Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KROTOSZYN: Setna rocznica pierwszej zbiórki krotoszyńskich harcerzy w mieście już za nami [ZDJĘCIA]

Marcin Szyndrowski
W piątek, 7 grudnia odbyła się uroczystość 100-lecia Hufca ZHP Krotoszyn. Zdjęcia dzięki uprzejmości Andrzeja Chmielarza

Uroczysty apel odbył się przy przedszkolu "Bajka" o godz. 18.00, później organizatorzy zaprosili do kina "Przedwiośnie" na uroczystą galę. Nie brakowało wspomnień i dobrej zabawy.

Krotoszyński hufiec ma bogatą historię. Warto ją przypomnieć.

Kiedy dogasały pożogi I wojny światowej w Krotoszynie, tak jak w całej Polsce narastały nastroje niepodległościowe. Prowadzono działania organizacyjne pozwalające na przejęcie władzy od zaborców. W działania o charakterze niepodległościowym włączyły się miejscowe organizacje młodzieżowe a w tym Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. To właśnie lokalne koło tej organizacji zainicjowało organizację w Krotoszynie drużyny skautowej. W kwietniu 1918 roku do miasta przybył na zaproszenie „Sokoła” instruktor Głównej Kwatery Skautów
dh Henryk Śniegocki. Zaprezentował lokalnym działaczom metodę skautową oraz zasady pracy w konspiracji.

7 grudnia 1918 roku w sali ówczesnego „Bazaru” zebrało się 52 chłopców, którzy zdecydowali się utworzyć drużynę harcerską wybierając na drużynowego dh – a Wacława Groszkiewicza. Na następną zbiórkę przyszło już 85 chłopców, a 12 grudnia drużyna liczyła już ponad stu członków. Drużyna przyjęła za swojego patrona Księcia Józefa Poniatowskiego. Zastępcą drużynowego został dh Marian Świtalski a przybocznym dh Alfons Lwowski.

Głównym zadaniem drużyny w tym okresie były przygotowania do walki zbrojnej. Było już wówczas wiadomym, że Wielkopolska będzie musiała orężem wywalczyć sobie zerwanie pruskich kajdan. Harcerze uczyli się musztry i zachowania na polu walki, doskonalili sprawność fizyczną oraz kształtowali karność i dyscyplinę. Ćwiczenia prowadzili druhowie: Stefan Walasiak, Antoni Gapik – Grodzki i Marian Świtalski. 19 grudnia 1918r. drużynę wizytował dh Henryk Śniegocki dając przy tym wytyczne do dalszej działalności.

Z chwilą wybuchu w Krotoszynie i okolicach Powstania Wielkopolskiego harcerze przyłączyli się do tego patriotycznego zrywu pełniąc przede wszystkim służbę pomocniczą. Między innymi zdejmowali pruskie emblematy z urzędów i szkół, organizowali transport broni i amunicji dla walczących, prowadzili kuchnię pod
Perzycami i Chachalnią, dyżurowali przy telefonach oraz byli łącznikami i przewodnikami dla oddziałów powstańczych.

23 lutego 1919 roku odbyła się uroczystość poświęcenia sztandaru ufundowanego dla drużny przez Wojciecha Groszkiewicza – ojca drużynowego. Był to również dzień kiedy harcerze po raz pierwszy w Krotoszynie złożyli przyrzeczenie.

W maju 1919 roku założona została pierwsza drużyna Zuchów, której drużynowym został dh Błażejewski. W czerwcu 1919 roku 1DH – y zwróciła się do Naczelnictwa Wielkopolskich Drużyn Harcerskich o pomoc w organizacji Koła Przyjaciół Harcerstwa w Krotoszynie. Wkrótce, zgodnie ze wskazówkami Naczelnictwa, koło rozpoczęło działalność w mieście. W sierpniu 1919 roku krotoszyńscy harcerze gościli w ramach zlotu zatwierdzonego przez Naczelnictwo Wielkopolskich Drużyn Harcerskich, drużyny z okolicznych miast. W złocie uczestniczyły drużyny z Gostynia, Jarocina, Koźmina wlkp., Pleszewa oraz 29 harcerzy z Warszawy (przebywali w tym czasie na obozie pod Gostyniem). Komendantem zlotu był dh Henryk Śniegocki.

