyślonego (24 sierpnia 1852 r. - 14 września 1916 r.) i Marianny z d. Witek (lipiec 1864 r. - 1914 r.). Był jednym z 18 dzieci. Jego bratem był m.in Wacław Zmyślony, weteran I wojny światowej, Powstania Wlkp., wojny polsko-bolszewickiej, a w czasie II wojny - konspirator. Pisaliśmy o nim w numerze 13/182 z 27 marca.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nasi Powstańcy: Wacław Zmyślony z Kaniewa [ZDJĘCIA]

Piotr Zmyślony został w czasie I wojny wcielony do armii niemieckiej. 11 czerwca 1918 r. został lekko ranny. Z kolei 14 października 1918 r. znów został lekko ranny. Po powrocie z frontu wziął udział w Powstaniu.

-Zaświadczam niniejszym, że Piotr Zmyślony, ur. 2.XII. 1897 r. w Kaniewie pow. Koźmin, zamieszkały obecnie w Tczewie wstąpił 21.I.1919 r. jako ochotnik do tworzącego się w Koźminie batalionu powstańczego. Przydzielony następnie do kompanii koźmiń-skiej, brał udział w walkach powstańczych na froncie południowym pod Rawiczem a w szczególności pod Słupią, Miejską Górką i Polskim Dębnem. Z dniem 1.IV.1919 r. przydzielony został do pociągu pancernego „Danuta”. Prowadzenie się p. Zmyślonego było bez zarzutu i okazał się on dobry jako żołnierz i patriota - pisał o nim 15 września 1937 r. kapitan Michał Lorkiewicz, były dowódca 1 kompanii koźmińskiej, (zachowaliśmy oryginalną pisownię). -Niniejszym zaświadczam, że Pan Zmyślony Piotr brał czynny udział w Powstaniu Wielkopolskim od dnia 1-go kwietnia 1919 r. z przydziałem do pociągu panc. „Danuta” formowanego w barakach przy ulicy Wielkie Garbary w Poznaniu. Wymieniony brał udział we wszystkich bitwach na froncie północnym t.j. Szubinem i Bydgoszczą w bitwie pod Bydgoszczą odznaczył się wyżej wymieniony specjalnie przy obsłudze karab. maszynowego, pomimo, że jego dwaj koledzy polegli, a on sam lekko ranny obsługiwał dalej karab. maszynowy wspomagając kolegów w natarciu, za bohaterstwo to otrzymał pochwałę w rozkazie dziennym Dywizjony Pociągów Pancernych Wlkp. Powyższe zaświadczenie wydaję jako uczestnik Powstania Wielkopolskiego będąc z p. Zmyślonym w jednym pociągu panc. „Danuta” - pisał 25 maja 1937 r. chorąży Antoni Borecki.

Według burmistrza Koźmi-na Janusza Podlewskiego Piotr Zmyślony był w Wojsku Polskim do 1921 r. Pociąg pancerny nr 9 „Danuta” walczył w czasie bitwy warszawskiej w składzie dywizjonu pociągów pancernych 1. Armii, wspierając 15. Dywizję Piechoty. Uczestniczył w walkach o Mińsk Mazowiecki, a później na odcinku Ciechanów-Mława. W tym epizodzie wojennym pociągu Piotr Zmyślony brał zapewne udział.

Piotr Zmyślony trafił do obozu w Stuthoff i tam zmarł ok. 24 lutego 1945 r. Jego żoną była Józefa z d. Seida (1 listopada 1901 r. - 22 marca 1968 r.), z którą miał dzieci: Henryka Zmyślonego (2 marca 1921 r. - 1 października 1994 r.), Marię Zakrzewską (4 sierpnia 1942 r. - 15 lipca 2016 r.) oraz Heleną Warczyńską (12 października 1943 r. - 11 stycznia 2018 r.). Od lat 20. XX w. Piotr Zmyślony mieszkał w Tczewie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto