Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KROTOSZYN: Jeszcze w tym roku planują wdrożyć system GIS w PGKiM

Marcin Szyndrowski
arch. NM
Odpowiedni operator będzie zbierał dane o hydrancie, a następnie trafią one bezpośrednio do systemu centralnego GIS

Postanowiliśmy sprawdzić ile dokładnie jest sprawnych hydrantów w Krotoszynie i w jakich miejscach. Niestety takich informacji nigdzie nie uzyskaliśmy, a szkoda bo byłaby to bardzo przydatna dla wielu mieszkańców informacja. – Jest wiele miejsc w Krotoszynie, gdzie hydranty niby są, a tak naprawdę to dopiero jakieś groźne zdarzenie powoduje, że są one weryfikowane. Często okazuje się, że wody w nich nie ma – informują nasi czytelnicy.

Kontaktujemy się z Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Krotoszynie, które wychodzi na przeciw potrzebom i podobnym sytuacjom, które miejmy nadzieję, że nie będą się powtarzały. Spółka PGKiM planuje jeszcze w tym roku wdrożyć tzw. system GIS w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji.

Okazuje się, że PGKiM eksploatuje sieć wodociągową o długości 350 km. System GIS służyć ma do zarządzania tak rozległą infrastrukturą wodociągową. Co to znaczy GIS?

Jest to system informacji geograficznej, który służy do pozyskiwania, przetwarzania i prezentowania danych powiązanych z terenem należących do podziemnej infrastruktury przedsiębiorstwa w skrócie GIS. Zapewnia to korzyści w postaci racjonalnego zarządzania istniejącą infrastrukturą oraz oszczędności czasu i środków finansowych wydatkowanych na jej użytkowanie.

– Przedsiębiorstwo musi posiadać sprawnie działający system kontrolowania i monitorowania wszystkich elementów, które mają wpływ na niezawodność dostarczania wody do odbiorców oraz bezpieczeństwo czyli sprawne działające hydranty. Chodzi tu również o możliwość lepszego wykorzystania infrastruktury oraz obniżenie kosztów własnych spółki. – mówi Marcin Jamry, prezes PGKiM.

Wielkie możliwości analityczne GIS powodują, że system ten znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, między innymi platforma będzie posiadała moduł tzw. przeglądu hydrantów.

– Uprawniony operator będzie zbierał dane o hydrancie (data kontroli, adres, stan techniczny, zdjęcie hydrantu, parametry hydrauliczne), które będą trafiały bezpośrednio do systemu centralnego GIS – dodaje Marcin Jamry.

W przypadku gdy np. w danym roku nie było kontroli na hydrancie, to taki obiekt będzie automatycznie typowany do przeglądu. Z poziomu stacjonarnej aplikacji GIS (centralnej) będzie można wykonywać różnego rodzaju raporty np. raporty hydrantów wytypowanych do kontroli, moduł będzie umożliwiał wygenerowanie kart hydrantów.
Pozostałe moduły przechowujące dodatkowe informacje niezbędne do prawidłowego zarządzania np. moduł utrzymania ruchu pozwala na gromadzenie informacji o awariach na sieci, wykonanych oraz planowanych pracach konserwatorskich, remontach. Jest to podstawowe narzędzie wykorzystywane do zarządzania pracami służb technicznych spółki. Wszystkie rejestrowane w module informacje prezentowane są w czytelny sposób na tle mapy sieci wodno-kanalizacyjnej. Moduł umożliwia wykonanie analiz niezawodności sieci, określenie charakterystyki obiektów o największej awaryjności, opracowanie harmonogramu prac remontowo-inwestycyjnych.

– Wdrożenie technologii GIS w założeniu miało jeżeli nie wyeliminować, to na pewno istotnie ograniczyć konieczność korzystania z dokumentacji papierowej. Spółka stawia na jakość świadczonych usług i zadowolenie każdego klienta – kończy Marcin Jamry.

Mieszkańcy mają nadzieję, że nowy system wyeliminuje na dobre hydranty, które są hydrantami tylko z nazwy, bowiem wprowadzają tylko niepotrzebne zamieszanie podczas akcji strażackich i niepotrzebne pytania o ich celowość istnienia w danym miejscu. Być może również, uda się odpowiedzieć na nurtujące większość osób pytanie, ile tak naprawdę znajduje się hydrantów w mieście? Tych działających oczywiście...

center>

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto