Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejna książka o naszych Żołnierzach Wyklętych

Redakcja
Autorem jest Daniel Szczepaniak, historyk z Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie, który od wielu lat zajmuje się tematyką konspiracji, zarówno wojennej, jak i powojennej w naszym regionie.
Autorem jest Daniel Szczepaniak, historyk z Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie, który od wielu lat zajmuje się tematyką konspiracji, zarówno wojennej, jak i powojennej w naszym regionie. Łukasz Cichy
Niedawno ukazał się V tom książki pn. „Konspiracja i opór społeczny w Polsce 1944-1956. Słownik biograficzny pod red. Kazimierza Krajewskiego”. Książka ma charakter ogólnopolski, a wydawcą jest Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie.

Słownik liczy 121 biogramów żołnierzy i dowódców powojennej konspiracji antykomunistycznej. Wśród nich są cztery biogramy żołnierzy konspiracji antykomunistycznej z powiatu krotoszyńskiego. Autorem jest Daniel Szczepaniak, historyk z Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie, który od wielu lat zajmuje się tematyką konspiracji, zarówno wojennej, jak i powojennej w naszym regionie.

W najnowszym numerze Daniel Szczepaniak opisał: Kazimierza Bielawnego, Henryka Juskowiaka, Edmunda Majewskiego i Kazimierza Szczepaniaka.

Kazimierz Bielawny (1920-1996) ps. „Bażant” był żołnierzem Armii Krajowej w Obwodzie Puławy (1942-1944), dowódcą oddziału dywersyjnego Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej „Warta” w Krotoszynie w 1945 r. Pochodził z Tomnic, był synem rolnika i Powstańca Wielkopolskiego. Był aresztowany i więziony w latach 1945-1955. Zmarł w 1996 r. i spoczął w Przemęcie. W tym samym roku Prezydent RP mianował go do stopnia podporucznika WP.

Kolejnym z opisanych jest Henryk Juskowiak (1929-1947), pochodzący z Koźmina organizator i dowódca Podziemia Harcerskiego „Zawisza” w Koźminie w latach 1945-1947. Zdekonspirowany ukrył się w okolicy Koźmina. Przebywając w Walerianowie u krewnego został otoczony przez siły Urzędu Bezpieczeństwa i nie widząc możliwości ucieczki popełnił samobójstwo. Spoczywa w Koźminie.

W słowniku znalazł się również Edmund Majewski (1929-1948), członek organizacji młodzieżowej Podziemia Harcerskiego „Zawisza” w Koźminie w latach 1945-1947. Pochodził z Koźmina. Aresztowany w 1947 r. wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Rejonowego w Poznaniu na sesji wyjazdowej w Koźminie skazany na karę śmierci, którą wykonano w Krotoszynie 18 stycznia 1948 r. Miejsce pochówku nieznane.

Ostatnim z opisanych jest Kazimierz Szczepaniak (1924-2010), ps. „Borys”. Pochodził z Koźmina i był synem Powstańca Wielkopolskiego i weterana wojny polsko-bolszewickiej. Był również plutonowym WP i sierżantem WSGO „Warta”. Był on zastępcą podporucznika Zygmunta Borostowskiego „Bory” od listopada 1945 r. do maja 1946 r. Po śmierci „Bory”w Benicach 26 maja 1946 r. przejął dowództwo oddziału (maj 1946 r. - kwiecień 1947 r.). Zmarł 21 grudnia 2010 r. w Koźminie.

Warto wspomnieć, że Daniel Szczepaniak jest także autorem biogramów w III i IV tomie wspomnianego słownika: plutonowego Ignacego Lempaszaka, podporucznika Zygmunta Borostowskiego, podporucznika Feliksa Antoniewicza, porucznika Władysława Kędzierskiego i kapitana Tadeusza Tyrakowskiego.

Tom V wspomnianego słownika można nabyć w księgarniach wysyłkowych IPN-u oraz w niektórych księgarniach w Wielkopolsce.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto