Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobylin - Gmina nie chce kopalni odkrywkowej u sąsiadów. Kopalnia zrujnuje miejscowe rolnictwo

EM
Tuż za miedzą gminy Kobylin robione są odwierty. Jeśli złoża węgla brunatnego okażą się dość bogate i energetyczne, ma tam powstać odkrywkowa kopalnia. Gmina Kobylin na to się nie godzi.

Wielki niepokój wśród mieszkańców gminy Kobylin wzbudziły prace prowadzone przez konińską spółkę PAK Górnictwo. Tuż za miedzą - na terenie gmin Krobia i Miejska Górka - robione były odwierty, które mają określić ilość i jakość kaloryczną znajdujących się na tych terenach złóż węgla brunatnego. Jak zapowiada szefostwo spółki - jeśli okaże się, że złoża te są korzystne, wówczas wystąpią do Ministerstwa Środowiska z wnioskiem o uzyskanie koncesji na wydobycie kopalin.

Zasoby złóż w powiecie gostyńskim szacowane są na co najmniej 1,7 mld ton. Próbne odwierty rozpoczęto w listopadzie. Pierwszy z nich sięgnął 170 metrów w głąb złoża. Do końca 2012 r. planowane jest wykonanie 128 odwiertów. Sięgną one od 125 do około 285 metrów.
Powstanie kopalni niewątpliwie będzie miało wpływ na tereny o wiele większe niż te bezpośrednio związane z wydobyciem. Tak uważają włodarze Kobylina i sąsiednich gmin.

Czytaj także: Burmistrz chce sprzedać pałac w Starkówcu

- Zaczęło się od tego, że sołtys Zdziętaw był na spotkaniu w sąsiednim Sobiałkowie, gdzie poruszono temat prowadzonych odwiertów. Wtedy zainteresowaliśmy się tym tematem - mówi burmistrz Bernard Jasiński.

Po przeanalizowaniu napływających informacji kobylińscy radni przyjęli oficjalne stanowisko w tej sprawie. Rozesłali je do premiera, ministra, marszałka i wojewody, posłów i senatorów reprezentujących ten region.

- Budowa kopalni odkrywkowej będzie miała negatywny wpływ dla typowo rolniczej gminy Kobylin, w której w ponad 510 gospodarstw rolnych prowadzona jest intensywna produkcja roślinna i zwierzęca - twierdzą zgodnie radni z Kobylina. - Budowa wpłynie na obniżenie poziomu wód, co niewątpliwie spowoduje zmniejszenie plonów w produkcji rolniczej, ograniczy także dostęp mieszkańców do wody w celach gospodarczych i do użytku domowego oraz co spowoduje nieodwracalne zmiany krajobrazu i mikroklimatu.

Podobne stanowisko mają też radni z gmin Pępowo, Jutrosin, Pakosław, Bojanowo, Poniec, Pogorzela.

Czytaj także: Jan Lisiecki opuszcza piłkarzy Piasta Kobylin?

To że Kobylin jest przeciwny kopalni odkrywkowej nie znaczy, że nie dbają o bezpieczeństwo energetyczne kraju. To jedna z pierwszych gmin w naszym regionie, gdzie staną elektrownie wiatrowe.

- Będzie ich siedemnaście - od Zalesia, przez Łagiewniki, aż do Kuklinowa. Jesteśmy na etapie decyzji środowiskowej - podkreśla burmistrz.

Krotoszyn.naszemiasto.pl na Facebooku. Zebraliśmy całe miasto w jednym miejscu - dołącz do naszej społeczności!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto