Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Duma - Powstanie Wielkopolskie” już wkrótce!

Łukasz Cichy
Arch. Wojciech Namysł
Już wkrótce ukaże się książka pn. „Duma - Powstanie Wielkopolskie - Odolanów - Ostrów - Poznań” autorstwa Wojciecha Namysła. Książka jest w formacie B-5, w twardej oprawie. Pozycja posiada 130 stron i 110 ilustracji. Redaktorem książki jest Irena Janowska-Wożniak.

W jedności i tradycji siła

- Lata niewoli i kolejnych nieudanych zrywów powstańczych uświadomiły Polakom, że tylko w jedności i tradycji jest siła. To tak lekceważony dzisiaj romantyzm przewodził narodowi, scalał go i kształtował jego zbiorową świadomość. A wszystko to działo się w takt i pod dyktando Mazurka Dąbrowskiego „Jeszcze Polska nie zginęła”, który słyszymy od czasu triumfalnego wjazdu do Poznania gen. Henryka Dąbrowskiego i Józefa Wybickie-go (autora słów) 3 listopada 1806 r. Nie jest to opracowanie historyka - lecz rzecz traktująca o nastrojach, warunkach i przebiegu odzyskiwania niepodległości. Chcę, by o tym opowiedzieli ludzie: ci biorący udział w walkach, a także komentatorzy wydarzeń, recenzenci czy uczestnicy życia politycznego. Będą to czyste dokumenty - nie opatrywane komentarzami - które uważnemu czytelnikowi pozwolą samodzielnie docenić wysiłek Wielkopolan i odczuć dumę z przodków. I tak oto zdarzenia zapisane w dokumentach przechowanych wśród wielu pamiątek rodzinnych, a przeze mnie odkryte i na nowo zrozumiane, chcę przypomnieć w tej książce - wyjaśnił nam Wojciech Namysł.

Technicznie już gotowa
Książka w wersji technicznej jest już gotowa, czeka tylko na sponsorów. - Sponsorze, mecenasie, daj szansę ją wydrukować i rozkolportować, niech młodzi oraz starsi doświadczą satysfakcji z naszej historii i znajdą w niej wzorce do postrzegania złożonej codzienności. Pozostał już tylko koszt wydrukowania książki, a to przerasta moje skromne możliwości. Za przychylność z góry bardzo dziękuję. W odwzajemnieniu oferuję, umieszczenie twojego logotypu na czwartej, zewnętrznej stronie okładki, lub inną uzgodnioną formę - dodał Wojciech Namysł.

Ujęci zostali Sulmierzyczanie

W książce też zostali ujęci mieszkańcy Sulmierzyc. W grupie powstańców sulmierzyckich znajdowali się: Ignacy Wosz-czyński, Stanisław Bernacki, Feliks Machnik, Feliks Horyza, Stanisław Gierman, Leon Hybś, Piotr Migaj, Tomasz Zieliński, Stanisław Krenc, Piotr Wiśniewski, Józef Kwiatkowski, Stanisław Lis, Leon Szymański, Ludwik Cepa, Stanisław Michałowski, Franciszek Waldowski, Piotr Oleszyń-ski, Stanisław Mazurkiewicz, Jan Banasiewicz oraz Bolesław Siw-czyński.

Ponadto w pozycji zaprezentowane zostało zdjęcie powstańców, bracii Leona i Antoniego Adamkiewiczów z Sulmierzyc, którzy umundurowani się w uniformy powstańcze z okresu późniejszego (1919).

O dalszych procesach w tworzeniu pozycji i wydaniu będziemy informować Państwa na bieżąco na łamach naszego tygodnika. Zrecenzujemy również pozycję oraz poinformujemy gdzie i w jakich punktach można ją nabyć. Autor obiecał również, że kiedy tylko książka będzie gotowa przekaże jeden egzemplarz dla naszych czytelników w ramach konkursu, który zorganizujemy.

*********************
Ignacy Jan Paderewski wjechał do Poznania!

Źródło: gloswielkopolski.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto