Gigantyczny krzyż ma powstać w miejscowości Wojków (gmina Błaszki, województwo łódzkie). To kolejna propozycja uczczenia 100-lecia niepodległości. Tym razem jest to wydarzenie z dużym rozmachem. Monument ostatecznie ma być prawie 2 razy większy niż słynny pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie!

100-metrowy krzyż na 100-lecie niepodległości


Budowa pomnika to wspólna proboszcza miejscowej parafii, który był pomysłodawcą oraz burmistrza Błaszek Karola Rajewskiego, który poparł pomysł i dał zielone światło do jego realizacji. Burmistrz Rajewski pierwotnie był pomysłem przerażony. Po głębszej analizie podjął jednak decyzję o próbie realizacji projektu stumetrowego monumentu

Pierwotnie, żeby uczcić stulecie odzyskania niepodległości, planowaliśmy odnowić zniszczoną przez hitlerowców płaskorzeźbę z Józefem Piłsudskim, ale potem pomyślałem, że Piłsudski był tylko jeden, a krzyż będzie dla wszystkich. I tak już zostało – wspominał w wypowiedzi dla Onetu


Budowa 100-metrowego krzyża ma ruszyć w tym roku!


Budowa tak wysokiej konstrukcji nie będzie prostym zadaniem, dlatego pomysłodawcy nie liczą na to, że pomnik uda się zrealizować do końca 2018 roku. Próby na pewno będą podejmowane. Pomnik ma uczcić 100 lecie niepodległości i być namacalną pozostałością po tej ważnej rocznicy.

Kto sfinansuje największy w Polsce krzyż?


100-metrowy krzyż ma być dumą nie tylko gminy czy regionu, ale całej Polski, dlatego, według pomysłodawców na jego realizację będą mogli złożyć się wszyscy Polacy, żyjący w kraju i zagranicą. Pomysłodawcy twierdzą, że tylko w ten sposób obiekt będzie mógł być wspólny, polski, „nasz”.

Pomnik krzyża na 100-lecie niepodległości powstanie dzięki zbiórce publicznej. W zbiórkę mają zaangażować się Polacy mieszkający w kraju i za granicą. Pomysłodawcy chcieliby, żeby pomysłem zainteresował się prezydent Andrzej Duda, który jest inicjatorem obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Burmistrz Błaszek, zachęcając do dokonywania wpłat, zadeklarował, że wesprze budowę ze swojej pensji.

Z informacji pozyskanych przez portal Onet wynika, że w okolicy monumentalnego krzyża ma powstać stylizowany na średniowieczną wioskę ośrodek rekreacyjny, przeznaczony głównie dla osób niepełnosprawnych oraz dla dzieci wyjeżdżających na tzw. „zielone szkoły".

[g]13243911[/g]

Krzyż gigant nie tylko dla wierzących


Po tym jak pomysł ogromnego krzyża pomysłodawców spotkała fala hejtu i krytyki, jednak, jak zapowiada burmistrz Błaszek, są oni przygotowani na takie skrajne reakcje. Jednym z najczęściej stawianych argumentów przeciw powstaniu 100-metrowego krzyża w gminie Błaszki jest fakt, iż jest to symbol religijny. Jak wyjaśnia burmistrz, choć sam jest osobą wierzącą, nie chce postrzegać pomnika wyłącznie w kategoriach religijnych.

- On ma Polaków zjednoczyć, uczcić stulecie niepodległości a dla niewierzących ma być fajną atrakcją turystyczną. W końcu najwyższy taki monument w Polsce to jest coś! Słynny pomnik Jezusa ze Świebodzina będzie niemal trzy razy niższy – wypowiada się dla portalu Onet.


Burmistrz Rajewski zaznacza, że choć pomysł budowy stumetrowego krzyża nie wszystkim przypadł do gustu, pewne jest jedno. - Coś po tej inicjatywie zostanie, ludzie będą w przyszłości pytać, z jakiej okazji ten krzyż powstał i w ten sposób te obchody stulecia niepodległości jakby przeniosą się w przyszłość - mówi.

Dodajmy, że władze gminy nie mają jeszcze gotowych wizualizacji ogromnego krzyża - nad jego projektem pracuje właśnie architekt. Oficjalny start zbierania funduszy na pomnik zaplanowano na 17 czerwca, podczas motocyklowo-modlitewnej imprezy "Salve Wujków", w miejscu nieopodal przyszłej lokalizacji stumetrowego krzyża.

