Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Gazownictwa w Paczkowie

red.
Tomasz Kandziora/Opolskie Centrum Informacji Turystycznej
Muzeum Gazownictwa w Paczkowie jest unikatem w krajowej, a także europejskiej skali. Tylko w Warszawie i Górowie Iławeckim znajdziemy u nas podobne atrakcje. Tyle zostało z kilkuset dawnych gazowni węglowych, z których jeszcze kilkadziesiąt lat temu energia płynęła do naszych domów i do zakładów przemysłowych.

Paczków, warowne miasto słynące z średniowiecznych baszt, murów i obronnego kościoła, pomysł na turystyczną wizytówkę znalazł w całkiem bliższej przeszłości. W gazowni z 1902 r. Zamknięta po tym jak przez 76 lat produkowała energię dla Paczkowa, jeszcze „za życia” wzbudzała zainteresowanie miłośników zabytków techniki. Kiedy losy zakładów produkujących gaz w drodze destylacji węgla kamiennego były przesądzone, pasjonaci mieli dla miejskiej gazowni alternatywny plan na przyszłość. Zamiast złomowiska – skansen, swoiste Muzeum Gazownictwa.

Oficjalnie otworzyło swoje podwoje 23 listopada 1991 r., ale zupełnie nowe oblicze muzealny przybytek Górnośląskiej Spółki Gazownictwa ujawnił w 2007 r. Teraz jest tu centrum muzealno-szkoleniowe, łączące w sobie tradycję z technologicznymi nowinkami. W budynku, który zachował wygląd sprzed stu lat, można też znaleźć niedrogi nocleg. A przed snem pospacerować po terenie dawnego zakładu, oświetlonym latarniami – a jakże – gazowymi.

Zbiory paczkowskiego Muzeum Gazownictwa należą do największych w Europie. Składa się na nie ponad 3000 eksponatów, prezentowanych w salach wystawowych i na ekspozycjach plenerowych o łącznej powierzchni ponad 1000 metrów kwadratowych. Możemy tu prześledzić w układzie chronologicznym całą historię gazu produkowanego zarówno na potrzeby zakładów przemysłowych, jak i gospodarstw domowych. Zaskoczeniem dla dzisiejszych użytkowników samochodów zasilanych paliwem gazowym mogą być żelazka i lodówki na gaz. Wrażenie robi kolekcja blisko 300 gazomierzy prezentowanych we wnętrzu dawnego pieca. Scenografia, w której dominują stare lampy, palniki czy całe wyposażenie kuchni i łazienek, o urządzeniach dawnej gazowni nie wspominając, wykonana została z dużym rozmachem oraz dbałością o wierność historyczną. Niby gaz i technika, a jednak pełna kultura - jak na prezentowanym tutaj plakacie z lat 30. ubiegłego stulecia, który głosi, że: „Gaz – to jedynie kulturalne paliwo”.

Muzeum Gazownictwa w Paczkowie, ul. Pocztowa 6, 48-370 Paczków, tel. 77 431 68 34, e-mail: [email protected].

Zwiedzanie:

przez cały rok od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.00,
w sierpniu także w soboty i niedziele - w godz. 10.00-14.00.
Bilety: normalny - 4 PLN, ulgowy - 2 PLN.

Zobacz:**Muzeum Wsi Opolskiej**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto