Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile zwierząt żyje w krotoszyńskich lasach? Zobacz najnowsze dane.

Wiesław Zdobylak
W lasach Nadleśnictwa Krotoszyn żyją co najmniej 4103 sarny
W lasach Nadleśnictwa Krotoszyn żyją co najmniej 4103 sarny Archiwum NM
W dniach od 9 do 11 marca w Nadleśnictwie Krotoszyn przeprowadzono inwentaryzację zwierzyny leśnej. Została ona wykonana przez zarządców i dzierżawców obwodów łowieckich przy współudziale pracowników Nadleśnictwa Krotoszyn. Z uzyskanych danych wynika, że na przestrzeni ostatniego roku zredukowano populację dzików o 68 proc., sprowadzając ją do poziomu wymaganego przez Ministerstwo Środowiska.

Według ustaleń w lasach Nadleśnictwa Krotoszyn żyje 399 jeleni, 546 danieli, 4103 saren, 108 dzików, 619 lisów, 104 jenoty, 218 borsuków, 269 kun, 102 norki, 137 tchórzy, 49 piżmaków, 3199 zajęcy, 84 dzikie króliki, 1241 bażantów i 1635 kuropatw. Dane te są oczywiście szacunkowe, gdyż niemożliwe jest dokładne zliczenie wszystkich zwierząt, które stale przemieszczają się z miejsca na miejsce.
Największą redukcję populacji dzikich zwierząt odnotowano wśród dzików, co ma związek w walką z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz wśród piżmaków (o ponad połowę).
– Procedura zorganizowanych przeszukiwań obszarów i zbierania zwłok dzików lub ich szczątków wchodzi w życie w momencie stwierdzenia na danym obszarze pierwszego przypadku ASF (afrykańskiego pomoru świń) u padłego dzika. Do tego momentu pracownicy Lasów Państwowych zobowiązani są do stałego monitoringu padłych dzików na terenach leśnych, a na pozostałych obszarach myśliwi członkowie Polskiego Związku Łowieckiego. Jak dotąd odnotowano trzy padnięcia dzików na naszym terenie. Dwa to ofiary kolizji drogowych, których utylizacją zajął się Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich, natomiast trzeci został odnaleziony w takim stanie rozkładu, iż Powiatowy Lekarz Weterynarii podjął decyzję o jego zakopaniu na miejscu, po uprzednim posypaniu wapnem. Muszę też wspomnieć, że powiodła się akcja redukcji populacji dzików, która spadła z 339 szt. w 2017 roku do 108 szt. w tym roku. Jest to największy spadek liczebności zwierząt na naszym terenie i wyniósł aż 68 proc. W skali wszystkich obwodów łowieckich o łącznej powierzchni 106 695 ha daje to zagęszczenie 1,01 osobnika na 1000 ha obwodu. Odnosząc się do docelowego zagęszczenia dzików określonego przez Ministerstwo Środowiska na poziomie 1 osobnik na 1000 ha traktowanego jako bezpieczne w związku z zagrożeniem ASF należy uznać, że na obszarze Nadleśnictwa Krotoszyn zostało ono osiągnięte – wyjaśnił nam Krystian Streubel, starszy specjalista ds. łowiectwa w Nadleśnictwie Krotoszyn.
Na podstawie danych z inwentaryzacji oraz kryteriów opracowanymi przez Ministerstwo Środowiska i Polski Związek Łowiecki sporządzany jest plan pozyskania zwierząt. Plan uwzględnia przyrost naturalny zwierząt. Kryteria opracowywane są w taki sposób, by zwierzęta, która pozostaną w lasach po polowaniach, nie powodowały znacznych szkód w uprawach rolnych. Przykładowo, liczba jeleni powinna wynosić 45 sztuk na 1000 ha lasów, a saren – 80 sztuk.
Koła Łowieckie w tej chwili są na etapie sporządzania Rocznych Planów Łowieckich, ale szczegóły poznamy dopiero za jakiś czas.

+++

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto