Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krotoszyn - radni pokłócili się z urzędnikami o kosztowne remonty świetlic wiejskich

Anna Juskowiak
Radni kłócili się z urzędnikami czy gmina ma dalej finansować świetlice wiejskie, w których organizowane są zakrapiane imprezy. Na świetlice i miejsca zabaw na wsi władze Krotoszyna postanowiły wydać kolejne 700 tys. zł.

Radni pokłócili się o to czy jest sens finansowania świetlic wiejskich, skoro podobne funkcje na wsi spełniają szkoły. Wprawdzie burmistrz Julian Jokś proponował by niektóre szkoły na wsi zlikwidować w ramach tzw. reorganizacji oświaty, ale radni się na to nie zgodzili. Dlatego niektórzy radni uważają, że utrzymywanie świetlic i szkół to zbyt duże obciążenie dla zadłużonego budżetu gminy.

Czytaj także: Po protestach rodziców i nauczycieli władze Krotoszyna wycofują się z pomysłu likwidacji szkół

W obronie świetlic wystąpił na sesji rady miasta i gminy Krzysztof Szczotka, sołtys Dzierżanowa, który złożył wniosek w imieniu wszystkich sołtysów gminy o finansowanie świetlic na dotychczasowych zasadach. Sołtysi krytykowali sugestie radnych, jakoby świetlice były niepotrzebne. – Nie zgadzamy się z tym zdaniem. Świetlice są miejscem spotkań, rozwoju wiejskiego społeczeństwa i poczucia wspólnoty – twierdzą.

Czytaj także: Sale wiejskie kosztem szkół w mieście?

Radny Sławomir Augustyniak stwierdził, że widzi dwa światy. – Pierwszy świat to ten, w którym pan skarbnik mówi nam o złej kondycji finansowej gminy, a drugi świat to wydawanie publicznych pieniędzy lekką ręką – mówił. Radny wskazywał m.in. na inwestowanie w świetlice na wioskach, gdzie do niedawna chciano zamknąć szkoły.

Czytaj także: Komentarz tygodnia: Kto pije niezdrową colkę na świetlicy?

Burmistrz Krotoszyna, ludowiec Julian Jokś bronił świetlic wiejskich. – Pan nie dokończył swojej wypowiedzi w tej wyliczance. Nie zauważył pan ile inwestycji realizowanych jest w mieście – ripostował.

Do dyskusji włączył się radny Paweł Sikora. Zauważył, że te same funkcje jak świetlice, spełniają na wsi szkoły, z jednym wyjątkiem. – W szkołach nie mogą być organizowane imprezy zakrapiane alkoholem, a w świetlicach już tak – mówił, dziwiąc się, że podatnicy mają finansować możliwość organizowania alkoholowych imprez.

Te słowa wywołały spore oburzenie. – Pan przez tyle lat zasiadania w radzie powinien wiedzieć, co można organizować w świetlicach a co nie! – grzmiał burmistrz.

Czytaj także: Szkoła na Błoniach sprzeciwia się likwidacji

Dyskusja zaczęła przeradzać się w kłótnię. – Jest mi wstyd za kolegę Sikorę. Będę uczestniczył w spotkaniu PO na poziomie wojewódzkim zatem przekażę, jak zachowuje się przedstawiciel partii – ostrzegał Franciszek Marszałek, radny sejmiku wojewódzkiego z ramienia PSL. Marszałka poparł kolega partyjny Julian Jokś, zapowiadając, że złoży oficjalną skargę na radnego Sikorę do władz PO.

Czytaj także: Radny PO z Krotoszyna wyrzucony z partii

Radny Sikora dziwił się, że działacze PSL chcą być kadrowcami w jego partii.

Ostatecznie rządząca miastem koalicja PSL i Samorządowa Inicjatywa Obywatelska przegłosowała kolejne dofinansowanie świetlic i miejsc zabaw na wsi w kwocie 720 tys. zł. Pieniądze te pochodzą ze zwrotu jakie miasto otrzymało na dofinansowanie projektu „Ochrona najbiedniejszych mieszkańców Miasta Krotoszyn przed wykluczeniem cyfrowym”. Z tego projektu zakupiono laptopy dla stu osób i zamontowano przekaźniki wi-fi.

Czytaj także: Krotoszyn - laptopy dla bogatych?

Zwrócone pieniądze postanowiono przeznaczyć m.in. na budowę obiektu kulturalno-rekreacyjnego w Tomnicach (240 tys. zł), remont świetlicy w Brzozie (460 tys. zł), utwardzenie placu we wsi Smoszewie (nieco ponad 20 tys. zł). Czterech radnych opozycji było przeciwnych przeznaczeniu pieniędzy na budowę obiektu w Tomnicach i modernizację świetlicy w Brzozie. Z kolei na utwardzenie placu w Smoszewie nie zgodziło się siedmiu radnych.

Czytaj także: Krotoszyn - darmowy internet tylko dla wybranych

Obecnie w gminie Krotoszyn działa 18. świetlic. Są wśród nich takie, które zarabiają na swoje utrzymanie (Bożacin, Orpiszew, Roszki, Smoszew i Świnków); oraz takie, do których trzeba dopłacać (Wróżew, Dzierżanów). Te drugie to niewielkie świetlice, które nie są wynajmowane, ale spełniają funkcję społeczną i kulturalną – organizowane są tam np. spotkania sołeckie czy kółek.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto