Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy rewitalizacja kamienic w rynku?

Łukasz Cichy
Fot. Łukasz Cichy
Właściciele budynków mogą otrzymać premię kompensacyjną na modernizację!

Ostatnio często mówi się o rewitalizacji Alei Powstańców Wielkopolskich. Oczywiście to nie pierwsze tego typu zabiegi w Krotoszynie. Rewitalizacji uległo już centrum Krotoszyna.

W 2011 r. otwarto ul. Rynkową, w 2014 r. odebrano Rynek i kilka przyległych ulic, a w 2016 r. ulice: Piekarską, Kaliską, Kaszarską, Gołębią, oraz część ul. Farnej. Kilka lat temu niektórzy mieszkańcy byli sceptyczni co do pomysłu rewitalizacji, a najbardziej sceptyczni twierdzili, że mimo iż ratusz będzie wyremontowany, to niektóre prywatne kamienice będą szpeciły całokształt. Nic bardziej mylnego. Dziś, po kilku latach nie sposób nie zauważyć chociażby przy jednej kamienicy rusztowania, przy którym wykonywane są prace modernizacyjne, czy już wyremontowanych pięknych kamienic.

Oczywiście duża zasługa w tym gminy Krotoszyn, która zaangażowała się w rozpropagowanie premii kompensacyjnej na remont budynku mieszkalnego. Premia przeznaczona jest dla osób fizycznych, które są właścicielami budynku mieszkalnego z co najmniej jednym lokalem kwaterunkowym albo właścicielami części budynku mieszkalnego i byli właścicielami budynku (lub części) także 25 kwietnia 2005 r., albo nabyli nieruchomość drogą spadkobrania. Takie osoby mogą starać się o premię kompensacyjną, która jest bezzwrotną dotacją z Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie z przeznaczeniem na remont budynku mieszkalnego. Pod tym pojęciem kryją się między innymi remonty elewacji, wymiana okien, czy drzwi. Każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie.

- Premia kompensacyjna ma na celu rekompensatę strat poniesionych przez właścicieli budynków mieszkalnych, w związku z obowiązującymi w okresie między 11 listopada 1994 r. a 25 kwietnia 2005 r. przepisami ustalania czynszów za najem lokali kwaterunkowych znajdujących się w tych budynkach. Premia kompensacyjna dotyczy wszystkich budynków, w których były lokale kwaterunkowe bez względu na miejsce usytuowania. Remont może być przeprowadzony dopiero po uzyskaniu z BGK informacji o przyznaniu premii kompensacyjnej. Zależy nam na tym, aby budynki w naszym mieście zmieniły swoje oblicze - wyjaśniła nam wiceburmistrz Krotoszyna Joanna Król-Trąbka.

Warto przytoczyć garść statystyk. W latach 2014 - 2016 wpłynęło 50 wniosków o premię kompensacyjną, z których 39 zostało rozpatrzonych na łączną kwotę prawie 2,5 mln zł, a kolejne wnioski są rozpatrywane!

- Zachęcam wszystkich spełniających wymogi formalne do skorzystania z premii. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych mieszkańców Urząd Miejski służy pomocą w informowaniu o warunkach uzyskania premii oraz wypełnianiu stosownych wniosków - dodała Joanna Król-Trąbka.

Informacji dotyczących premii kompensacyjnej oraz pomoc w wypełnianiu wniosku można uzyskać w Wydziale Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Krotoszynie, budynek B (ul. Hugona Kołłątaja 5), pokój 12 (I piętro) lub pod numerem telefonu: 62 722 74 47.

*****

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto