Grupa King Crimson to jeden z czołowych reprezentantów rocka progresywnego na świecie Grupa King Crimson to jeden z czołowych reprezentantów rocka progresywnego na świecie

Grupa King Crimson to jeden z czołowych reprezentantów rocka progresywnego na świecie. I chociaż mijają lata i skład zespołu się zmieniał oni ciągle są w znakomitej formie (© Archiwum)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Legendarna grupa King Crimson da dwa koncerty w Sali Ziemi.

W środę i w czwartek w Sali Ziemi usłyszymy jedną z najsłynniejszych grup rocka progresywnego King Crimson. Przyjeżdża ona do Polski w ramach swej trasy koncertowej Uncertain Times European Tour.
Grupa King Crimson została założona w Dorset w Wielkiej Brytani w roku 1968, a więc pół wieku temu przez gitarzystę Roberta Frippa oraz braci Michaela (perkusistę) i Petera (basistę i wokalistę) Giles .

Już ich debiutancki album „In the Court of the Crimson King” uznany został za kamień milowy brytyjskiego rocka progresywnego. Muzycy przywiązywali ogromną wagę do instrumentalnej wirtuozerii, wykorzystywali awangardowe techniki, umiejętnie łączyli rock z jazzem i muzyką klasyczną.

Drugi krążek, wydana w 1970 płyta „In The Wake of Poseidon”, trafił na czwarte miejsce brytyjskich bestsellerów. Następne lata przyniosły tak słynne krążki jak „Islands” z roku 1971 i „Red” z roku 1975. Te i kolejne krążki sprawiły, że grupa uznawana jest za jeden z najważniejszych i najbardziej szanowanych zespołów progresywnych wszech czasów.

Po latach zawirowań i przetasowań w roku 2011 pod szyldem King Crimson ProjeKct ukazał się album „A Scarcity of Miracles”. Gdy dwa lata później Robert Fripp ogłosił muzyczne zmartwychwstanie zespołu nikt się nie dziwił, że tworzyli go muzycy, których slyszymy na tej płycie jak i dodatkowi perkusiści Pat Mastelotto i Bill Rieflin.

Dziś mówi się, że nowy King Crimson jest zespołem XXI stulecia. Uważa się nawet, że jest jeszcze lepszy po uzupełnieniu składu o saksofon i flet Mela Collinsa i trzech perkusistów, którzy używają również instrumentów elektronicznych lub, jak to jest w przypadku Billa Rieflina, również instrumentów klawiszowych. Grupa potrafi zagrać wszystkie utwory ze swego repertuaru lepiej niż jej wcześniejsze wcielenia. Wokalista i gitarzysta Jakko Jakszyk dorównuje talentem Adrianowi Belew. Wszechstronnym gitarzystą basowym jest Tony Levin. Jak jest naprawdę przekonają się ci , którzy wybiorą się na poznańskie koncerty rockowej legendy.King Crimson Uncertain Times European Tour,
Sala Ziemi(ul. Głogowska16),
13-14 czerwca
godzina 20,
bilety:199-369 zł

Czytaj też:
Smochy Festiwal 2018 - znajdź się na zdjęciach***
Zobacz magazyn MuzoTok


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?
Pisz do nas na: poznan@naszemiasto.pl
lub zostaw nam wiadomość na facebooku
Koncerty

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!