Już w tym roku 300 zł na wyprawkę szkolną dla uczniów! Już w tym roku 300 zł na wyprawkę szkolną dla uczniów!

Wyprawka szkolna w wysokości 300 zł będzie przyznawana na wniosek rodziców na podobnych zasadach, jak w programie Rodzina 500+. (© Archiwum NM)

Od 1 lipca drogą elektroniczną, a od 1 sierpnia w formie papierowej rodzice uczących się dzieci mogą składać wnioski o przyznanie 300 zł na wyprawkę szkolną. Nie obowiązuje żadne kryterium dochodowe. Wraz z wnioskiem można składać wnioski o świadczenie 500+, świadczenia rodzinne i alimenty.

W ramach nowego rządowego programu „Dobry Start” każdy polski uczeń jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2018/2019 może dostać jednorazowo 300 zł dofinansowania na wyprawkę szkolną, którą będzie można przeznaczyć na zakup książek, pomocy naukowych i przyborów szkolnych.
O pieniądze z tej nowej for-my pomocy rządowej mogą się ubiegać rodzice lub opiekunowie prawni dzieci do ukończenia przez nie 18 lat lub 20 lat, jeśli kontynuują naukę w tej samej szkole, w której uczyły się przed osiągnięciem pełnoletności. W przypadku uczniów niepełnosprawnych pieniądze na wyprawkę szkolną będą wypłacane do ukończenia 24. roku życia.
Świadczenie, w skrócie nazywane już 300+, nie przysługuje na dzieci uczęszczające do
przedszkola oraz dzieci realizujące w zerówce w przedszkolu lub szkole roczne przygotowania przedszkolne.
Ta nowa forma pomocy dla rodzin kosztować będzie państwo polskie blisko 1,5 mld zł.

Wyprawkę szkolną dostaniemy tylko po złożeniu wniosku
Wnioski o wypłatę świadczenia 300+ będzie można składać od 1 lipca w formie elektronicznej poprzez wykorzystanie aplikacji zamieszczonej na stronie Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej: www.empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną, dokładnie tak samo, jak to miało miejsce w przypadku programu “Rodzina 500+”. Natomiast od 1 sierpnia będzie można składać wnioski w formie papierowej, z wykorzystaniem odpowiednich formularzy udostępnianych w gminnych i miejskich ośrodkach pomocy społecznej w Kobylinie, Koźminie Wlkp., Krotoszynie, Rozdrażewie, Sulmierzycach i Zdunach, czyli w tych samych miejscach, w których składano wniosek o przyznanie świadczenia 500+.
– Dopiero przygotowujemy się do uruchomienia tego programu. Na naszej stronie internetowej udostępniliśmy już krótkie informacje o zasadach jego działania w formie przystępnych slajdów. Przypominam, że świadczenie z programu “Dobry start” nie jest przyznawane automatycznie, lecz trzeba złożyć odpowiedni wniosek, w którym podajemy dane teleadresowe i np. numer konta, na które mają być przelane pieniądze – przypomina kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krotoszynie Hanna Budasz.
Na złożenie wniosku rodzice maja czas tylko do końca listopada. Złożenie dokumentów po 30 listopada oznacza utratę środków. Złożenie wniosku o świadczenie w lipcu i sierpniu daje gwarancję wypłaty świadczenia nie później niż do30 września. Z kolei wnioski złożone we wrześniu i październiku mają być rozpatrzone w ciągu 2 miesięcy.
Świadczenie nie podlega egzekucji ani wliczeniu do dochodu przy ustalaniu prawa do innych świadczeń.

+++


ZOBACZ TAKŻE: Śmiertelny wypadek w Poznaniu. Kierowca bmw nie żyje. Uderzył w słup trakcyjny. 4 osoby ciężko ranne [ZDJĘCIA]

Czytaj także