Zobacz też: Anteny zniknęły z korony Chrystusa Króla w Świebodzinie. Demontaż na wniosek biskupaHallo

Komentarze (88)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

jozek2108 (gość)

lepiej szpital albo przychodnię specjalistyczną ,rehabilitacje a nie popisówka pseudo wiary Boga się nosi w sercu a nie na krzyżu gigancie

masss (gość)

czy my ciągle musimy udowadniac że jesteśmy "wielcy"?, musimy mieć wszystko naj...? jesteśmy Słowianami czy to się komuś podoba czy nie...wierzący nie zachowują się jak wierzący,niewierzący żyją wg, przykazań,antysemici obwołują Żyda i jego Matkę królem Polski....cuda....i głupota ogólna i lewacy i prawacy i faszysci i komuniści.Nigdzie zwykłych porządnych ludzi,którzy chcą przeżyć życie godnie i pracowicie

KasiaSpecjalistka (gość) (kasia28)

Polska nigdy nie była ateistyczna. Zawsze wierzyliśmy czy to w żydowskiego Boga czy w Światowida. Co sądzisz o ateistach w Polsce? Jak polscy oni są?

Bzdura (gość)

Raczej mafii, a nie parafii. Biznes wyznaniowy ma sie w najlepsze. Niedlugo krzyze beda wyzsze niz drapacze w Dubaju, a niektorzy nie maja co do garnka wlozyc. Modlcie sie grzesznicy tylko modlitwa napelni wam brzuchy.

też gość (gość) (Gość)

A ja myślę że twoim wpisem powinien się zająć prokurator z urzędu za mowę nienawiści. Tylko nie płacz potem, że nie wiedziałeś co piszesz i że jesteś ofiarą polskojęzycznej nagonki.

Gość (gość)

Krzyż to katolski symbol morderców i oprawców, dziś już mniej krwi a więcej pedofilli dominuje.
Taka symbolika powinna być zakazana bo reprezentuje "jedynie słuszną" wiarę katolickich faszystów.
Polska teoretycznie jest krajem wolnym, w praktyce krajem wyznaniowym zdominowanym przez czarną watykańską sektę wspieraną przez tzw. "wiernych" czyli miejscowych prawicowych kato-nacjonalistów.
Polska wolna i ateistyczna! Katofaszyści i oszołomy religijne na szubienice!

ale jaja (gość)

Więcej w tym temacie ruskich trolli niż agentów NKWD na mistrzostwach piłki nożnej. Widać dobrze wam płacą "bracia Słowianie" :)

wyścig zbrojeń (gość)

No to teraz naczelny melon kraju, postawi tęczę na 200m za pieniądze kamieniczników warszawskich i wszelkiej maści gęsiarek naszego wspaniałego Kraju :)

muk (gość)

Jezus używany w polityczno-historycznych sprawach. Przecież Jezus to Zbawiciel świata, a nie Polski. Opamiętajcie się moi rodacy bo narażamy kraj na śmieszność, a z symbolu chrześcijaństwa i śmierci Jezusa ktoś chce zrobić niepotrzebną gigantomanię.

SzeResZ (gość)

Krzyż... No jak nic, wcale nie religijny symbol... W końcu jest używany na codzień do... I przy... Eh. No i musi być gigantyczny, bo... A tak całkiem serio. Jest spora bieda w kraju. Nie szkoda wam pieniędzy na takie gówno? Ludzie głodują. Postawmy symbol "boga" który w niczym nie pomoże. No i trzeba będzie go konserwować. Wielki krzyż = wielkie wydatki

kasia28 (gość) (Gość)

Polska nigdy nie była chrześcijańska, mieliśmy swoich bogów, to była wyjątkowa tradycja, ale przylazło toto z Zachodu i tylko szkody narobiło. Wszyscy wiemy, że bogowie czy słowiańscy czy katoliccy to jeden pies, wszystko bzdura. Nie można marnować pieniędzy na takie rzeczy. Może zbudujmy coś pożytecznego jak globus. Przynajmniej ktoś na to spojrzy i może zapamięta gdzie jakiś kraj leży.