W tym samym roku została założona 1 Drużyna Harcerek im. Emilii Szczanieckiej przy gimnazjum żeńskim (obecnie w budynku tym mieści się ZSP nr 3). Pierwszą drużynową została druhna Stefania Dzięcioł. Systematyczny wzrost szeregów organizacji pozwolił na utworzenie we wrześniu 1920 roku Komendy Miejscowych Drużyn Harcerskich przemianowaną później na Komendę Hufca Harcerzy. Jego pierwszym komendantem mianowano druha Alfonsa Lwowskiego (drużynowy 1 DH - y im. Ks. J. Poniatowskiego). W tym samym roku, po utworzeniu 2 Drużyny Harcerek im. Emilii Plater zostaje powołana Komenda Drużyn Harcerek – później Komenda Hufca Harcerek którą kierowała druhna M. Jabłońska.

W 1921 roku powstają kolejne trzy drużyny: 3 DH – y im. Andrzeja Małkowskiego, 4 DH – y im. T. Kościuszki (szkoła nr 2) i 5 DH – y im. Bolesława Krzywoustego. W 1922 roku komendantem Hufca Harcerzy zostaje dh Józef Kowalski, który kieruje męskim harcerstwem do 1927 roku. Następnie funkcję tą objął i piastował aż do wybuchu II wojny światowej druh Edward Leśny. Równolegle rozwijało się harcerstwo żeńskie, które tworzyło w 1931 roku sześć drużyn.

Od 1938 roku w związku z narastaniem zagrożenia wojennego ZHP włączyło się w ogólnonarodowe przygotowania do obrony Ojczyzny. Zostaje powołane „Pogotowie Harcerek”. Kieruje nim hm. Józefina Łapińska. Harcerki odbywają szkolenie sanitarne, obrony przeciwlotniczej, łączności. W roku następny powołano „Pogotowie Harcerzy” w ramach którego prowadzi się szkolenie harcerzy do służb pomocniczych wojska.

W 1939 roku Krotoszynianka, hm. Zofia Becharska zostaje wybrana na komendantkę Wielkopolskiej Chorągwi Harcerek.W przeddzień wybuchu II wojny światowej w Krotoszynie działało w ramach hufca harcerzy 17 drużyn i 10 gromad zuchowych, a w ramach hufca harcerek 9 drużyn i 7 gromad zuchowych. Już 30 sierpnia 1939 roku została ogłoszona gotowość w obu hufcach. Harcerze zajęli wyznaczone miejsca na punkt obserwacyjnych i przy telefonach systemu powiadamiania i alarmowania o zagrożeniach. Harcerze wspierali wojsko w patrolowaniu strefy
nadgranicznej odległej wówczas o kilkanaście kilometrów od Krotoszyna.

Wobec nieuniknionej klęski Polski już 27 września kierownictwo ZHP podejmuje decyzję o przejściu harcerstwa do konspiracji i przyjęciu kryptonimu „ Szare Szeregi”. W Krotoszynie działalność konspiracyjną zapoczątkowała 3 DH – y im A. Małkowskiego kierowana wówczas przez druha Hieronima Ławniczaka. W okresie okupacji hitlerowskiej w krotoszyńskim hufcu „Szarych Szeregów” działały konspiracyjnie 4 drużyny i dwa zastępy. Harcerstwem męskim kierował hm. Jan Matuszczak, a żeńskim hm. Zofia Pawłowska – Becharska. Harcerze uczestniczyli w tajnym nauczaniu, organizowano kształcenie instruktorów i doskonalono umiejętności członków organizacji. Prowadzone były nasłuchy radiowe, a uzyskane tą drogą informa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto