Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KROTOSZYN/KOBYLIN: Nie ma zgody gmin na likwidację 12 przejazdów kolejowych!

Wiesław Zdobylak
Likwidacja 12 przejazdów kolejowych to pokłosie przebudowy linii kolejowej, która właściwie już się rozpoczęła
Likwidacja 12 przejazdów kolejowych to pokłosie przebudowy linii kolejowej, która właściwie już się rozpoczęła Marcin Szyndrowski
W piątek 21 września zakończyły się konsultacje społeczne ws. likwidacji przejazdów kolejowych w związku z przebudową linii kolejowej Ostrów Wlkp.–Krotoszyn–Głogów. Nasi samorządowcy nie wyrazili zgody na zamknięcie jakiegokolwiek przejazdu, bo godzi to w interesy ekonomiczne mieszkańców powiatu.

Konsultacje społeczne na zlecenie spółki PKP PLK prowadziła poznańska firma konsultingowa BBF.
Konsultacje prowadzono m.in. w gminach Krotoszyn i Kobylin, gdzie zaplanowano likwidację aż 12 przejazdów kolejowych w związku z planowaną przebudową i elektryfikację linii kolejowej z Krotoszyna do Gniezna, która w perspektywie 5-6 lat ma być przystosowana do obsługi pociągów jeżdżących z prędkością do 120 km/h. Na terenie gminy Krotoszyn projektant przewidywał likwidację 7 przejazdów kolejowych (Biadki, Gorzupia, Durzyn, Krotoszyn: ul. Raszkowska-Mahle, Salnia, Krotoszyn: ul. Rawicka, Dzierżanów, Rojew), natomiast w gminie Kobylin 5 przejazdów kolejowych (Kobylin: ul. Polna, ul. Berdychowska, ul. Kolejowa, Rębiechów, droga polna Rębiechów).

Przebudowa linii kolejowej jest pewna
Przebudowa linii kolejowej nr 14 Ostrów Wlkp.–Krotoszyn–Leszno–Gniezno jest co do zasady przesądzona, bo taka jest wola zarządu spółki PKP PLK.
– W tej chwili prowadzone są prace studialne. Linia jest na liście rezerwowej inwestycji przewidzianych do dofinansowania ze środków unijnych. To oznacza, że na 100 proc. PKP PLK wyrazi zgodę na jej przebudowę. Projekt podlega uzgodnieniom z samorządami, przedsiębiorcami i Zakładami Linii Kolejowych. Firma konsultingowa zaproponowała kilka wariantów. Wariant ostateczny zostanie wybrany przez zarząd spółki PKP PLK – powiedział nam Krzysztof Włodarczyk, dyrektor PKP PLK SA Zakład Linii Kolejowych w Ostrowie Wielkopolskim.

Obecnie trwa opracowywanie dokumentacji przedprojektowej i studium wykonalności obejmujących rozwiązania wariantowe obejmujące zmianę układu drogowego i przejazdów. Jak wynika z dostępnej w Internecie mapy biuro projektowe BBF przewidywało budowę dróg dojazdowych od przewidzianych do zamknięcia przejazdów kolejowych do przejazdów mających przejąć lokalny ruch drogowy.
Wśród propozycji znalazły się nawet tak fantastyczne pomysły, jak budowa tunelu pod torami kolejowymi w ciągu drogi krajowej nr 15 w Krotoszynie, czyli ul. Koźmińskiej - jednej z ruchliwszych ulic.
Na szczęście nasi samorządowcy uznali te projekty za fanaberie i zaproponowali zamiast zamykania przejazdów ich przebudowę, z wykorzystaniem płyt betonowych wielkogabarytowych i innych konwencjonalnych rozwiązań, takich jak dostosowanie kąta skrzyżowania do zgodności z przepisami i temu podobne.

Jednoznacznie nie zgadzamy się likwidację przejazdów
Propozycje firmy BBF dla gminy Kobylin okazały się nie do przyjęcia. Projektant zaproponował m.in. likwidację przejazdu na ul. Polnej w Kobylinie, co odcięłoby miejscowych rolników od ich pól. Przejazd miał być zlikwidowany z powodu zbyt dużego pochylenia podłużnego drogi na dojazdach do przejazdu. Dojazd do pól zapewniony miał być przez budowę odcinka drogi dojazdowej od ul. Sosnowej, z budową mostu na rzece Rdęcy. Jeszcze bardziej dotkliwe miały być konsekwencje zlikwidowania przejazdu na ul. Berdychowskiej, jednej z najważniejszych dróg dojazdowych do Kobylina. Zdaniem projektanta: „Proponowana [jest] likwidacja przejazdu ze względu na wydłużenie długości torów stacyjnych (przepisy zakazują lokalizacji przejazdów na długości torów stacyjnych) oraz na duży kąt skrzyżowania i ograniczenia w widoczności. W zamian za przejazd proponuje się budowę odcinka drogi łączącego ul. Berdychowską z ul. Kolejową, w ciągu której planuje się przejazd pod torami linii kolejowej nr 14”. Propozycja ta wydała się kobylińskim urzędnikom niedorzeczna.
– Wysłaliśmy projektantowi pisemną odpowiedź. Jednoznacznie nie zgadzamy się na likwidację jakichkolwiek przejazdów – powiedział nam Czesław Piskorek z Urzędu Miejskiego w Kobylinie.
Podobne do kobylińskiego rozwiązanie firma BBF zaproponowała w Krotoszynie przy ul. Raszkowskiej, obok zakładach Mahle. Jest to o tyle dziwne, że od lat władze Krotoszyna lobbują za budową w tym miejscu nowego przystanku kolejowego!
– My chcemy, aby przejazdy kolejowe pozostał na naszych drogach, bo takie jest oczekiwanie społeczności lokalnej – jednoznacznie zadeklarował Sebastian Ludwiczak z Urzędu Miejskiego w Krotoszynie.

+++

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto