Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koloniści z Mejszagoły w Krotoszynie [ZDJĘCIA + FILM]

Łukasz Cichy
W czwartek, 5 lipca w Szkole Podstawowej nr 1 w Krotoszynie gościło 15 uczniów wraz z 3 opiekunami, z litewskiej Mejszagoły, miasta partnerskiego Krotoszyna.

Była to już 23 kolonia litewskich uczniów, która trwa cyklicznie od 1995 r. Z kolei współpraca Krotoszyna z litewską Mejszagoła trwa już od 1991 r. Jej początek to pielgrzymka środowiska medycznego z Krotoszyna, która w 1990 r. zawitała także do Mejszagoły. Po powrocie grupa lekarzy Krotoszyńskiego Towarzystwa Lekarskiego z Jerzym Przewoźnym, Pawłem Jakubkiem i Marianem Grekowiczem wystąpiła z pomysłem przeprowadzenie zbiórki artykułów żywnościowych, środków higienicznych, leków, książek i odzieży przeznaczonych dla Polaków mieszkających na Litwie. Od tamtej pory do zaprzyjaźnionej gminy trafiło wiele transportów. O rozdysponowanie ich zawartości dbał ks. prałat Józef Obremski. Do szkół w Mejszagole i Korwiu trafiło dużo pomocy dydaktycznych, urządzeń audiowizualnych i materiałów budowlanych.

ZOBACZ TAKŻE: Rondo Mejszagoła otwarte [ZDJĘCIA + FILM]

Pod koniec 1990 r. powstało Towarzystwo Przyjaźni Krotoszyn-Mejszagoła. Jego pierwszym prezesem został Marek Wachelko, który kierował towarzystwem do 2010 r. Kolejnym prezesem został Tadeusz Stachurski. Wiceprezesem jest Sławomira Kalak, skarbnikiem – Ryszard Ostałowski, sekretarzem – Grażyna Kaczmarek, a członkami – Andrzrej Żwiwkiewicz i Wiesław Świca.

Współpraca z mieszkańcami Mejszagoły to dziś przede wszystkim wymiana młodzieży i spotkania
członków towarzystw.

ZOBACZ TAKŻE: Starosta Mejszagoły Andrzej Adamejtis: - Mieszkańcy pamiętają o pomocy, jaką otrzymali i otrzymują

Warto kilka słów poświęcić Mejszagole. Jest o miasto o długiej historii. Wzmiankowana po raz pierwszy w 1254 r. W czasie średniowiecza była wielokrotnie najeżdżana przez Krzyżaków. Miasto od Unii Brzeskiej znajdowało się w granicach Rzeczypospolidej Obojga Narodów. Było własnością: Narbutowiczów, Sapiehów, Tyzenhauzów, Wołowiczów i Houwaltów. Prawa miejskie uzyskało z rąk ostatniego króla – Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1792 r., a już trzy lata później miasto znalazło się w granicach rosyjskich. Do Polski powróciło w 1922 r., by w 1939 r. znalazła się w granicach: Litwy, ZSRR i pod okupacją niemiecką. Po zakończeniu II wojny światowej miasto do 1990 r. znajdowało się w granicach ZSRR, a obecnie jest na terenie Litwy.

+++

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto