Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy mieli okazję poznać historię Izraela [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
W poniedziałek, 29 października w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wiara, nauka, sens - kultura europejska wobec spraw ostatecznych". Tym razem gościem dr. Jacka Kępy był ks. dr Ryszard Kempiak, który wygłosił wykład pn. „Historia Izraela w świetle Biblii i w świetle badań historycznych i archeologicznych".

Ks. dr Ryszard Kempiak rozpoczął od twierdzenia, że główną skarbnicą wiedzy o starożytnym Izraelu jest Pismo Święte. Później podał przykłady zapisów biblijnych w świetle źródeł historycznych, czy archeologicznych. Dodał, że archeologia biblijna jest stosunkowo młodą dziedziną. Pewne rzeczy zostały odkryte do 150 lat temu, jednak niektóre są bardzo młode. Przykładem może być znaleziony odcisk pieczęci króla Judy Ezechiasza, o którym poinformowano na specjalnej konferencji na Uniwersytecie w Jerozolimie dopiero pod koniec 2015 r.

Dodał również, że Biblia wymienia też ważnych urzędników starożytnych państw, takich jak Egipt, Asyria, Babilonia, czy Persja. Wersje te potwierdzają źródła pozabiblijne. I znowu przykładem niedawnych odkryć jest informacja o biblijnym królu Dawidzie. W 1993 r. odnaleziono stelę w Tel Dan, w północnej Galilei, która mówi o pojęciu „Dom Dawida. Istnieje również inskrypcja sporządzona w języku aramejskim mówiąca o „królu Izraela” i „domu Dawida”. Pochodzi ona z IX w. p.n.e., co świadczy, że władca był wciąż pamiętany jako założyciel izraelskiej dynastii.

Wykładowca krótko opisał historię Izraela, powstania 12 plemion oraz skład Starego Testamentu. Prelegent tłumaczył, że badania nad wartością Pisma Świętego dowodzą, że autorzy Biblii posiadali niezwykły zmysł historyczny, a niektóre księgi dorównują najlepszym dziełom rzymskim, czy greckim. Dodał również, że naród izraelski jest pierwszym ze wschodnich ludów, który na wiele wieków przed Grekami posiadał szeroko spisaną historię.

Z drugiej jednak strony ks. dr Ryszard Kempiak tłumaczył, że często zbyt wiele uwagi czytelnicy Biblii poświęcają analizowaniu faktów, czy datacji, a nie przesłaniu, które niosą. Dla autorów ideałem było tak wkomponować historię, aby z wydarzeń historycznych wyciągnąć jak najwięcej pouczeń religijnych. Biblia ma bowiem kilka celów: historyczne, praktyczne oraz etiologiczne. Z kolei część przeinaczeń i niezrozumienia wynika z błędnego tłumaczenia Pisma Świętego.

Na zakończenie mówca zaprezentował kilka map, na których rozrysowano wydarzenia biblijne, jak wędrówka Abrahama, wyjście Żydów z Mojżeszem z Egiptu, sprzedanie Józefa kupcom.

Po wykładzie ponad dwugodzinnym wykładzie nie obyło się bez pytań od publiczności. Później dr Jacek Kępa podziękował za wygłoszony wykład oraz zapowiedział, że kolejne spotkania odbędą się wkrótce. Następnia podziękowania złożył też Antoni Korsak, prezes Towarzystwa Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej, a Ewa Bukowska, dyrektor Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej wręczyła prezent od Wydziału Promocji oraz książnicy.

Ks. dr Ryszard Kempiak jest salezjaninem i wykładowcą Pisma Świętego na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu oraz w Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu i w Świdnicy oraz w Towarzystwie Salezjańskim w Krakowie. Studia magisterskie skończył w 1986 r. w Cremisan-Bethlehem, licencjackie - 1989 r. w Studium Biblicum Franciscanum w Jerozolimie, a doktorskie - w 1992 r. w Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

+++

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto