Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KROTOSZYN: W miłosierdziu nie ma rywalizacji i konkurencji

Marcin Szyndrowski
M.Szyndrowski
W Stacji Opieki Caritas w Krotoszynie pracuje wielu wolontariuszy, którzy poświęcają swój wolny czas by pomóc innym

W listopadzie w kościołach katolickich wierni mogli wysłuchać orędzia Papieża Franciszka na II Światowy Dzień Ubogich pod hasłem: „Biedak zawołał, a Pan go usłyszał!”.

Dla wielu instytucji ten czas, to również okres podsumowania dotychczasowej działalności. Nie inaczej jest ze Stacją Opieki Caritas działającej przy parafii św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie, która działa już dwa lata.
Przekazano wiele specjalistycznych sprzętów

Caritas Diecezjalna w okresie dwóch ostatnich lat przekazała do krotoszyńskiej Stacji Opieki 21 specjalistycznych łóżek rehabilitacyjnych dla obłożenie chorych, 30 wózków inwalidzkich oraz 30 chodzików. Największe zapotrzebowanie jest na specjalistyczne łóżka. Cały czas są osoby oczekujące na taką formę pomocy.
– Niestety, nie mogliśmy rozpocząć systematycznej działalności opiekuńczo-rehabilitacyjnej w domach zainteresowanych osób. Można mieć uczucie, że było to spowodowane błędną obawą przed „konkurencją” w tym obszarze pomocy społecznej, co skutkowało odrzuceniem wniosku w Radzie Miasta. W prawdziwym miłosierdziu nie ma rywalizacji i konkurencji – informuje ksiądz prałat dr Aleksander Gendera.

Wolontariusze to prawdziwy skarb
Działalność Stacji Opieki Caritas w Krotoszynie dotychczas może opierać się wyłącznie na pracy wolontariuszy.
W przygotowanym i odpowiednio urządzonym stacjonarnym ambulatorium pielęgniarskim dwa dni w tygodniu – w piątek popołudniu oraz w sobotę do południa - pełnią dyżury wykwalifikowane pielęgniarki zabezpieczające konsultacje i najbardziej podstawową pomoc pielęgniarską. W roku kalendarzowym 2017 zostało zanotowanych w ambulatorium 348 wizyt osób szukających podstawowej pomocy.

Kolejną gałęzią działalności jest udział w programie operacyjnym pomocy żywnościowej FEAT. Do programu zakwalifikowanych jest ok. 120 osób. Dodatkowo dzięki wsparciu przez Szkolne Koło Caritas odbywają się zbiórki żywności w supermarketach i w parafii w okresach przedświątecznych. Ponadto, w ramach wspólnego programu pomocowego Caritas i „Biedronki” piętnastu seniorów z Krotoszyna, o najniższych dochodach miesięcznych, otrzymało magnetyczne karty na codzienne zakupy w marketach „Biedronka”, które w 2018 roku od marca do grudnia w każdym miesiącu zasilane są kwotą 200 zł na codzienne zakupy podstawowych produktów żywnościowych.

Do tego należy oczywiście dodać współdziałanie z innymi podmiotami w organizacji koncertów charytatywnych oraz charytatywnego balu karnawałowego. – To ważniejsze z przejawów czynionego przez Caritas miłosierdzia wobec najbardziej potrzebujących wsparcia mieszkańców Miasta i Gminy Krotoszyn. Działalność Stacji Opieki Caritas jest możliwa dzięki pracy wolontariuszy, pozyskiwanym środkom i udziału w programach o szerszym zasięgu. Wszystkim wolontariuszom niech Bóg wynagrodzi ich poświęcenie – kończy ks. Aleksander Gendera.

Policja w Kępnie przejęła dziewięć kilogramów narkotyków wartych pół miliona złotych:

center>

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto